Slow life według ojca Leona

Wydawnictwo: Znak
religia
Iwona

A gdyby tak zaszyć się gdzieś w ciszy, oczyścić umysł, pobyć chwilę offline? Tysiącletnie mury tynieckiego klasztoru to idealne miejsce na duchowe spa. Blisko natury, z dala od medialnego zgiełku, można wypić kawę z najbardziej wyluzowanym polskim mnichem. I porozmawiać o tym, co się naprawdę liczy. Cezik zdradza, co myśli o internetowym hejcie i co chciałby wpoić swojemu synowi…...

Cezik zdradza, co myśli o internetowym hejcie i co chciałby wpoić swojemu synowi… Leonowi.
Aśka Kołaczkowska opowiada o różnych stronach kobiecości i o tym, jak ważny jest uścisk ręki.
Marcin Prokop ujawnia swoją receptę na to, jak w życiu nie przegiąć…
Z ojcem Leonem łączy ich jedno: w tym szalonym świecie nie dali się zwariować.

Ojciec Leon Knabit odkrył slow life, zanim to było modne. Nikomu nie śniła się jeszcze fascynacja minimalizmem, treningami uważności czy zdrowym żywieniem, gdy on skutecznie praktykował już post, modlitwę i ascezę. Życie mnicha nie przeszkadza mu swobodnie odnajdywać się w świecie mediów: poprowadzić telewizyjny talk-show, wygrać konkurs na blog roku, a nawet zostać twarzą kampanii reklamowej.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,20903,Slo...(?)

źródło okładki: http://s.znak.com.pl/files/covers/card/b3/Knabit_Slow-life_popr.jpg

anika | 2017-04-24
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2017
Przeczytana: 18 kwietnia 2017

Nie przemówiła do mnie ta książka. Taki zlepek rozmów, miejscami banalnych, miejscami poprzerywanych wstawkami, które nie tworzą logicznej całości z poprzednimi fragmentami rozmowy. Czytając miałam wrażenie pewnej sztuczności, z tego powodu niewiele we mnie zostało po lekturze - jakieś anegdoty ojca Leona i, mimo wszystko, kilka mądrych stwierdzeń.
Zważywszy jednak, że rozmówcami ojca Leona były ciekawe osoby dużo więcej się spodziewałam po tej lekturze.

Bożena | 2017-11-23
Przeczytana: 23 listopada 2017

Może w tej książce nie ma nic odkrywczego i spektakularnego, ale moim zdaniem nie zawsze musi być. Czasami dobrze przypomnieć sobie banalne prawdy.
Ja czytając tę książkę, cieszyłam się, że są jeszcze ludzie, którzy mimo ogromnych różnic potrafią ze sobą rozmawiać, potrafią się pięknie różnić, są otwarci na świat innych ludzi.
Najbardziej podobała mi się rozmowa z p.Krzysztofem Skórzyńskim. Chyba po prostu tematyka trafiła w moje potrzeby. Poza tym o tym rozmówcy w zasadzie nic nie wiem, mogłam go potraktować jako zupełnie anonimową osobę.
Pewnie byłoby tych gwiazdek mniej, ale dodatkowa jest za piękne wydanie książki.

Recenzja dostępna również na moim blogu:
http://kochamciemojezycie.blogspot.com/. Zapraszam.

Gdy tylko zobaczyłam w zapowiedziach Wydawnictwa Znak kolejną książkę Ojca Leona, już byłam w pogotowiu do jej nabycia :). Piękna, kolorowa, radosna okładka, wspaniałe nazwiska współtworzące projekt i oczywiście Ojciec Leon. Postać kultowa, jak dla mnie stanowiąca kwintesencje nauczania o Kościele, idealny kandydat do rozważań na temat wiary i życia. Do tego przeprowadzone rozmowy, odbyły się w jednym z najbardziej pasujących do nurtu "slow" miejscu, za murami tynieckiego klasztoru :)

Książka posiada elegancką i przejrzystą szatę graficzną, cudowne zdjęcia i jest zbiorem najpiękniejszych cytatów o życiu. :). Kompozycja publikacji podzielona jest na 7 dni (tygodnia), zawiera w sobie sześć wywiadów, siódmy dzień to oczywiście czas na odpoczynek.

Cykl rozmów rozpoczyna Marcin Prokop, opowiadający o o umiarkowaniu ( w jedzeniu), ojcostwie, poszukiwaniu siebie i swojej drogi, popularności i...

Zuzanna | 2016-12-12
Przeczytana: 12 grudnia 2016

Przeczytana z dużym zainteresowaniem....Polecam.....

Katarzyna | 2017-04-22
Przeczytana: 22 kwietnia 2017

„ … Moim hobby jest człowiek ...”

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu przyciąga wiele osób. Przyjeżdżają tu silnie wierzący, poszukujący, ale i wątpiący. To miejsce, ma szczególny urok i czar. Każdy, ma określone zadania, ale ojciec Leon Knabit jest człowiekiem, który słucha, ale i wiele rozumie. Życie mnisze, nie przeszkadza mu w tym, by bardzo swobodnie, odnajdywać się w świecie mediów. Swoją młodością ducha imponuje nawet młodzieży. Autor prawie czterdziestu książek.

Zarówno w swojej architekturze, jak i sposobie życia pracujących i krzątających się mnichów ciekawy turysta, czy też pielgrzym, odnajdzie coś dla siebie. Przecież każde pielgrzymowanie, jest niezwykle ciekawym doświadczeniem, a Boga można spotkać w ciszy. Odwiedzający twierdzą, że w tej przestrzeni dzieje się coś niesamowitego. I to, jest prawdą. Klasztor, położony jest nad samym brzegiem Wisły, a co wieczór można usłyszeć przepiękny chorał gregoriański. Wszystko z dala od miejskiego zgiełku, dzwoniącego telefonu i...

książek: 1974
Julka | 2018-04-27
Przeczytana: 27 kwietnia 2018

Tyniecki tysiącletni klasztor to - wyobrażam sobie, bo nigdy tam nie byłam - idealne miejsce służące wyciszeniu, wypoczynkowi, refleksji, wspomnieniom... właśnie tytułowemu slow life. A szczytem szczęścia byłoby, gdyby można się tam spotkać z niesamowicie sympatycznym benedyktynem ojcem Leonem Knabitem i porozmawiać z nim przy filiżance kawy o wszystkim co dla nas ważne, co nas nurtuje, co chcielibyśmy wiedzieć.
I o tym jest ta książka. Przytoczone w niej zostały luźne pogawędki ojca Leona z sześciorgiem osób przebywających w Tyńcu, a są to: Marcin Prokop, Anna Dymna, Cezary Nowak, Marek Kamiński, Joanna Kołaczkowska, Krzysztof Skórzyński.
Wprawdzie nie ma w tej książce niczego odkrywczego ani mocno zaskakującego, ot, kilka ciekawostek i wartościowych sformułowań, ale na pewno warto po nią sięgnąć, żeby spojrzeć na osoby znane z mediów od innej, bardziej osobistej strony.

Arlene84 | 2017-01-10

Piękna książka! Bardzo refleksyjna, głęboka, szczera, bezpośrednia. Porusza wiele tematów i zachęca do ich przemyślenia. Jednocześnie udzieliły mi się ciepło i spokój autora. Polecam nie tylko osobom wierzącym.

ogarbejbe | 2016-12-26
Przeczytana: 25 grudnia 2016

Ojciec Leon Knabbit to cudowna postać. Rozmowy, które przeprowadził ze znanymi i mądrymi to po prostu skarbnica mądrości. Książka dla każdego ;)

Brodzio | 2017-12-25
Na półkach: Przeczytane, 2017
Przeczytana: 25 grudnia 2017

Ojciec Leon Knabit o sztuce "powolnego życia". Zabawne, bo poza tytułem, w książce ni razu pojawia się termin "slow life", a sama książka jest zbiorem sześciu wywiadów, nie z Leonem Knabitem, ale prowadzonych przez o. Leona.
Generalnie nijako i mało treściwie. Czyli dokładnie tak jak powinno być, bo w słowa, które padły podczas tych wywiadów mają wartość, trzeba tylko znaleźć w sobie odrobinę chęci, żeby ją wychwycić. Niezwykle przydatna jest tu postawa ojca Leona, który pokazuje jak należy rozmawiać i słuchać. Gdy pojawia się herezja, to nie potępia jej, ale skupia się na tej dobrej części wypowiedzi, która normalnie, zapewne, by przepadła...
Całość jest jak koan w Zen. Aby go odpowiednio zinterpretować bardzo przydatny jest ostatni rozdział - 7. Polecam.

Czytajka | 2017-02-05
Na półkach: Przeczytane, 5/10, 2017rok
Przeczytana: 05 lutego 2017

Książka jest fajna i przyjemna, ale bez szału. Powieści ś.p. Księdza Jana Kaczkowskiego coś we mnie zmieniły, albo mnie rozbawiły czy pozostawiły jakiś sentyment. Po tej lekturze nie odczuwam nic szczególnego.
Spodziewałam się wielu mądrych słów i dobrych porad, które pomogą mi funkcjonować bliżej Boga, jednocześnie będąc ciągle w naszym świecie, a nie zatapiać się w wyobraźni.
Jestem trochę zawiedziona, ale mimo wszystko książka jest okay.