ks. Jan Kaczkowski, rozmowa

Był inspiracją dla milionów ludzi - wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj sobie, a dasz radę, wstaniesz. Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił...

Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Wasze pytania były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce).

Ta książka to pożegnanie, ale nie ostatni rozdział. Następny napiszesz Ty.

źródło opisu: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,74792,Dasz-rade-ostatnia-rozmowa.htm

źródło okładki: http://e.wydawnictwowam.pl/tyt,74792,Dasz-rade-ostatnia-rozmowa.htm

Piotr | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Księdza Jana poznaję od końca, a raczej za pomocą odpowiedzi na pytania, które są zawarte w tej książce. Teraz nie dziwi mnie bum na książki zmarłego (niestety) kapłana, w którego życiowych refleksjach przejawia się wielka mądrość, ale przy tym skromność i pokora.

Ksiądz Jan był postacią niezwykłą. To daje się odczuć po przeczytaniu odpowiedzi na zadawane pytania, które często mogą być trudne, albo nawet niewygodne dla innych duchownych. Dla księdza Jana nie ma takowych.

Podoba mi się jego otwartość i szczerość. Sama książka jest podzielona tematycznie, co pozwala czytelnikowi na pewne rozeznanie. W moim mniemaniu potrzeba więcej duchownych, którzy są łącznikiem między agnostykami, a teistami, a ludźmi wierzącymi. Przecież każdemu, niezależnie od jego przekonań, należy się szacunek.

Ksiądz Jan nie ukrywa faktów ze swojej rodzinie, chociażby niewierzącego ojca. Nie wątpię, że dla niego samego, nie była to sytuacja komfortowa. Na takie zwierzenia stać ludzi, którzy w swoim...

Katherina87 | 2016-12-31
Na półkach: Przeczytane, Religia

Ostatnia rozmowa z księdzem Janem Kaczkowskim.

Był inspiracją dla milionów ludzi- wierzących i niewierzących. Każdy, kto go słuchał, czuł: on mnie rozumie. Ksiądz Jan nie oferował tanich rad ani łatwych pocieszeń. Swoim życiem mówił: nie odpuszczaj, a dasz radę, wstaniesz.

Do końca żył na pełnej petardzie. Ostatnie tygodnie spędził, odpowiadając na pytania o sprawy najtrudniejsze i najważniejsze. Wraz z Joanną Podsadecką zaprosił do rozmowy swoich Czytelników. Pytania, na które odpowiadał były bardzo osobiste, odważne, szczere aż do bólu. Ksiądz Jan każdego chciał wysłuchać, zrozumieć, każdemu dać coś z siebie. Odpowiadał w swoim stylu, błyskotliwie i z dozą ironii (nie chciał mówić jedynie o tym, co denerwuje go w księżach: Nie wystarczyłoby miejsca w książce).

Ewelina229 | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Człowiek niezwykle mądry z pięknym wnętrzem. Każdego dnia dzielił się z ludźmi swoim pięknem i siłą. Nie bojący się mówić o tematach niewygodnych dla wielu ludzi, nie zamiatał pod dywan spraw, które często są przez Kościół tuszowane.
SILNY, wspaniały... takich ludzi a szczególnie Księży powinno być więcej wśród nas.

FannyBrawne | 2017-08-23

Między pierwszą a drugą częścią ,,Nawałnicy mieczy” potrzebowałam przeczytać coś zupełnie innego. Wybór padł na ,,Dasz radę. Ostatnia rozmowa” księdza Jana Kaczkowskiego. O postaci tego duchownego dowiedziałam się tak naprawdę niedługo przed jego śmiercią i od razu zapragnęłam poznać jego książki. Zaczęłam co prawda od ostatniej, ale teraz wiem, że będę chciała przeczytać inne książki księdza Kaczkowskiego.

W rozmowie z Joanną Podsadecką ksiądz Kaczkowski wypowiada się na wiele tematów, typowo religijnych jak modlitwa czy Boże przebaczenie, ale też bardziej kontrowersyjnych jak antykoncepcja czy związki homoseksualne. Nie ze wszystkimi jego wypowiedziami się zgadzam(mniejsza o to, z którymi, recenzja to nie jest miejsce na opisywanie swoich poglądów), ale każda zmusza do zastanowienia. W wypowiedziach księdza dominuje miłość i zrozumienie dla drugiego człowieka. Dla wielu typowy katolik to nacjonalista dla którego każdy o innych poglądach/kolorze skóry/orientacji nie jest już...

Muminka | 2017-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2017

Równolegle pożyczyłąm dwie książki księdza Jana. ale zaczęłam od tej ostatniej rozmowy. Wypowiedzi księdza, niejakie reakcje na szereg maili czy listów od pogubionych czytelników. Przeplatane są szczerymi opowieściami z prywatnego życia, dzieciństwa, ujawnianymi bolesnymi faktami. Mimo wszystko ojciec księdza był niewierzący, więc duszpasterz miał pod górkę ze względu na swoje powołanie. Z wielkim dystansem do siebie, świadom swojego odchodzenia decydował się pozostawić nam swój testament. Mądrze analizuje przytoczone przypadki, stara się odpowiedzieć na nurtujące wielu wątpiących pytania. jest i o antykoncepcji, i o masturbacji, i o molestowaniu dzieci przez księży, czy też mieszkaniu z kobietami, o niedopuszczaniu kobiet do posługi kapłańskiej.
Ludzki, ciepły człowiek, orędownik współtworzonego przez siebie puckiego hospicjum, z ironią mówiący o sobie "onkocelebryta". Lektura tchnie nadzieją, zaufaniem do Boskiego planu, powinna być głównie odczytywana jako świadectwo głębokiej...

annamagdalena | 2017-05-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Religia

Ta książka zmusza. Zmusza do przemyśleń, do śmiechu i do łez. Nie da się zignorować żadnej z historii, przejść obojętnie obok żadnego z pytań.

To wywiad z bardzo wierzącym człowiekiem, umierającym kapłanem, głosicielem prawdy, dobra i piękna.

Nie ma tutaj banalnych odpowiedzi, nie ma głupich i niepotrzebnych pytań. Czytając odpowiedzi księdza Jana dotykasz transcendencji, uchylasz rąbek nieba, przez deszcz łez dostrzegasz promień uśmiechu.

Marta Ginter | 2017-10-26
Na półkach: Przeczytane, Rozmowy, Rok 2017
Przeczytana: 26 października 2017

O książkach Jana Kaczkowskiego słyszałam wiele razy i chyba tylko pozytywne opinie. Tę książkę ktoś mi pożyczył, chociaż nie po to, żeby mnie nawracać.

Co mi się podobało? To, jak ksiądz jest pogodzony z tym, że jego życie dobiega końca i to, że w wywiadach poruszono wiele problemów, które dotyczą zwykłych ludzi. Podziwiam go za to, że stworzył hospicjum, w którym chorzy mogą po ludzku umierać. Co na minus? Kaczkowski często na trudne pytania odpowiada wymijająco, co było trochę irytujące. Nie zgadzam się z większością jego poglądów, ale uważam, że trzeba poznawać punkt widzenia ludzi o odmiennych światopoglądach.

anika | 2017-01-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook, 2017
Przeczytana: 10 stycznia 2017

Dość przeciętna książka bazująca na popularności księdza Jana. Większą jej część stanowią pytania J. Podsadeckiej i użytkowników portalu Deon. Pytania te są dość często nieprzemyślane, powiedziałabym, że niektóre nawet naiwne, a odpowiedzi księdza też nie powalają ani głębią, ani długością. Szczerze mówiąc, czytelnik, który zna poprzednie pozycje Kaczkowskiego raczej w tej niewiele znajdzie.

Cezar Kolcz | 2017-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2017

Zacznę od pozytywnych rzeczy w tej książce - Jest ona wzruszająca szczególnie przez ostatnie kilka stron. Umieszczenie zdjęcia "odchodzącego" księdza na samym końcu "albumu ze zdjęciami" jest naprawdę pozytywne. Ale czy ta książka wnosi coś do życia? Trudno powiedzieć. Może gdybym był osobą głęboko wierzącą... Nie przemawiają do mnie argumenty "matematycznego założenia, iż Pan Bóg jest po naszej stronie zawsze i bezwzględnie". Tematy podejmowane poprzez pytania są bardzo ważne dla wielu osób ze środowisk osób wierzących - odpowiedzi na te pytania są jednak moim zdaniem niewyczerpujące tematu. Czy polecam? Trudno powiedzieć. Nie powiem, że to był czas stracony bo przez lekturę tej książki poznałem naprawdę wrażliwego człowieka na skraju życia. Ale czy książka wniosła coś do mojej religijności? Nie sądzę.

niezapowiedziana | 2017-09-04
Przeczytana: 03 września 2017

Przyznaję, że nie znałam księdza Jana Kaczkowskiego wcale. Pierwszy raz spotykam się z Nim właśnie podczas czytania tej książki. Raczej spodziewałam się tego, że to będzie opis takiego księdza postępowego, nowoczesnego, który jest bardziej skłonny na przyzwolenie czemuś, na co inny ksiądz by nie przyzwolił, albo np. odpuszczenie grzechów, których inny ksiądz by nie odpuścił. A tutaj nic z tych rzeczy :)
Ksiądz nie stawia naszej wiary w innym świetle, bo nie może. Twardo mówi, że tak jest i tego nie można zmienić, ominąć. I w sumie dobrze się stało, że tak stanowczo jest przedstawiana nasza religia katolicka.
Natomiast odnalazłam w tej książce kilka fragmentów, które wniosły dużo nowego do mojego życia. Przekonanie księdza, że jest drugi, lepszy świat po naszym doczesnym życiu – kiedy ksiądz tłumaczy, że był obecny przy odchodzeniu tak wielu ludzi, i tak wielu ludzi powtarzało ten sam schemat, że mówią, że przychodzą po nich bliscy (którzy już kiedyś odeszli). To naprawdę pozwala...