Typy psychologiczne

Wydawnictwo: Wydawnictwo KR
Psychologische Typen
psychologia, osobowość
Elaine

"Wielką rolę w powstawaniu tej pracy odegrała dość konkretna kwestia: Czym różnię się od Freuda, a czym od Adlera? Jakie są różnice między naszymi koncepcjami? Zastanawiając się nad tym natrafiłem na problem typów. Bo właśnie to, do jakiego typu psychologicznego należymy, określa i z góry ogranicza nasze sądy. Książka o typach traktuje w zasadzie o konfrontacji jednostki ze światem, o jej...

Książka o typach traktuje w zasadzie o konfrontacji jednostki ze światem, o jej stosunku do ludzi i rzeczy. Opisuje różne aspekty świadomości, możliwe postawy wobec świata, a tym samym stanowi opis psychologii świadomości rozważanej, by tak rzec, z klinicznego punktu widzenia.
Wprowadziłem do tej książki sporo literatury, przy czym niejaką rolę gra tam dzieło Spittelera, a zwłaszcza Prometheus und Ephimetheus, jak również Schiller, Nietzsche, Geistesgeschichte Starożytności i Średniowiecza.
Książka o typach wyrażała pogląd, że wszystkie sądy człowieka są ograniczone, zależą od jego typu, i że każdy punkt widzenia jest względny. Tym samym powstawała kwestia jedności, która wielość tą kompensuje… Moja refleksja i moje poszukiwania dotarły wówczas do centralnego punktu mojej psychologii, czyli do idei Jaźni".
Carl Gustav Jung: Wspomnienia, sny, myśli

źródło opisu: Wydawnictwo KR, 2013

źródło okładki: http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/200768/typy-psychologiczne.html

| 2016-02-14

"Typy psychologiczne" Carla Gustava Junga czyta się jak świeże bułeczki, mimo że to pozycja pokaźna i dość specjalistyczna. Mamy tutaj introwertyka i ekstrawertyka, czującego i myślącego, intuicjonistę i sensoryka. Koncepcja psychologa okazała się bardzo wpływowa, rozszerzyły ją m. in. Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, tworząc kwestionariusz MBTI, który to wykorzystuje się choćby w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. A jaką przyjemność czerpałam z lektury opisu kobiety-introwertyczki, w którym to Jung wykazał się lekką stronniczością stawiając ją niżej od kobiety-ekstrawertyczki. Oj, panie Jung, a może i pan miał rację? Ja tam lubię swoją introwertyczną kobiecość - cicha woda brzegi rwie!

astrevane | 2017-07-18

Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie przeczytałem.
Miesiąc zajęło mi przeczytanie tego, zrozumienie kilka lat.
Książka zawiera abstrakcyjny wgląd w psychikę człowieka, relację świadomość - nieświadomość, podstawowe rodzaje aktywności psychicznej i związki pomiędzy nimi.
Tak naprawdę istotny jest rozdział 10 i definicje na końcu, reszta książki ma pomóc w ich zrozumieniu.

Bubu | 2019-04-12
poznaj | 2019-01-26