Człowiek i jego symbole

Okładka książki Człowiek i jego symbole
Carl Gustav Jung Wydawnictwo: Kos popularnonaukowa
popularnonaukowa
Man and His Symbols
Kos
2018-03-28
2018-03-28
Robert Palusiński
psychologia analityczna psychika symbole sny nieświadomość

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Jedno z najbardziej przystępnych i dobrze zredagowanych opracowań na temat jungowskich badań nad istotą archetypów, marzeń sennych, a przede wszystkim zawartych w treści naszej podświadomości symboli, od pokoleń kształtujących ludzki obraz świata.

Ujęcie całości w postaci czytelnie zaprezentowanych prac naukowych kolejnych autorów, z których moje ulubione fragmenty stanowią zwłaszcza rozpoczynający książkę świetnie zredagowany wykład Junga na temat istoty symboli oraz archetypów; oraz następujące po nim wspaniałe opracowanie Josepha Hendersona, które zwróciło moją uwagę na wykorzystanie starożytnych i współcześnie rozumianych symboli w badaniach nad szamanistycznymi praktykami rdzennych plemion amerykańskich. Polecam zwłaszcza pragnącym zgłębić wiedzę na temat archetypu 'ścieżki bohatera', poruszanego przy okazji tych badań.

'W obszernej pierwszej części C. G. Jung syntetycznie wprowadza i przedstawia „sferę nieświadomości” oraz pochodzenie symboli i archetypów.
Amerykański analityk i psychiatra Joseph Henderson ilustruje pojawienie się wzorców archetypowych w starożytnych mitach, eposach i pierwotnych obrzędach inicjacyjnych.
Marie-Louise von Franz, współzałożycielka Instytutu C. G. Junga w Zurychu, omawia proces „indywiduacji”, pokazując, jak bardzo nieświadomość stanowi dopełnienie świadomości człowieka, co pozwala uzyskać pełnię i równowagę.
Następnie Aniela Jaffé, słynna biografka Junga, proponuje specjalny klucz interpretacji sztuk wizualnych z uwzględnieniem archetypów i rozumienia symboli.
Ostatnią częścią książki jest rewelacyjne studium przypadku: zastosowanie terapii jungowskiej przez renomowaną analityczkę Jolandę Jacobi pokazuje, jak bardzo skutecznie można korzystać z marzeń sennych w psychoterapii."

[ źródło: http://www.znak.com.pl/ksiazka/czlowiek-i-jego-symbole-jung-carl-gustaw-114088 ]

Ogólnie: przystępnie podana ciekawa wiedza w pigułce, nawet (zwłaszcza) dla tych, których nuży 'naukowy' język większości wydanych prac Junga -- niezwykle przyjemna lektura.

W książce podjęto próbę przedstawienia i pobieżnego omówienia koncepcji wpływu symboli oraz ich tła znaczeniowego na naszą nieświadomość. W związku z tym opisano też sposób patrzenia na jej relację ze świadomością. Autorzy poszczególnych części prowadzą nas przez swoje obserwacje nie omijając, w moim odczuciu niestety, znaczenia snów w całej przedstawionej układance.

Snom przypisuje się tu bardzo dużo zależności. Sugeruje się, że osoba wprawiona w analizę snu może wyczytać z niego rady na problemy życiowe lub odpowiedzi na nurtujące na jawie pytania, a samo jego występowanie może mieć bezpośrednie znaczenie w przyszłości. Interpretator łączy występujący sen pacjenta ze swoją wiedzą o śniącym oraz z symbolami i ich znaczeniami występującymi w rytuałach plemiennych, w historiach, bajkach, tradycjach. Na podstawie tego tworzy...diagnozę psychiatryczną. Dosłownie. Zalecenia i prognozy na przyszłość.
Książka zawiera sporo przykładów takiej analizy nie tłumacząc dlaczego dana interpretacja jest tą właściwą (Te fragmenty, których jest niestety dużo, czytało się ciężko). Część interpretacji w której analizuje się występowanie konkretnych obiektów snu przez pryzmat symboliki jest zdecydowanie mocniejszą stroną książki.

Ogólne przedstawienie symboli oraz ich znaczenia na naszą psychikę i nieświadomość jest bardzo ciekawe. Opis różnych wystąpień symboli i idei w naszych postawach, wyborach oraz dziełach których istnienie jakby waha się między mistycyzmem/tajemnicą a szarą rzeczywistością. Gdyby te części książki były bardziej rozwinięte czytałoby się zdecydowanie lepiej (Trochę tego też jest więc nie przesadzajmy). Niestety tytuł sugeruje co innego.

Tytuł w kontekście treści wygląda na clicbaitowy - "Człowiek i jego symbole". Bliższy byłby "Sny i ich interpretacje". Nie mniej, pozycja zatrzymała mnie na dłużej i zapoznała z wieloma koncepcjami do przemyślenia.

Snom...

Bez zbędnego powielania treści, moja recenzja znajduje się tutaj:

Bez zbędnego powielania treści, moja recenzja znajduje się tutaj:

Świetnie wprowadza przeciętnego czytelnika w świat psychologii Junga.

O tym jak współczesny człowiek w fanatyczny sposób przywiązany do materializmu (którego nie do końca pojmuje), pozbawia się sporego kawału rzeczywistości, oślepiając się na jedno oko, oddaje się mrocznym mocom w posiadanie. Lekceważąc mity i zabobony przodków, nieświadomie tworzy własne mity i zabobony, którym pozwala w bezmyślny sposób sobą manipulować.

O procesie indywiduacji i rozwijaniu Osobowości przez duże "O". O Ego, Jaźni, świadomości i nieświadomości. O zagadkowym Cieniu, tajemniczych: Animie i Animusie. O mandali i Pełni. O próbie psychologicznego wyjaśnienia przyczyn pojawienia się modernizmu w sztuce. O zjawisku synchroniczności oraz podobieństwach psychologii z najnowszymi odkryciami fizycznymi.

Duża ilość obrazów, zdjęć i ilustracji rozbudzających wyobraźnię.
Duża ilość snów pacjentów i ich zaskakujących interpretacji.

Bardzo dobry punkt wyjścia do jungowskiej psychologii głębi.
------------------------------------------
"Tak więc słowo lub obraz jest symboliczny wówczas, gdy implikuje coś więcej niż jego oczywiste i bezpośrednie znaczenie. Symbol posiada szerszy, "nieświadomy" aspekt, który nigdy nie zostaje precyzyjnie zdefiniowany ani w pełni wyjaśniony. Nie ma też nadziei na to, aby go zdefiniować czy wyjaśnić. Kiedy umysł bada symbol, dociera do idei leżących poza zasięgiem rozumu".

Zgodnie z chrześcijańską symboliką eklezjastyczną "właśnie ten kamień, który odrzucili budujący, stał się głowicą węgła (Łukasz 20:17). Alternatywnie bywa nazywany "duchową skałą", "a ta skała - to był Chrystus" (1 Kor. 10:4), z której wypływa woda życia. Średniowieczni alchemicy poszukujący tajemnicy materii przed rewolucją naukową, mieli nadzieję na odnalezienie w nim Boga lub przynajmniej na odkrycie boskiej aktywności, wierząc, że tajemnica znajduje się w słynnym "kamieniu filozoficznym". Jednak niektórzy z alchemików wyrażali przeczucie, że ich poszukiwania związane z kamieniem były symbolem czegoś, co można odnaleźć tylko w psychice człowieka. Dawny arabski alchemik Morienus powiedział: Ta rzecz (kamień filozoficzny) wywodzi się z "ciebie" - "ty" jesteś tym minerałem, można go odnaleźć w tobie; lub mówiąc dokładniej, oni (alchemicy) wydobywają go z ciebie. Jeśli to rozpoznasz, miłość i akceptacja ze strony kamienia będzie w tobie rosła. Wiedz o tym, że to prawda poza wątpliwością.

Świetnie wprowadza przeciętnego czytelnika w świat psychologii Junga.

Namawiam aby uzupełnić tą ksiązke z perspektywy normalnego człowieka o pozycje Roberta Monroe "Podróże po za ciałem"

Dobrze napisana, ważna książka podsumowująca najistotniejsze teorie C. G. Younga. Bardzo prawdziwa, może pomóc niejednej osobie w rozwoju swojej osobowości i zrozumieniu siebie oraz innych ludzi.

Zamieszczone na okładce zdjęcie Junga oraz jego nazwisko napisane ogromną czcionką to pewne nadużycie. Jung nie pisał tej książki sam, tylko razem z uczniami (mniej więcej każdy po jednej z pięciu części), a spod pióra niby-Autora wyszło raptem niecałe sto z ponad czterystu stron (samego tekstu, dodatków nie wliczam). Nawet nie redagował, tylko przed śmiercią zdążył zaakceptować wkłady współautorów.

Książka o tyle nietypowa w bibliografii Junga, że przeznaczona dla ogółu — czyli zwyczajnego odbiorcy, a nie lekarza, psychoanalityka bądź innego profesjonalisty. Historię jej powstania podaje drugie wprowadzenie (to do oryginalnej wersji). Pierwsze, napisane specjalnie do polskiego wydania, wydaje mi się niepotrzebne i przepełnione żargonem. Naprawdę, bite sześć stron wyrwanych cytatów z Junga definiujących symbol to przesada.

Więcej szczegółów tutaj: https://finklaczyta.blogspot.com/2020/04/czowiek-i-jego-symbole-antologia.html

Bardzo dobra książka, w prosty sposób opisane zagadnienia ważne i ważkie.

Bardzo dobra książka, w prosty sposób opisane zagadnienia ważne i ważkie.

Bardzo przyzwoite i zgrabne wprowadzenie do Jungowskiego świata :)

Bardzo przyzwoite i zgrabne wprowadzenie do Jungowskiego świata :)

Rozdział pisany przez Junga na 9 albo i 10 , Ale nie wszyscy pisali na takim poziomie, więc ocena usredniona. Na pewno warto-nawet czasem się męczac

Carl Gustav Jung Człowiek i jego symbole Zobacz więcej

Ciekawostki historyczne