Książka Roku 2018

Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
Jenseits von Gut und Bose
filozofia i etyka
Aesir

Jak pisze Z. Kuderowicz immoralizm Nietzschego, to ustawienie siebie. "Poza dobrem i złem" oznaczało dla filozofa "podważenie wartości altruistycznych ideałów moralnych i zakwestionowanie wszelkich hierarchii wartości, w których przyznaje się dobru moralnemu miejsce poczesne. Immoralizm zawiera więc postulat krytyki wszelkich wartości moralnych, podważenie przydatności pojęcia dobra i wartościowania moralnego". "Nie chodzi zatem o określenie moralnego dobra, lecz o usunięcie w ogóle kryteriów moralnych z całego wartościowania". Przy czym - jak zaznacza Kuderowicz "immoralizm nie oznacza rezygnacji z wszelkich zasad oceny". "(...) Pod znakiem immoralizmu zmierza Nietzsche do wypracowania nowych, własnych pryncypiów służących ocenie jednostki i jej działalności".

źródło opisu: Vis-a-vis Etiuda 2010

źródło okładki: Vis-a-vis Etiuda 2010

Tina | 2015-02-20

Moje ulubione cytaty:

'Jak to pierzcha nuda snadnie, gdy mężczyzna do stóp padnie! '

oraz

'Są dwa rodzaje geniuszu: jeden, co przedewszystkiem płodzi i chce płodzić, drugi, co chętnie zapładniać się pozwala i rodzi.'

grzech-pierworodny | 2012-12-12
Przeczytana: 08 grudnia 2012

Szczęśliwe przebrnąłem przez drugą książkę Fryderyka Nietzsche, jednak tym razem z bardziej negatywnym nastawieniem. Czemu?
Książkę czyta się łatwiej niż „Zaratustrę”. Zgłębiając jednak myśli autora, dochodzę do wniosku, że większość jego postulatów choć logiczna, nijak się ma do naszej teraźniejszości.
Człowiek idealny Nietzschego, to osoba tak naprawdę bez sumienia. Chłodna i niewrażliwa na cierpienie innych. Sugeruje, że analogicznie do przyrody, jednostki słabe powinny być eliminowane. Mogę się zgodzić, że takie postępowanie stworzyło by społeczeństwo zdrowe w sensie fizycznym, ale nie ma gwarancji, że po eliminacji ułomności ciała, automatycznie wyprostowałby się krzywizny psychiki. Jako zwierze, nie mam wpływu na to jaki się urodzę. Mogę być wzorowym przedstawicielem gatunku ale mogę też być kaleką fizyczną lub psychiczną.
Głęboko zakorzeniona moralność (niewolnika, jak ujmuje to sam autor) sprawia, że moje sumienie się buntuje, na takie postrzeganie świata.
Nie mogę się...

propylaya | 2013-08-21

Nie zgadzam się z opinią na temat kobiet, ale poza tym- niezwykła przygoda intelektualna.

Przemyślenia o moralności, głębszej treści, przy której czasem trzeba zastanowić się, jaki jest ukryty sens, a innym razem Nietzsche przekazuje życiowe prawdy bardzo prosto, gdzie myślimy "O faktycznie, On miał rację!"

OldSmokeOfDoom | 2011-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2011

Ciężko ocenić tę pozycję. Treść nie jest tak bardzo chaotyczna jak przy okazji "Wola mocy", ale nadal stanowi pewną przeszkodę w odbiorze tej lektury. Język jakim jest napisana ta książka też nie należy do łatwych. "Poza dobrem i złem" to rzecz raczej dla znawców tematu / wytrwałych, bo na temat poglądów autora można przeczytać po prostu inne książki, które łatwiej wykładają tę filozofię. Może przydałby się jakiś komentarz do tekstu?

Imachuemanch | 2013-08-12

Takiej twórczości nie da i nie powinno się oceniać, jak każdego dzieła filozoficznego nie będącego dyskusją lub krytyką innej pozycji. To nie ta kategoria. Książkę na pewno trzeba przeczytać, ale po odpowiednim przygotowaniu i minimum erudycji. Dzieło wartościowe dla całej kultury europejskiej, bez znaczenia, czy autor ma rację, czy nie.

RycerzNi | 2018-01-26

Czytałem wydanie przedwojenne Staffa. Nietzsche specyficzny jest to fakt. Słownikiem myśli Jego jest Tako rzekł Zarathustra. Jego słownikiem myśli jest. Jego Orzeł i Jego Lew. Niech pierwszy ciśnie kamień kto zrozumiał Jego myśl.
Służyć aby rządzić. Sprzeczność jest. Nie wielkim On jest ale Prawdziwym.

Hubert Lewiński | 2011-02-13
Przeczytana: 19 grudnia 2010

Nie zrozumiałem na tyle, by wystawiać opinię.

Łukasz | 2013-09-18
Przeczytana: 2013 rok

Książka trudna.Choć momentami trudno zrozumieć co Nietzsche miał na myśli bije z niej pewność ugruntowanych przekonań i rozległość jego ponadczasowej filozofii. dodając do tego ogrom jego wiedzy można z tej książki nauczyć się dużo, nie koniecznie ze wszystkim się zgadzając.

Vesold | 2016-08-09

Napisana zbyt chaotycznie. Większość przedstawionych poglądów i myśli ma się nijak do dzisiejszej rzeczywistości więc nie wiem, czy warto poświęcić czas na jej czytanie. "Tako rzecze Zaratustra" znacznie lepsza.