Poza dobrem i złem

Okładka książki Poza dobrem i złem Friedrich Nietzsche
Okładka książki Poza dobrem i złem
Friedrich Nietzsche Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Seria: Meandry Kultury filozofia, etyka
filozofia, etyka
Meandry Kultury
Jenseits von Gut und Bose
Vis-á-Vis/Etiuda
2010-01-01
2001-01-01
2014-11-06
Stanisław Wyrzykowski
Filozofia Nietzsche'anizm dobro i zło moralność immoralizm przewartościowanie wartości filozofia życia Nowożytność

Piękna dusza, jednocześnie łagodna i gwałtowna. Ocena nie jest wyższa ze względu na mój brak siły (Nie tyle siły poznawczej co odwagi) To odarcie rzeczywistości ze złudzeń które pozwalają słabszym naturom żyć. Cel i środki do niego, a celem nadczłowiek, nie zachowanie mas. Nietzsche był odważny, bo sam jako fizjologicznie słaby potrzebowałby tych złudzeń ale afekt woli poznawczej w nim wygrał. Słyszałem opinię, że gdyby żył po wyzdrowieniu nerwowym to wrócił by się jednak ku transcendencji.
Krytyka chrześcijaństwa, tego z bogiem i bez (demokratów, głosicieli równości etc, idealnie zostawienia tego co w życiu miłe etc). Również krytyka wielu filozofów, z sentymentem do ideowego stanu przedsokratejskiego.
Uwaga, może urazić współczesny smak. Ale jak powiedział Peterson: nie odrzucaj książki po dziwnym zdaniu! To Nietzsche na Boga.
Na uwagę zasługuje wgląd w straszliwość konsekwencji. Nikt nie każe być jednak akolitą N. Paradoksalnie radykalny Nietzscheanista musi się od niego różnić! "Źle się wywdzięcza nauczycielowi, co tylko uczniem zostaje" "Rozczarowany oczekiwał oddźwięku, słyszał tylko pochwałę"
Można potraktować tę książkę jako przewietrzenie moralne, przyjąć to co nam pasuje a resztę odrzucić. Ileż to razy kultura wałkowała walkę dobra ze złem. Ileż to jutrzenek, co jeszcze nie jaśniały...

Teoretycznie mam zaznaczone jakieś cytaty, ale ogólnie nie była to zbyt dobra książka. Tym bardziej ostatnie dwa rozdziały.

Nie dam tej książki oceny, bo sama szczerze nie wiem jaką bym dała. Jest to lektura krótka, ale gęsta i trudna - podpierałam się w trakcie czytania opracowaniami, choć wciąż nie czuję się na miejscu, by powiedzieć, że w pełni ją zrozumiałam. Sporo było tu myśli ciekawych i ważnych, sporo też w moim odbiorze pretensjonalnych, z którymi u podstaw się nie zgadzałam. Poza absolutnie prostackimi wypowiedziami na temat kobiet, była to jednak pozycja interesująca i cieszę się, że mogłam lepiej zrozumieć podejście Nietzschego.

,,My, ,,dobrzy Europejczycy'' - mamy i my chwile, gdy pozwalamy sobie roztkliwiać się swojskością, pławić i nurzać się znów w dawnych czułostkach i cieśniach - dałem właśnie dowód tego - chwile swojskich zachwytów, ,,patryotycznych'' trosk oraz wszelkich innych staroświeckich przypływów uczuciowych. Ociężalsze od nas duchy potrzebują snadź na pokonanie tego, co u nas na godziny się liczy i z godzinami kresu swego dobiega, dłuższego czasu, jedne pół roku, inne pół życia ludzkiego, zależnie od siły i chyżości, z jaką trawienie i ,,przemiana materyi'' u nich się odbywa''

UFFF - to była mozolna, ciężka, wymagająca lektura, ale paradoksalnie - wyczerpująca masę tematów. Jestem pełen podziwu dla niemieckiego filozofa, jak potrafi przekształcić proste tropy kulturowe w niejednoznaczne, w nie cenzurowane epitafia. Totalny szok, jak człowiek potrafi być inteligentny, kiedy przekroczy pewną granicę bycia ,,szarakiem''. Tutaj nie ma żadnego pitolenia o jakiejś dobrej moralności, o tym, o czym nie można rozmawiać, że wszystko, co pojmujemy - jest jednoznaczne, wyplute i wytargane. Gość nie boi się skrytykować innych filozofów, zburzyć fasadę gościnności i ulegania cudzym wpływom. Mega szanuję, bo dzisiaj niektórym płaczkom w internecie przydałaby się taka lekcja pokory od Fryderyka. Jakbym miał do czynienia z jakimś wariatem, który wydostał się ze stodoły i tera powiada ,,Uważajcie, bom wielki uczony i zburzę wam słodko-pierdzący świat''. Bezczelna lektura w kilku momentach, ale taka świeża, zupełnie zmieniająca podejście do wielu rzeczy.

,,Oświecenie oburza, niewolnik pragnie bowiem bezwzględnego, i w morale pojmuje jeno to, co tyrańskie, kocha, jak nienawidzi bez nuance'y, aż do głębi, aż do bólu, aż do choroby, ogrom jego ukrytego cierpienia oburza się przeciw dostojnemu smakowi, który zda się przeczyć cierpieniu''.

🤡

🤡

Czasem pojawiają się wypowiedzi niepotrzebne, z dwa razy uniosłem brew zniesmaczony głupotą czy naiwnością (w tym, niektórzy tak to określą, poniżenie kobiet, gdzie pisarz ma rację, jednak przeraża mnie wspominając o ich więzieniu - będę się kłócił - by pozwolić im rozkwitnąć i błyskać dalej, muszą przecież móc korzystać z otoczenia). Problem Nietzsche'go jest następujący: jako samotnik wypowiada się o ludziach, jego zdanie często jest więc zapewne nasączone mylącą emocją, nawet gdy stanowczo się tego wypiera. Nie zna ludu dokładnie, zostaje odrzucony i sam odrzuca. Stąd biorą się farmazony jak ten przykładowy.
Z wyjątkiem powyższych zarzutów książka była świetna, pięknie napisana, niosąca faktyczną, porywającą myśl. O samej jednak koncepcji moralności stron jest na oko 40 z 200. Musimy wybierać ważne dla nas fragmenty. Kiedy już je znajdziesz, być może zasycą twoje złaknienie, nie mam co do tego pewności. W moim przypadku czułem się, jakobym jednocześnie sam już do tych obserwacji wcześniej doszedł, a jedynie czytał je ponownie, opakowane w śliczny papier. Mało argumentacji, przede wszystkim stwierdzenia (choć parę razy argument ujął mnie). Nietzsche sięga po terminologię i nazywa twoje wcześniej już sformułowane myśli.

Idiosynkrazja

Idiosynkrazja

Głównie będę się czepiać wydania...
Nienawidzę, jak w książce są frazy w językach obcych i w przypisach nie ma ich tłumaczeń!
Tutaj jest sporo wtrąceń i niestety trzeba przyklepywać do translatora, jak chcemy wiedzieć co znaczą

Głównie będę się czepiać wydania...

IX ulu

IX ulu

"Nie powinno się mieć za wiele słuszności, jeżeli chce się mieć śmieszków po swojej stronie; odrobina niesłuszności należy nawet do dobrego smaku" (127).

"Pustelnik - jeżeli przyjmiemy, iż każdy filozof jest zawsze pierwej pustelnikiem - nie daje wiary, by jaki filozof wypowiedział w książkach swe ostateczne i właściwe mniemanie; czyż nie pisze się książek właśnie po to, by ukryć swoje tajemnice? - Ba nawet powątpiewa, czy filozof w ogóle może mieć ostateczne i właściwe mniemania, czy u niego za jedną jaskinią nie leży i nie musi leżeć druga jeszcze głębsza - czy ponad powierzchnią nie ma jakiegoś dziwniejszego, bardziej przestrzennego, bogatszego świata; czy poza każdym argumentem, pod każdym uzasadnieniem nie tai się bezdeń. Wszelka filozofia jest filozofią, ponieważ - mniema pustelnik - 'jest w tym coś dowolnego, że właśnie się tu zatrzymał, spojrzał za siebie, rozejrzał się, że w tym miejscu głębiej nie kopał i odłożył precz rydel, lecz jest w tym zarazem coś podejrzanego'. Wszelka filozofia ukrywa również jakąś filozofię; wszelkie mniemanie jest także kryjówką, a wszelkie słowo - maską" (195).

###

"Kto przy zetknięciu z ludźmi nie mienił się niekiedy wszystkimi barwami udręki, kto nie popielał i nie zieleniał ze wstrętu, odrazy, współczucia, zasępienia, osamotnienia, ten na pewno nie jest człowiekiem szlachetniejszego smaku" (33).

"Bywają książki, które dla duszy i zdrowia wręcz odmienną posiadają wartość, zależnie od tego, czy działają na duszę pospolitą, na pośledniejszą energię życiową, czy też na szczytniejsza i możniejszą" (38).

"Książki, które cały świat czyta, są to zawsze książki cuchnące" przywarł do nich wyziew ludzi maluczkich. Gdzie lud je i pije, nawet gdzie uwielbia, tam cuchnąć zwykło. Nie należy bywać w świątyniach, jeżeli chce się oddychać czystym powietrzem" (38).

"Nie siła, lecz trwałość szczytnych odczuwań szczytnego tworzy człowieka" (69).

"Szaleństwom rozumnych ludzi nie daje się wiary - co za uszczerbek przywilejów ludzkich" (82).

• Filozofia
  • Do kupienia