Typy psychologiczne

Okładka książki Typy psychologiczne
Carl Gustav Jung Wydawnictwo: Wydawnictwo KR nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
654 str. 10 godz. 54 min.
Kategoria:
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Tytuł oryginału:
Psychologische Typen
Wydawnictwo:
Wydawnictwo KR
Data wydania:
2013-08-05
Data 1. wyd. pol.:
1997-01-01
Liczba stron:
654
Czas czytania
10 godz. 54 min.
Język:
polski
ISBN:
9788393717835
Tłumacz:
Robert Reszke
Tagi:
psychologia osobowość
Dodaj do pakietu
Dodaj do pakietu
Średnia ocen
8,1 8,1 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Poczekaj, szukamy dla Ciebie najlepszych ofert

Pozostałe księgarnie

Informacja

Reklama
Reklama

Książki autora

Podobne książki

Reklama

Oceny

Średnia ocen
8,1 / 10
54 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1296
327

Na półkach: ,

Bezwzględny "przymus przeczytania"!

W tym tomie Jung prezentuje swoją autorską teorię "Typów psychologicznych" opartych o cztery fundamentalne funkcje: myślenie i czucie (racjonalne), doznawanie i intuicja (nieracjonalne), w dwóch odcieniach: introwertyzmu i ekstrawertyzmu. Choć ta informacja sugeruje istnienie ośmiu typów, Jung zastrzega, że można się ich doszukać więcej, ale wpierw chce położyć kamień węgielny istotnej perspektywy psychologicznej, która nie rości sobie prawa do ostatecznej prawdy, a jedynie do realnie istniejącej perspektywy, będącej w stanie ukazać coś charakterystycznego w ludzkiej psychice. Uwielbiam to podejście Junga, mówiące o tak złożonej rzeczywistości, iż możliwe są dwie wzajemnie wykluczające się teorie, z których każda ukazuje coś prawdziwego.

Jeśli interesujesz się typami psychologicznymi (np ID16), a do tego chcesz zgłębić pojęcia ekstra i introwersji, ta pozycja jest fundamentalna i obowiązkowa.

Uczciwie przyznaję, że pierwsza połowa książki może być trudna i niezbyt interesująca dla osób, które nie miały do czynienia z filozofią, ale druga połowa zdecydowanie wynagradza "cierpienia"!

"W naszej epoce, gdy ze zdobyczy Rewolucji Francuskiej, z haseł liberte, egalite, fraternite zrodził się szeroki społeczny nurt duchowy, który nie tylko stawia przed sobą cel, jakim jest takie stłamszenie czy takie wyniesienie praw politycznych, by znalazły się na jakimś powszechnym i równym poziomie, lecz któremu wydaje się ponadto, że dzięki regulacjom i upodobnieniom zewnętrznym będzie w stanie usunąć nędzę z powierzchni ziemi - a zatem w epoce takiej rozprawianie o całkowitym zróżnicowaniu żywiołów, które tworzą naród, jest zaiste niewdzięcznym zadaniem. Owszem, jak pięknie, że każdy jest równy w obliczu prawa, że każdy ma prawo głosu i że nikt na mocy odziedziczonego przywileju pierwszeństwa nie może niesprawiedliwe zdominować brata swego, ale natychmiast wyda się to mniej piękne, gdy tę samą ideę równości rozciągniemy na inne dziedziny. Trzeba by mieć zaiste bardzo zmącony ogląd czy spoglądać na społeczeństwo ludzkie z dystansu doprawdy mgławicowego, by roić sobie, że dzięki uregulowaniu życia dałoby się osiągnąć bardziej równomierny podział szczęścia. W obłędzie tkwiłby człowiek, który by sobie uroił, że na przykład ta sama wysokość pensji czy z grubsza takie same zewnętrzne możliwości bytowania mają to samo znaczenie dla wszystkich. Cóż jednak uczyni taki prawodawca z tymi wszystkimi, dla których większe możliwości życiowe tkwią wewnątrz, a nie na zewnątrz? Człowiek taki, gdyby był sprawiedliwy, musiałby dać jednemu dwakroć tyle, co drugiemu, albowiem to samo dla jednego oznaczałoby dużo, a dla drugiego zaś mało. Żadne prawodawstwo społeczne nie upora się z psychologicznym zróżnicowaniem ludzi - tym najbardziej potrzebnym czynnikiem energii witalnej ożywiającej społeczeństwo ludzkie. Dlatego wydaje się jako żywo pożyteczne, by głośno mówić o zróżnicowaniu rodzaju ludzkiego. Różnice te sprawiają, że ludzie mają tak odmienne wyobrażenia na temat szczęścia, iż żadne, nie wiem jak doskonałe, prawodawstwo nie może im uczynić zadość, choćby tylko częściowo. Niepodobna wymyślić nie wiem jak słusznej i sprawiedliwej powszechnej formy życia, która by temu czy owemu typowi nie wydała się przejawem niesprawiedliwości. Wydaje mi się, iż fakt, że mimo to zawsze i wszędzie całe zastępy wszelkiego rodzaju marzycieli politycznych, społecznych, filozoficznych i religijnych zakasują rękawy, by oto wziąć się do dzieła wynalezienia owych powszechnych i identycznych warunków zewnętrznych, które miałyby zapewnić możliwość powszechnego i bardziej dostępnego żywota szczęśliwego, wywołany jest postawą ogólną nadmiernie orientującą się podług tego, co zewnętrzne."

Bezwzględny "przymus przeczytania"!

W tym tomie Jung prezentuje swoją autorską teorię "Typów psychologicznych" opartych o cztery fundamentalne funkcje: myślenie i czucie (racjonalne), doznawanie i intuicja (nieracjonalne), w dwóch odcieniach: introwertyzmu i ekstrawertyzmu. Choć ta informacja sugeruje istnienie ośmiu typów, Jung zastrzega, że można się ich doszukać więcej,...

więcej Pokaż mimo to

4
avatar
30
15

Na półkach:

Bardzo ciekawa, ale trudna. Ciężko przebrnąć przez rozwlekłą pierwszą połowę

Bardzo ciekawa, ale trudna. Ciężko przebrnąć przez rozwlekłą pierwszą połowę

Pokaż mimo to

4
avatar
36
1

Na półkach:

Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie przeczytałem.
Miesiąc zajęło mi przeczytanie tego, zrozumienie kilka lat.
Książka zawiera abstrakcyjny wgląd w psychikę człowieka, relację świadomość - nieświadomość, podstawowe rodzaje aktywności psychicznej i związki pomiędzy nimi.
Tak naprawdę istotny jest rozdział 10 i definicje na końcu, reszta książki ma pomóc w ich zrozumieniu.

Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie przeczytałem.
Miesiąc zajęło mi przeczytanie tego, zrozumienie kilka lat.
Książka zawiera abstrakcyjny wgląd w psychikę człowieka, relację świadomość - nieświadomość, podstawowe rodzaje aktywności psychicznej i związki pomiędzy nimi.
Tak naprawdę istotny jest rozdział 10 i definicje na końcu, reszta książki ma pomóc w ich...

więcej Pokaż mimo to

5
Reklama
avatar
0
0

Na półkach: ,

"Typy psychologiczne" Carla Gustava Junga czyta się jak świeże bułeczki, mimo że to pozycja pokaźna i dość specjalistyczna. Mamy tutaj introwertyka i ekstrawertyka, czującego i myślącego, intuicjonistę i sensoryka. Koncepcja psychologa okazała się bardzo wpływowa, rozszerzyły ją m. in. Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, tworząc kwestionariusz MBTI, który to wykorzystuje się choćby w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. A jaką przyjemność czerpałam z lektury opisu kobiety-introwertyczki, w którym to Jung wykazał się lekką stronniczością stawiając ją niżej od kobiety-ekstrawertyczki. Oj, panie Jung, a może i pan miał rację? Ja tam lubię swoją introwertyczną kobiecość - cicha woda brzegi rwie!

"Typy psychologiczne" Carla Gustava Junga czyta się jak świeże bułeczki, mimo że to pozycja pokaźna i dość specjalistyczna. Mamy tutaj introwertyka i ekstrawertyka, czującego i myślącego, intuicjonistę i sensoryka. Koncepcja psychologa okazała się bardzo wpływowa, rozszerzyły ją m. in. Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, tworząc kwestionariusz MBTI, który to...

więcej Pokaż mimo to

10

Cytaty

Więcej
Carl Gustav Jung Typy psychologiczne Zobacz więcej
Carl Gustav Jung Typy psychologiczne Zobacz więcej
Reklama
Więcej
Reklama
zgłoś błąd