Typy psychologiczne

Tłumaczenie: Robert Reszke
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła / Carl Gustav Jung". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Wrota
Psychologische Typen

Jedna z klasycznych prac Junga.

| 2016-02-14

"Typy psychologiczne" Carla Gustava Junga czyta się jak świeże bułeczki, mimo że to pozycja pokaźna i dość specjalistyczna. Mamy tutaj introwertyka i ekstrawertyka, czującego i myślącego, intuicjonistę i sensoryka. Koncepcja psychologa okazała się bardzo wpływowa, rozszerzyły ją m. in. Isabel Briggs Myers i Katherine Cook Briggs, tworząc kwestionariusz MBTI, który to wykorzystuje się choćby w procesie zarządzania zasobami ludzkimi. A jaką przyjemność czerpałam z lektury opisu kobiety-introwertyczki, w którym to Jung wykazał się lekką stronniczością stawiając ją niżej od kobiety-ekstrawertyczki. Oj, panie Jung, a może i pan miał rację? Ja tam lubię swoją introwertyczną kobiecość - cicha woda brzegi rwie!

astrevane | 2017-07-18

Jedna z najbardziej wartościowych książek jakie przeczytałem.
Miesiąc zajęło mi przeczytanie tego, zrozumienie kilka lat.
Książka zawiera abstrakcyjny wgląd w psychikę człowieka, relację świadomość - nieświadomość, podstawowe rodzaje aktywności psychicznej i związki pomiędzy nimi.
Tak naprawdę istotny jest rozdział 10 i definicje na końcu, reszta książki ma pomóc w ich zrozumieniu.

agrypine | 2018-07-08
Ania | 2018-06-15