Czerwona księga

Okładka książki Czerwona księga Carl Gustav Jung
Okładka książki Czerwona księga
Carl Gustav Jung Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Das Rote Buch
Vis-á-Vis/Etiuda
2019-09-20
2019-09-20
2009-10-07
Jerzy Korpanty, Jerzy Prokopiuk

Wielki minus dla polskiego wydania za tak skąpe wyposażenie książki w rysunki Junga, o których tak często mowa w tekście. Co do samej lektury - wydaje mi się, że jest ona skierowana do wąskiego grona odbiorców, czujących vibe mistyczności, chaotycznych przemyśleń z zakątków filozofii, religii, symbolizmu etc. Dla większości osób może się okazać zbyt ciężka i trudna w odbiorze.
Jung bardzo wzbraniał się przed publikacją tego dzieła i dopiero po przeczytaniu zrozumiałam dlaczego.

Nie rozumiem.

Nie rozumiem.

Ta książka jest jak podróż po świecie nieświadomości, symboli i duszy. Gdybyśmy nie mieli do czynienia z Jungiem moglibyśmy odnieść wrażenie, że czytamy zapiski szaleńca. Ciężko jednak inaczej podejść do spisania i analizy tak nieuchwytnego materiału, jakim są treści nieświadomie. Książka jest trudna w odbiorze właśnie z racji przedmiotu, którego dotyczy, stanowi jednak zaproszenie do świata Junga, będąc zalążkiem jego kluczowych późniejszych koncepcji, jak archetypy, nieświadomość zbiorowa, koncepcja persony, jaźni czy animusa i animy. Nie wiem, czy poleciłabym to komuś, kto wcześniej nie miał z autorem nic wspólnego - w odbiorze bardzo pomogła mi znajomość kierunków, w którym psycholog poszedł w swoich dalszych pracach. Z drugiej strony, bycie świadkiem, a wręcz uczestniczenie w procesie kształtowania się tych koncepcji jest kusząca, więc i ta droga poznania twórczości Junga może okazać się ciekawa.

Tak jak ktoś tu już napisał dla fanów myśli Junga to będzie przyjemnością , jednak polskie wydanie jest bardzo drogie a bez ilustracji Junga które zawierają inne wydania , nie wiem czy kolejne wydanie też nie będzie zawierac wspomnianych ale jeżeli tak to nie ma sensu kupować ...opisu ilustracji których nie ma. Bo tym jest Czerwona Księga .
Ocena dla wydawnictwa .😶😐🤔

Ocena dla wydawnictwa .😶😐🤔

Pisanie recenzji to specyficzne zadanie. Oto recenzent stawia się w roli sędziego, a więc kogoś ponad tym, o czym orzeka. Z tego też względu, nie jestem w stanie zrecenzować tej książki. Uznaję jej supremację nad samym sobą, ponieważ jako jedyna nie bała mi się powiedzieć tego, czego nigdzie indziej dostać nie mogłem. Nawet u siebie samego. Wiele moich pędów wykiełkowało z ziaren, które zasiał we mnie Jung, a co najpiękniejsze - nie ruszyły ku słońcu, lecz ku głębi ziemi, aż do piekła i królestwa cieni za nim.

Pozycja godna uwagi dla każdego, kto jest już zmęczony ludzkimi manipulacjami i debilizmami. Choć i płeć piękna z pewnością na jej znajomości skorzysta. Dla każdego, kto chciałby usłyszeć choć raz nie głos dochodzący z zewnątrz, lecz z wewnątrz i to jemu służyć.

Niezwykła podróż poprzez meandry ludzkiej psyche.

Dzieło zarówno ukazujące inspiracje, jak i będące podsumowaniem wieloletnich badań jednego z ojców współczesnej psychologii.
Z początku to barwny zapis marzeń sennych badacza, prowadzący do jego osobistej analizy symboli i archetypów spotykanych w religiach, mitach, a nawet tradycji alchemicznej czy dziełach filozofii Zachodu i Wschodu.
Z czasem zamienia się jednak w opowieść bliską każdemu człowiekowi - opowieść o poszukiwaniu istoty naszej Duszy, relacji tego co w nas racjonalne i mistyczne.

To arcyważne dzieło na drodze pogodzenia nauki i duchowości - a także bezcenna wskazówka na drodze do odkrycia osobistego znaczenia relacji Człowieka z Bogiem.

Niezwykła podróż poprzez meandry ludzkiej psyche.

Prywatny pamiętnik senny Junga. Pozycja, która nie przypadnie do gustu "statystycznemu czytelnikowi". Bardzo bogata w głębokie treści, jednak pamiętać należy o tym, co Jung zaznacza na samym początku: każdy ma swoją indywidualną drogę, oto moja - być może coś ciebie zainspiruje, być może przez chwilę będziemy podróżowali razem, ale ostatecznie, każdy ma własną drogę do wnętrza.

Wizje i ich interpretacje bywają zwariowane, ale co wartościowe w tej książce, to możliwość uświadomienia sobie, jak niewiele szaleństwo różni się od geniuszu. Wyjątkowa możliwość podpatrzenia surowych (nieprzetworzonych) myśli naukowca, który w trakcie podróży do wnętrza uświadamia sobie jak wiele traci człowiek, który uważa że istnieje tylko to, co da się zaobserwować, zmierzyć i zważyć.

Tytuł kierowany głównie do fanów Junga i czytelników jego poprzednich książek, wyjaśniający skąd czerpał inspiracje do swoich teorii psychologicznych.

(brak zdjęć obrazów Junga to kiepski żart - chętnie bym dopłacił, by móc je oglądać w trakcie lektury)

jeśli miałabym w życiu przeczytać jedną książkę, to byłaby ta

jeśli miałabym w życiu przeczytać jedną książkę, to byłaby ta

• Psychologia
  • Filozofia
  • Do kupienia
  • Nauki społeczne

Dodaj cytat z książki Czerwona księga