Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś

Okładka książki Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś Małgorzata Sokołowska
Małgorzata Sokołowska Wydawnictwo: Verbi Causa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Verbi Causa
2012-01-01
2012-01-01

Temat przedstawiony chronologicznie, co jest niewątpliwie in plus. Wadą dla mnie jest dużo tekstu w archaicznym języku, niekiedy dla mnie niezrozumiałym. Dla zainteresowanych tematem na pewno będzie przydatna.

Czytałam ją juz kilkanlat temu, niemal równolegle z Historią brudu. Obie są świetne ale ta jakoś bardziej przypadła mi wtedy do gustu ☺
Zapamietałam ją jao naprawse przyjemą lekturę (pomimo tematyki 😉)

Zapamietałam ją jao naprawse przyjemą lekturę (pomimo tematyki 😉)

Książka ta jest dla mnie marną kopią ,,Historii brudu". Napisana krótko i zbyt zwięźle by zdążyć się w nią wciągnąć. W dodatku posiada mnóstwo obrazków i nawet nie wiem kiedy ale ją skończyłam czytać. Dla mnie to po prostu streszczenie dzieła Pani Katherine Ashenburg.

Jeśli ktoś chce poznać dzieje higieny na świecie polecam zasięgnąć po bardziej obszerną literaturę, a nie po dłuższe ,,opowiadanie".

Baaaardzo ciekawa pozycja, napisana w sposób przystępny, humorystyczny, a na uznanie zasługują tez ilustracje, które rozbawiały mnie do łez :)
PS. Za dużo literówek w tekście!!!

PS. Za dużo literówek w tekście!!!

Lekka i zabawna lektura opatrzona świetnie przygotowanymi grafikami. Autorka bez skrępowania i prostolinijnie opowiada o higienie i potrzebach fizjologicznych każdego człowieka. Rozwiązana jest zagada spraw, które tak mocno weszły w naszą krew i przyzwyczajenia, że nie zastanawiamy się nad tym w jaki sposób radzili sobie nasi dziadkowie i pradziadkowie. Małgorzata Sokołowska w sposób ciekawy i z dozą humoru przekazuje nam informacje zupełnie niepotrzebne, zaliczające się do wiedzy zbytecznej, jednak dobrze jest wiedzieć, że higiena na przestrzeni lat ewoluowała wraz z rozwojem naukowym i ciągłym podnoszeniem standardów życiowych.

To jest książka, która może odmienić życie! Poza tym, że dzięki temu niewielkiemu opracowaniu nie trzeba już wertować kilkunastu książek w poszukiwaniu "brudnych" szczegółów, sama lektura stanowi kapitalną rozrywkę - i ze względu na styl autorki, i ze względu na cytaty i wypowiedzi higienistów i lekarzy XVI, XVII i XVIII wieku, które dziś bawią i śmieszą do łez.

Króciutka książeczka,w której znajdują się anegdotki dotyczące higieny na przestrzeni wieków. Napisana ciekawie i zabawnie, choć przyznam, że przytoczone fakty po prostu mnie przerażają!

• Wyzwanie LC 2019
  • Popularnonaukowe
  • Popularnonaukowe i naukowe
  • Muszę przeczytać w najbliższym czasie

Małgorzata Sokołowska Myć się czy wietrzyć? Dramatyczne dzieje higieny od starożytności do dziś Zobacz więcej