Życie seksualne królów Polski

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-267-3
stomma, historia, król, polska, śmieszne,
literatura faktu
Krzysiek

Smutni i zamknięci w togach historycy skłonni są zapominać, jakim motorem historii jest seks, że ma swoje własne prawa i nędze, które nagle wpływają na kompleksy, radości i bóle, co potem zmienia losy świata - pisze Ludwik Stomma, profesor antropologii kultury, znakomity felietonista. Książka "Życie seksualne królów Polski..." ukazuje życie władców oraz niektóre wydarzenia z dziejów Europy od...

Książka "Życie seksualne królów Polski..." ukazuje życie władców oraz niektóre wydarzenia z dziejów Europy od strony alkowy.
To inne spojrzenie na historię, jakie Autor proponuje Czytelnikom, to nie tylko błyskotliwie podane "pieprzne smakowitości", ale obraz określony przez sceptyka i wolnomyśliciela.

Jacek | 2015-11-24
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 24 listopada 2015

Lubię styl Ludwika Stommy. Dobrze się to czyta, często jest dowcipne, inteligentne, zmuszające do myślenia. Szkoda, że nie można tego powiedzieć o tej książce. Choć - dla oddania sprawiedliwości - styl pozostał. Prawie.
Książka jest zbiorem felietonów. W części pierwszej ("Życie seksualne królów Polski") mamy wybór niektórych władców i ich przygód erotycznych. jestem całkowicie zawiedziony tą częścią. Ani niczego nowego się nie dowiedziałem, ani nie pojawiły się dowody na wiele opinii autora, jest za to (raczej tanie) sensacja. Pewnie chodziło o zainteresowanie czytelnika. Taki chwyt marketingowy. Nie podoba mi się takie podejście do ciekawego skądinąd tematu.
Część druga ("Inne smakowitości") po dwóch szkicach biograficzno-erotycznych zawiera wreszcie to, co Stomma potrafi znakomicie, czyli zabawę słowem, historią, obyczajami i przeskakiwaniem lekkim acz uzasadnionym z tematu na temat. I dopiero tu mamy kilka ciekawych felietonów, jak np. "Czarownice" czy...

Meszuge | 2016-08-28
Przeczytana: 28 sierpnia 2016

Poprawny tytuł: „Życie seksualne królów Polski i inne smakowitości”.

Znany z dziesiątków publikacji doktor habilitowany nauk humanistycznych, antropolog kultury, etnolog i felietonista, wysoce kontrowersyjny Ludwik Stomma, prezentuje wydarzenia i postaci historyczne, bo nie tylko tytułowych królów Polski, poprzez blaski i cienie ich życia seksualnego.

Królów w książce autor opisał mniej, niż miałem nadzieję tu spotkać. Stwierdzenia, że królowie obdarzeni potężnym temperamentem, byli też wielkimi i zdolnymi władcami/politykami, podczas gdy impotenci i marzyciele wiedli kraj do zguby, spodziewałem się jak najbardziej. Że kler polski, za nadania, przywileje i inne prezenty, bo nie ze strachu o życie, gotów jest udzielać bigamicznych ślubów i wielu innych takich machinacji, z których wynika, że Dekalog miał głęboko w d… – dowiedziałem się po raz pierwszy.

Historyjki dotyczące Joanny d’Arc i jej wesołej kompanii morderców i gwałcicieli albo Napoleona – niezłe, jednak zbyt...

Getos | 2015-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2015

Niestety, z całym szacunkiem dla dorobku Ludwika Stommy, ta książka nie jest chyba jego najwybitniejszym dziełem (przyznam szczerze, że innych nie czytałem i na razie nie jestem zachęcony do tego żeby je "odkrywać"). Książka "Życie seksualne królów Polski i inne smakowitości" pokazuje władców Polski przez pryzmat ich życia erotycznego. Autor pobieżnie opsiuje wybrane epizody z życia takich "łóżkowych muszkieterów" jak Kazimierz Wielki, Władysław IV, czy August II Mocny oraz bardziej wstrzemięźliwych i wiernych jak np. August III Sas. Czasem czytelnik trafi na ciekawe informacje (jak np. opis wesela jakie wyprawił synowi August II Mocny, czy epizody Kazimierza Wielkiego z Klarą Zach i kaznodzieją Baryczką), ale generalnie książka pobieżnie biegnie po władcach, skacze lotem błyskawicy przez wybranych monarchów dochodząc aż do Stanisława Augusta Poniatowskiego i od połowy zaczyna się część "...inne smakowitości", która pasuje do tej książki jak pięść do nosa i która nuży, męczy i...

Jego najnowsza książka "Życie seksualne królów Polski..." ukazuje życie władców oraz niektóre wydarzenia z dziejów Europy od strony alkowy.

Nola | 2014-01-25
Przeczytana: 07 marca 2012

Książka stanowić może swoiste uzupełnienie lekscyjnych informacji na temat królów i książąt polskich.
Przyjemna w odbiorze.

kret708 | 2016-03-11
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 10 marca 2016

Miałam nie pisać opinii na temat tej pozycji, powstało ich bowiem bardzo wiele i to zarówno dobrych, jak i ujmijmy to delikatnie, mniej dobrych. Ale po przeczytaniu całości postanowiłam dodać swoje trzy grosze.
Otóż, po przeczytaniu pierwszych kilku rozdziałów wrażenie pozostało fatalne. Nie mogłam oprzeć się wrażeniu, że autor nie bardzo wie dokąd zmierza, a napisał cokolwiek, i to też niezbyt szanując czytelnika, a nawet miejscami odniosłam wrażenie, że nawet sobie go lekceważy. Mocne słowa? Być może. Ale jak nazwać potraktowanie tematu słownictwem i kompleksami, jak to ujęła jedna z czytelniczek, " rodem z pudelka"? Nie spodobało mi się. Ani jad, ani złośliwości. Po autorze obytym ze słowem i historią, nie przeczę, spodziewałam się większej finezji i dowcipu. W pierwszej części go nie nie było ani za grosz. Szkoda bo temat nośny i chyba przez autora zmarnowany.
Drugą część, "Smakowitości", odebrałam lepiej. Napisana jest, w mojej ocenie, ładniejszym językiem, złośliwości...

Gudrun | 2015-10-02

Czytając te bzdury, żenujące wynurzenia, rewelacje rodem z historycznego pudelka, sądziłam, że ich autor jest jakimś "januszem historii", a tymczasem to uniwersytecki wykładowca, odznaczony orderami za zasługi dla nauki! Skandal!

Artur Schodziński | 2013-12-05
Na półkach: Przeczytane, 2013

Tego nie powiedzą profesorowie na wykładach z historii!

Andrzej | 2016-10-03
MeeHau | 2016-07-20