Pan Przypadek i fioletowoskórzy

Cykl: Pan Przypadek i... (tom 4)
Wydawnictwo: Zakładka
komedia kryminalna
Jacek

„Pan Przypadek i fioletowoskórzy” to czwarty tom przygód rodzimego detektywa geniusza. Tytułowy bohater, Jacek Przypadek, trochę romantyk, bardziej cynik, ponownie musi rozwiązać trzy niecodzienne zagadki, tym razem z bezdomnymi zbieraczami surowców wtórnych w rolach głównych. W pierwszej ze spraw, o kryptonimie „Winetu i Old Spejs”, Jacek stara się odnaleźć zaginioną w dziwnych okolicznościach partnerkę swojego przyjaciela. W drugim ze śledztw, „Wszyscy jesteśmy winni”, detektyw musi oczyścić z zarzutów wszystkich przyznających się ochoczo do pewnego napadu i znaleźć prawdziwego sprawcę. W ostatniej zagadce, „Świentoszku”, Jacek bada komu tak naprawdę zależało na zabójstwie podfruwajki brązowonosej, .
Przy rozwiązywaniu tych spraw Przypadek wykaże się swoją powszechnie znaną umiejętnością przysparzania sobie wrogów wśród możnych tego świata. Najpotężniejszy z nich, złowrogi Klempuch, przystąpi do ataku. Jacek będzie się zmagał z kryzysem wiary w swoje słynne motto, że „ludzie są banalnie przewidywalni”.
Więcej o bohaterze można dowiedzieć się z jego bloga znajdującego się pod adresem www.panprzypadek.blogspot.com

źródło opisu: okładka

źródło okładki: autor

Agacha | 2016-11-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 15 listopada 2016

Zaprawdę nieodgadnione są drogi, którymi podąża umysł detektywa Jacka Przypadka, podczas odkrywania kolejnych kryminalnych spraw. Jestem pełna podziwu dla pomysłowości autora tej serii. Czwarta część i nadal jestem zaskakiwana kolejną zagadką i jej rozwiązaniem. Jedno, co jest przewidywalne, to dalszy wzrost osób, którzy nie przepadają za Przypadkiem. Lekki, ale wciągający kryminał.

natanna | 2016-01-28
Przeczytana: 05 października 2015

Moja znajomość z Panem Przypadkiem zaczęła się wraz z pierwszym tomem serii o tytule "Pan Przypadek i trzynastka" a ponieważ jego bohater, Jacek Przypadek, który jako niedoszły adwokat ot tak z dnia na dzień stał się detektywem i to nie tylko oryginalnym w zachowaniu, ale równie niezwykle skutecznym, spodobał mi się i jako facet - trochę romantyczny z natury a przy tym jednak ekscentryk i cynik - i jako błyskotliwy detektyw przeczytałam więc kolejny tom jego przypadków tym razem wśród celebrytów pod tytułem "Pan Przypadek i celebryci". A coraz bardziej zaintrygowana tym jak będzie się rozwijać kariera łebskiego Jacka, którego popularność rosła a wraz z nią przybywało mu zarówno sławy jak i klientów, ale też zapiekłych wrogów wśród tych "ogranych", sięgnęłam po kolejny tom, w którym przyszło mu rozwiązywać kryminalne zagadki tym razem pośród korpoludków czyli po "Pana Przypadka i korpoludki". I tak dotarłam do czwartego tomu kryminalnej serii Jacka Getnera o arcy...

Ewa | 2015-10-28
Przeczytana: 22 października 2015

Wiekowy, choć nadal przystojny aktor (znacie go z roli wpływowego biznesmena, który przemienił panienkę lekkich obyczajów w prawdziwą damę, nucąc przebój Roya Orbisona) postanowił wziąć udział w społecznym eksperymencie. Porzucił markowe ubranie, zaniechał korzystania z prysznica, pozwolił ucharakteryzować się na kloszarda i koczował na jednej z amerykańskich ulic. Chociaż główne założenie Richarda Gere’a stanowiło przygotowanie do nowego filmu nie bez znaczenia jest fakt, iż przez kilka godzin doświadczył on zalążka problemów, z jakimi borykają się bezdomni.

Zachowanie aktora zostało zauważone przez media, bohater przedsięwzięcia osiągnął podwójny sukces. Z jednej strony zdobył doświadczenie, niezbędne do wykreowania wiarygodnej postaci. Z drugiej zaś zwrócił uwagę ,,normalnie egzystujących osób” na niedolę pozbawionego dachu nad głową człowieka.

Dopóki osobiście nie mamy do czynienia z kimś, kto sypia na ulicy, pożywienie znajduje w śmietniku, od czasu do czasu otrzyma...

ejotek | 2015-11-24
Przeczytana: listopad 2015

Poznałam dwanaście spraw, które rozwiązywał Jacek Przypadek i cóż mogę napisać. Starałam się dotrzymywać mu kroku... No może nie podczas biegania po mieście w ramach treningu, ale umysłowo. Wraz z nim główkowałam i czuję się jak po lekturze kryminałów Agathy Christie (to komplement dla autora), bowiem rozwiązania poszczególnych zagadek, tajemnic czy spraw zwykle wywoływały u mnie zaskoczenie, niedowierzanie i pacnięcie w czoło, bo nijak nie mogłam uprzedzić faktów. Jeśli nawet udało mi się dobrze obstawić winnego to już motywy czy pobudki nim kierujące były dla mnie zbyt trudne do odgadnięcia. Wielki szacun!

Postacie są dobrze nakreślone, każdy ma inny, choć niezwykle ciekawy charakter. Autor udowodnił tym samym dobrą znajomość różnych warstw społecznych i grup zawodowych. Poprzez młodego detektywa pokazał, że w każdym problemie powinniśmy szukać drugiego dna i analizując to co znajdziemy, odkryjemy prawdę lub rozwiążemy zagadkę. Należy przy tym uważać, by jak Jacek, nie wpaść po...

Małgosia | 2017-06-12
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 03 czerwca 2017

Polubiłam się z panem Przypadkiem od pierwszego tomu. Sympatia nasza trwa nadal, dlatego z przyjemnością sięgnęłam po następne przygody bohatera. Tym razem zagłębiliśmy się w świat ludzi bezdomnych.
I jak zwykle, autor z odrobiną ironii, ale również zrozumieniem wprowadził nas w świat ludzi, którzy wolą egzystować w ten sposób i którzy mają swoją godność, swoje przekonania i swój kodeks postępowania.
Rozwiązując kolejne zagadki kryminalne i pomagając innym, nasz główny bohater zapomina o sobie, na co z naturalną otwartością wskazuje Jackowi jego wiekowa sąsiadka Irenka, której bardzo zależy na szczęściu swojego sąsiada.
Najlepszy przyjaciel Jacka, dzięki niemu odzyskuje swój zwierzęcy magnetyzm, a rodzony ojciec dostaje niezłą nauczkę.
Bardzo mądra i przyjemna jest to lektura i cieszę się, że przede mną jest jeszcze jeden tom przygód detektywa. Mam nadzieję, że zanim się do niego zabiorę autor zdąży napisać coś nowego :)

looser28 | 2016-08-04
Przeczytana: 04 sierpnia 2016

Pozycja chyba najciekawsza z dotychczas wydanych książek z tej serii. Jednak podobnie jak w poprzednim tomie - od samych przygód pana Przypadka bardziej interesujące są wątki poboczne. Nie jest to książka zapierająca dech w piersiach, spokojnie można czytać ją w dużych odstępach czasu, gdyż nie dzieje się w niej nic spektakularnego - mimo że docelowo chyba powinna być wciągająca niczym dobry kryminał. A jest po prostu miłą, odmóżdżającą lekturą.

Na sam koniec zaznaczę ( tym samym wyjaśnię stosunkowo niewielką liczbę przyznanych przeze mnie gwiazdek), że trudno czyta mi się książki z tak rażącymi błędami ortograficznymi jak np. "chojnie" czy z użytą formą - wzorem chyba Pól Elizejskich - Pola Mokotowskie. Szanowny Autorze, w Warszawie jest Pole Mokotowskie.

Demismo | 2015-11-29

"Po przekroczeniu niektórych, wbrew pozorom, nie następuje dalsza eskalacja zjawisk."

Jacek Getner, "Pan Przypadek i fioletowoskórzy"

Stało się. Przeczytałam czwarty tom przygód rodzimego detektywa Jacka Przypadka. Pan Jacek Getner po raz kolejny mnie nie zawiódł, a co więcej... mogę nawet stwierdzić, że kolejne tomy z tej serii czytam z coraz większą przyjemnością, a przy tym podczas czytania odnoszę wrażenie pewnej płynności, relacji miedzy opowiadaniami zawartymi w tomie - ściślejszej niż w poprzednich tomach. Polski pisarz serwuje nam trzy naprawdę dobre i ciekawe opowiadania w których wykrycie sprawcy wcale nie jest takie łatwe. Ale zacznijmy od początku - kim są fioletowskórzy? W książka Jacka Getnera to osoby bezdomne trudniące się zbieraniem złomu i innych rzeczy, które można upchnąć w skupie, aby uzyskać pieniądze na drogocenny "Kwiat pustyni". Trzy opowiadania, trzy różne fabuły połączone oczywiście osobą Jacka Przypadka oraz innych bohaterów przewijających się...

Majorka | 2015-11-23
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 25 października 2015

To już czwarty tom przygód Jacka Przypadka - detektywa amatora, który za każdym razem zaskakuje nas, rozwiązując coraz to bardziej zawiłe zagadki. Nawet gdy sam nie chce brać udziału w kolejnych sprawach - one jakby same go znajdowały, nawet w osobach najbliższych mu przyjaciół. Takim sposobem Jacek ląduje w środowiskach dalekich od tego, w którym wciąż żyje. Po rozwiązywaniu sąsiedzkich problemów czy wyjaśnianiu korporacyjnych oszustw, często z tragedią w tle, przyszedł czas na coś, czego żaden z czytelników z pewnością by się nie spodziewał. Bo co można pomyśleć, widząc tytuł "....i fioletowoskórzy"? Sama długo zastanawiałam się nad tym tytułem i oczyma wyobraźni widziałam coraz dziwniejsze scenariusze kolejnej książki Pana Jacka Getnera. Bo przecież Autor nie wrzuci swojego bohatera nagle w jakiś świat rodem z fantasy i nie postawi ich naprzeciwko jakiejś bandy fioletowych potworków? A rozwiązanie zagadki jest dużo bardziej zaskakujące, niż myślałam. Otóż tym razem, Jacek...

finkaa | 2015-12-06
Przeczytana: 06 grudnia 2015

„Pan Przypadek i fioletowoskórzy” to czwarta książka z cyklu przygód detektywa Przypadka autorstwa Jacka Getnera. Polski pisarz, scenarzysta i dramaturg z pasją tworzy perypetie młodego detektywa amatora, który błyskotliwie i w zabawny sposób jest w stanie rozwiązać nawet najtrudniejszą sprawę.
Przygody Jacka Przypadka to powieść detektywistyczna z ogromną domieszką komedii. Jak zwykle powieść podzielona jest na trzy części. W każdej z nich detektyw rozwiązuje inną sprawę, jednak istnieje wspólny mianownik trzech problemów. Tym razem jest nim komuna warszawskich bezdomnych, nazywanych fioletowoskórymi.
„Winetu i Old Spejs” to, moim zdaniem, najbrutalniejsza część „Fioletowoskórych”. Pan Przypadek poproszony przez starego przyjaciela Winetu, decyduje się rozwiązać zagadkę zaginięcia pewnej bezdomnej kobiety. W tej części poznamy cały półświatek warszawskich bezdomnych, sprawdzimy jak żyją, czym się delektują i jak zarabiają na to, aby przetrwać kolejny dzień. Dowiemy się również, że...

8KR | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

"Pan Przypadek i fioletowoskórzy" Jacka Getnera jest bardzo ciekawą propozycją na rynku czytelniczym. Pan Przypadek to cykl powieści. Każda składa się z trzech części, w których tytułowy bohater Pan Przypadek ma do rozwiązania jakąś sprawę.

"Pan Przypadek i fioletowoskórzy" jest opowieścią bardzo dobrze osadzoną w dzisiejszych realiach. Autor doskonale opisuje sytuację panującą w Polsce. Jacek Przypadek detektyw z doskonałym zmysłem analitycznym, intuicją i znajomością ludzkich zachowań („Ludzie są banalnie przewidywalni”) biega po warszawskich ulicach, aby znaleźć prawdę i sprawiedliwość. Traktuje wszystkich tak samo czy to bezdomnych, czy możnych tego świata. W książce poruszane są bardzo istotne i aktualne tematy. Pierwsza część mówi o bezdomności, Jacek poszukuje w niej partnerki swojego przyjaciela. Dowiadujemy się tutaj o zwyczajach bezdomnych, ich życiu. Spotykamy się tutaj także z tematem eutanazji za społecznym pozwoleniem. Dr Tomaszym pozbawiał bezdomnych życia...