Nasz mąż nie żyje

Okładka książki Nasz mąż nie żyje Jacek Getner
Okładka książki Nasz mąż nie żyje
Jacek Getner Wydawnictwo: Lira kryminał, sensacja, thriller
Lira
2023-08-09
2023-08-09

Szkoda czasu

Szkoda czasu

Bardzo przeciętna książka. Śmiechu raczej nie było. Za to momentami nudno. Szkoda bo pomysł fajny.

Bardzo dobra komedia kryminalna. Zakręcona na maxa. Czarny humor przemieszany z absurdem.
Nieporównywalna, ze specyficznym poczuciem humoru Jacka Getnera, mojego ulubieńca.

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Fajna książka. Krótkie rozdziały. Szybko się czyta. Polecam

Szkoda czasu na czytanie, żadna rozrywka

Szkoda czasu na czytanie, żadna rozrywka

🍂Cześć książkoholicy, wpadam do Was dziś z książką "Nasz mąż nie żyje", niestety jestem ogromnie rozczarowana, miała to być komedia kryminalna na poprawę humoru ale niestety z komedia miało to niewiele wspólnego, a nawet więcej wynudziłam się jak mops.
Staram się zawsze przeczytać książkę do końca niestety tej nie dałam rady i po połowie skapitulowalam.
Sam pomysł na fabułę był całkiem ciekawy dlatego też sięgnęłam po tą pozycję.
Czytaliście lub macie w planach tą książkę?

🍂Moja opinia 2/10

Sam pomysł na...

Jakoś niespecjalnie akurat ta książka mnie nie zachwyciła. Początek był dobry, to tyle.

78/100/23 „Nasz mąż nie żyje”, Jacek Getner- „czarna” komedia naszpikowana absurdalnymi metafizycznymi zjawiskami, kryminalno-komediowym humorem, emocjonalno-uczuciowym rollercoasterem. Momentami irytuje, bawi, zaskakuje, wciąga i daje do myślenia. Czy może być nudno, gdy dowiadujesz się, że jesteś nie Jedynką, a Dwójką, Trójką, a może i Czwórką? Gdy zabijasz, a ciała brak? Gdy kochasz, ale i kochają inne? Jestem pod wrażeniem nietypowej konstrukcji- czułam się, jakbym była na spektaklu teatralnym i jest, to zdecydowanie bardzo dobry scenariusz. Ksiażka, która zachwyci lub odłożysz po paru stronach. A zakończenie ehh- wymiata. Bardzo polecam.

Przyjemna, szybka książka, z ciekawymi zwrotami akcji. Wzięłam ją na wakacje, żeby czytać coś w trakcie i tak się wciągnęłam, że skończyłam jeszcze w samolocie! Momentami akcja zwalniała, zwłaszcza w przerywnikach, gdzie rozmawia 2 mężczyzn, natomiast chęć poznania zagadki nadrabiała chęci do skończenia książki.

„Nasz mąż nie żyje’’ to tytuł najnowszej książki Jacka Getnera. Jest to – jak napisano na okładce – „Zabójczo śmieszna komedia kryminalna. Przewrotna czarna komedia kryminalna, gdzie trup nie chce słać się gęsto! A nawet myśli o odwecie.” Ale czy tak jest faktycznie?
W utworze tym znajdujemy trzy Ewy, jednego Adama, morderstwo, duchy, próbę odwetu, wścibskich sąsiadów. Jest i podkomisarz Smańko znany z serii o Jacku Przypadku. Wszystko to daje mieszankę wybuchową. Pełną humoru sytuacyjnego, bardzo zabawnych zdarzeń.
Trzy Ewy Skotnickie, gdy dowiadują się, że są żonami jednego mężczyzny, planują go zamordować. Po realizacji śmiertelnego zadania dochodzi do niewielkich komplikacji – a mianowicie ciało Adama znika, a każda z jego małżonek widzi jego ducha w różnych częściach domu. Kobiety próbują odnaleźć ciało wspólnego męża i się go pozbyć.
Akcja w książce przedstawiona jest w dwóch formach. W jednej śledzimy kolejne wydarzenia z domu Skotnickich w Warszawie – knucie spisku przeciw mężowi, zabójstwo Adama, poszukiwanie jego ciała, poznajemy główne bohaterki, które różnią się wyglądem, charakterem, zawodami, miejscem zamieszkania, światopoglądami, a które łączy jeden mężczyzna oraz uświadomienie sobie przez kobiety o tym, że kochały małżonka. W drugiej ukazane sią trzy Ewy siedzące na scenie w spelunce „Piekiełko”, gdzie śpiewają i opowiadają swoją wspólną historię stałym bywalcom podejrzanej knajpy. Pomiędzy to wszystko wprowadzone są wtrącenia i rozmowy gangsterów siedzących przy stolikach. Z tego możemy dowiedzieć się wiele ciekawostek i anegdotek z przestępczego światka.
Przez całą książkę nie wiadomo, czy Adam żyje czy nie.
Po przeczytaniu pierwszego rozdziału odniosłam wrażenie, że będzie to tradycyjna komedia kryminalna. Dopiero kolejne rozdziały, podrozdziały wniosły powiem świeżości i konstrukcja utworu wyszła poza schemat. Trzy Ewy na scenie przypominają mi Mojry z mitologii greckiej, które przędą losy jednego Adama. Ciekawą odmianą było przedstawienie ich występu w formie wiersza/piosenki.
„ – Miałam tą jedyną być – rozpoczęła Jedynka.
- Teraz już jesteśmy trzy – dopowiedziała Dwójka.
- Żeby znowu zacząć żyć – dołączyła Trójka.
- Twego życia przetnę nić.
- Stracisz członki swe.
- Zaraz tryśnie krew.
- Przetnę żyły twe.
- Rach – ciach.
- Wszystko dzisiaj skończy się.”
Książkę cechuje to, że język jest bardzo poprawy, bez potocznych wyrazów. Bohaterowie są dokładnie scharakteryzowani, realni. NA samym wstępie zainteresowanie wzbudza spis treści (np. „ROZDZIAŁ PIERWSZY – Miałam tą jedyną być, teraz już jesteśmy trzy…”). Duża dawka humoru sprawia, że czyta się bardzo szybko i jest to przyjemna lektura. Zakończenie nieszablonowe i po prostu wbija w fotel. A żeby dowiedzieć się, co się na końcu wydarzyło, należy sięgnąć po tę lekturę.
Z całego serca polecam książkę „Nasz mąż nie żyje”!

• Audiobooki
  • To read