Humans of New York. Ludzie Nowego Jorku

Wydawnictwo: Sine Qua Non
Humans of New York
albumy
Natalia-Lena

Uchwycone na fotografiach szalone tętno Nowego Jorku Tysiące ludzi, tysiące twarzy, tysiące małych-wielkich historii. Za każdym razem, gdy Brandon Stanton zwalnia migawkę swojego aparatu, Nowy Jork zatrzymuje się na ułamek sekundy. Liczy się tylko człowiek i jego opowieść. Uzbrojony w aparat Stanton przez trzy lata pokonywał pieszo całe kilometry z zamiarem uwiecznienia niebanalnych...

Uchwycone na fotografiach szalone tętno Nowego Jorku

Uzbrojony w aparat Stanton przez trzy lata pokonywał pieszo całe kilometry z zamiarem uwiecznienia niebanalnych nowojorczyków. Wkrótce założył stronę na Facebooku, którą nazwał Humans of New York. Zamieszcza tam nie tylko zdjęcia, ale też cytaty i anegdoty. Dziś śledzi ją ponad 15 milionów użytkowników.

400 kapitalnych kolorowych fotografii. Fascynujące doświadczenie różnorodności, piękna, marzeń i niepokoju. Ta zaskakująca, poruszająca, skrząca kolorami książka jest swoistą celebracją indywidualizmu, a także nakreślonym z niebywałym rozmachem portretem Nowego Jorku. Jedyny w swoim rodzaju hołd złożony miastu, które nigdy nie śpi oraz jego mieszkańcom.

źródło opisu: http://www.wsqn.pl/ksiazki/humans-of-new-york-ludzie-nowego-jorku/

źródło okładki: http://www.wsqn.pl/ksiazki/humans-of-new-york-ludzie-nowego-jorku/

Monika Smelich | 2019-05-14
Przeczytana: 01 kwietnia 2019

Wiecie, że kiedyś nie lubiłam albumów? Uważałam, że to najgorszy rodzaj książki, bo po co to mieć, skoro to tylko zdjęcia? A teraz zmieniłam zdanie totalnie. Jestem zakochana w tego typu książkach. I chociaż do 'HONY' podchodziłam sceptycznie, jest w niej coś takiego, co przyciąga. Zdjęcia same w sobie są cudowne, czytania nie jest dużo, historii też nikt nam nie przybliża (chyba, że pobieżnie). Bingo! Może właśnie to jest ten sekretny składnik? Patrzysz na te zdjęcia i próbujesz sobie wyobrazić co oni robili tego dnia, gdzie szli, o czym myśleli, co ich czekało w domu ... Wspaniałe.

Piotrek | 2019-04-13

Album zdjęciowy, który ukazuje szalone tempo życia, które widać na ulicach Nowego Yorku. Sam niedawno wróciłem z tego miasta, i trzeba przyznać, że sam autor jest dość tendencyjny w wyborze osób pozujących do jego prac. Wiadomo, że transseksualni, kolorowo ubrani mężczyźni będą wyglądać ciekawej i bardziej zwrócą uwagę niż zwykła rodzina przechadzająca się po East Village, jednak nie wiem, czy taki był zamysł albumu. Dostajemy więc przekrój społeczeństwa NYC, z dużym naciskiem na tych bardziej nietypowych i oryginalnych osobników. Mimo wszystko, ogląda się i czyta jednym tchem.

Joanna Indianka | 2018-01-04
Przeczytana: 04 stycznia 2018

"Fabuła" wciągnęła mnie całkowicie, co za genialny pomysł!
Na każde ze zdjęć można patrzeć i patrzeć dodając w swojej wyobraźni wszelkie skojarzenia, charakter sfotogafowanych czy dopisując im kawałek życiorysu. Niesamowita podróż wśród ciekawych osobowości. Będę z pewnością wracała do tych zdjęć.

Maniek | 2017-11-10
Przeczytana: 09 listopada 2017

Torpeda! Jestem fotografem, a Brandon jest moim zdaniem najlepszym fotografem ulicznych dzisiejszych czasów. Mamy tu do czynienia przede wszystkim ze świetną selekcją, te zdjęcia nie są przypadkowe, nawet ułożenie się zgadza. Przechodzę od zdjęcia do zdjęcia i łykam inspirację, jestem wręcz tak pochłonięty, że zaraz chwycę aparat i pójdę dokończyć swój codzienny projekt, który jakiś czas temu przerwałem.

malaMi | 2016-01-14
Przeczytana: 12 stycznia 2016

Nowy Jork to miasto jedyne w swoim rodzaju. Chyba w żadnym innym miejscu na świecie nie znajdziemy takiego wachlarza osobliwości. Tam nie tylko mieszają się wszystkie kultury świata, ale także wszelkie możliwe grupy społeczne. Wydaje się, że każdy jest inny, bo przecież w tak ogromnym mieście trzeba się wyróżniać, by nie zginąć w tłumie. Tę odmienność udało się uchwycić Brandonowi Stantonowi w jego projekcie Humans of New York, który po trzech latach zaowocował pięknym albumem portretującym miasto w najlepszy możliwy sposób - poprzez jego mieszkańców. Bo każdy człowiek jest wyjątkowy. I każdy ma do opowiedzenia własną historię.

Fotografowanie miało być tylko pasją, odskocznią od poważnej pracy na giełdzie papierów wartościowych. Stało się inaczej, o czym wie już ponad szesnaście milionów użytkowników obserwujących stronę H.O.N.Y. na Facebooku. Projekt Stantona to nie tylko zdjęcia - fotografem nazywa się przecież teraz każdy, kto kupi sobie lustrzankę. To, co wyróżnia jego...

Wciąga jak narkotyk. Od kilku dni śledzę też stronę HONY, i nie mogę się znudzić. W samej książce nadreprezentacja feaków, a trochę mało korpoludków (pewnie ciężko ich złapać na ulicy w rozsądnych porach;)). Jest jedno zdjęcie gości z Wall Street - jednolicie ubranych młodych męźczyzn wyglądających jakby ich umysły zajmowały poważne sprawy. Być może tym jednym zdjęciem autor daje do zrozumienia, kogo zalicza do esencji tego miasta, a kogo nie, a może po prostu ważność roztrząsanych spraw nie pozwala na tak przyziemne czynnosci jak wyrażenie zgody na pozowanie do zdjęcia. Trochę ludzi w futrach - najwyrażniej tego zjawiska nie da się pominąć, jeżeli chce się pełniej opisać miasto. Album ten trochę mnie leczył z mizantropii, a trochę mnie w niej pogrążał, tym niemniej utrzymywał mnie w stanie dalekim od obojętności.

Czekam na podobny projekt w Polsce.

encaminne | 2015-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2015

Zdjęcia na stronie: http://kotnakrecacz.pl/humans-of-new-york/

"Jeśli nie eksperymentujesz ze swoją sztuką, szybko cię zaszufladkują."

Projekt "Humans of New York" zna chyba każdy użytkownik internetu, a już na pewno miłośnik samozwańczej stolicy świata. Brandon Stanton od kilku dobrych lat jest niezależnym amatorskim reporterem dokumentującym życie nowojorskiej społeczności. Spaceruje, obserwuje, rozmawia i fotografuje, czego efekt możemy już podziwiać w wydanej właśnie w Polsce "Humans of New York. Ludzie Nowego Jorku".

Dziś tekstu będzie mało - proszę potraktować to oczywiście jako "tribute to...". Dość powiedzieć, że "HONY" to pozycja niezwykła, i jak sam pomysł autora, jedyna w swoim rodzaju. Nie jest uporządkowana, ale Nowy Jork przecież też nie! Nie pokazuje pewnej wersji czy wizji, chyba, że tą wizją jest różnorodność, cała paleta barw i kolorów - skóry, ubrań, potrzeb, zainteresowań, możliwości. Jest kalejdoskopem. Bywa zabawnie, nostalgicznie, czasem strasznie,...

piotk | 2015-11-04

Wspaniałe historie i wspaniali ludzie!

chamariz | 2015-11-01
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki
Przeczytana: 31 października 2015

Lektura "Humans of New York" była czystą przyjemnością, choć nie wiem czy określenie "lektura" jest w tym przypadku adekwatne. Książka przypomina bardziej album, a treści słownych jest w niej niewiele - zaledwie zwięzłe opisy. Czasem żałowałam, że nie mogę dowiedzieć się więcej o osobach ze zdjęć. Pełna jest za to fantastycznych i nietuzinkowych zdjęć, genialnie oddających zróżnicowane społeczeństwo Nowego Jorku. Brandon Stanton sprawił, że każde ujęcie było wyjątkowe i kompletne inne od wszystkich. Niepowtarzalnym uczuciem jest trzymać w rękach życie i historię setek osób ukrytych, a jednocześnie pokazanych na stronach tego albumu. Oglądając liczne fotografie, czytelnik wybierał się na swoistą podróż przez zakamarki ludzkich charakterów. Proste zdjęcia opatrzone krótkimi, szczerymi opisami niesamowicie wpływały na wyobraźnię i wrażliwość. Jest to wspaniały portret indywidualności i społeczności naraz. Żywię ogromne uznanie dla autora za wcielenie projektu HONY w życie. Na pewno...