Bezpowrotnie utracona leworęczność

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
literatura piękna
Ag2S

Którą ręka napisał Pilch Bezpowrotnie utraconą leworęczność? Pewnie "prawą" - z niej jest cała pisarska technika, biegłość wyrobionego stylu, "race humoru" itp., czyli, mówiąc ogólnie, cechy, którymi książka wdzięczy się do czytelnika. Do ręki lewej należy to wszystko, co psuje grę, zatrzymuje akcję, obnaża chwyty. Lewa ręka nie pisze sama, ona jedynie prawą powstrzymuje, robi jej kleksy na papierze, sprawia, że spoza tej miłej gry z czytelnikiem, którą uprawia każdy, kto zapełnia dolną połówkę ostatniej strony gazety, przeziera jakaś niepokojąca pustka, niemoc, nostalgia, ssąca potrzeba mniej doraźnych ładów i sensów, wreszcie - pytanie o władze "ja".
Jerzy Jarzębski

źródło opisu: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

źródło okładki: http://www.wydawnictwoliterackie.pl/

TolaLola | 2019-07-01

Ssuper

Odrazka | 2019-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 01 czerwca 2019

Nie można czytać Pilcha jednym tchem, bo grozi to zatruciem; bierny alkoholizm.
Dawkować rozsądnie.

Anita | 2019-05-28

Rewelacja! niesamowita książka, moja pierwsza Pilcha - na pewno nie ostatnia

kkwiatkow1980 | 2019-05-04

dopiero zapoznają się z twórczością autora, chociaż oczywiście znałam go wcześniej:) książka świetna, godna polecenia, bardzo mi się podobała!

Maciek | 2018-06-01
Przeczytana: 26 lutego 2018

Pilch jest świetny w swej istocie.

Z tego zbioru najbardziej w pamięci zapadł mi kawałek dotyczący amnesia in literis: "Książek nie czyta się po to aby je pamiętać. Książki czyta się po to, aby je zapomnieć, zapomina się je zaś po to, by móc znów je przeczytać".

Chciałbym też kiedyś przeczytać wspomniane w książce "Mowy żałobne Arcybiskupa Floryana Okszy Stablewskiego" z 1912 r.

Karolina Kurando | 2018-01-22
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018

Profesor Stala płakał jak czytał.

Gusiołki | 2018-01-04

Jerzy Pilch to mistrz słowa,sarkazmu,spojrzenia na życie,pisania o niczym,kartka po kartce sączy się tekst i śmieszny i refleksyjny i oczywisty .Arcydziełem jest opis Jana Nowickiego,majstersztyk,dawno nie śmiałam się tak serdecznie.,,Dorosłym ,,czytelnikom polecać Pilcha nie muszę,a czytelnicza młodzież niech poczeka kilka lat i dopiero sięgnie,bo warto.

gggagg | 2017-10-20

Najlepszy Pilch.

HungryForMore | 2017-09-21
Przeczytana: 28 września 2017

Wysoka ocena przede wszytkim za frazę i jakość.

amiann | 2017-08-31

Nie chcę złorzeczącym malkontentem, ale najlepszy Pilch to ten chory, słaby, zmęczony i targany wewnętrznymi demonami.