Black Coffee
Paweł

Tym razem przeciwnikiem Herkulesa Poirota jest złodziej, który wykradł wzór groźnego materiału wybuchowego. Jego wynalazca, sir Claud Amory, zostaje otruty w swojej rezydencji, a ujawnienie rodzinnych sekretów grozi skandalem. Czy rzeczywiście kobiety częściej używają trucizny, a mordercy są zbyt pewni siebie? I co wspólnego ma praca pokojówki z pracą detektywa? Uwaga rozdrażnionego kapitana...

Uwaga rozdrażnionego kapitana Hastingsa nieoczekiwanie pomoże uporządkować wszystkie elementy zagadki.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2015

źródło okładki: http://publicat.pl/wydawnictwo-dolnoslaskie

"Czarna kawa" jest sztuką teatralną napisaną przez Agathę, ale przerobioną na powieść przez Charlesa Osborne'a. Znajomość tej informacji znacznie utrudniała mi czytanie, bo ciągle doszukiwałam się cech o tym świadczących, które mogłyby działać na niekorzyść pana Osborne'a. Nic konkretnego nie znalazłam, ale przyjemność z czytania została przez mój upór trochę zredukowana.

Pomysł na intrygę jest bardzo w stylu Agathy, tym razem jednak w roli głównej nie występuje testament tylko pewien bardzo ważny wzór groźnego materiału wybuchowego, którego cena w pewnych kręgach jest wysoka. Autor tego właśnie wzoru oczywiście ginie śmiercią tragiczną, dokładniej zostaje otruty. Już po tytule można domyślić się w jaki sposób zginie kolejna ofiara pani Agathy :) Herkules Poirot węsząc jak pies myśliwski wywąchuje w końcu swoją ofiarę, mordercę znaczy się, a pomocą będzie mu służył oddany Hastings.

Ocena dość niska ze względu na fakt, że autorka już posłużyła się w innej swojej książce...

zosia_bm | 2018-02-16
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 16 lutego 2018

Kolejny bardzo dobrze napisany kryminał Aghaty Christie. Akcja rozgrywa się w domu naukowca, ktory sam sprowadza dedektywa Poirota ponieważ, podejrzewa, że ktoś z domowników chce ukraść jego wyniki badań naukowych. Dobrze poprowadzona fabuła. Do końca trudno przewidzieć kto popełnił morderstwo. Autorka umiejętnie przemyca podpowiedzi, które nie są prawdziwe.
Klasyka i mistrzostwo kryminału.
Polecam na wolną chwilę i relaks.

SzkockaKrata | 2015-09-27

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Przekona się o tym Sir Claud Amory, a w "Czarnej kawie" Agata Christie po raz kolejny uświadamia czytelnikom, że każdy właściciel pokaźnej fortuny musi mieć oczy naokoło głowy. Nawet przebywając we własnym domu. Oto Herkules Poirot odbiera niepokojący telefon. Wraz z wiernym Hastingsem udaje się do posiadłości światowej sławy fizyka, który obawia się, ze ktoś chce ukraść opracowaną przez niego formułę. Niestety, mały Belg przybywa za późno - drogocenne papiery w tajemniczych okolicznościach znikają z sejfu, a to dopiero początek niefortunnych wypadków...
"Czarna kawa" była pierwotnie napisana jako sztuka teatralna, dlatego większość wydarzeń ma miejsce w jednym pomieszczeniu. Bohaterowie zdają się wkraczać i schodzić ze sceny (zbrodni), co sprawia, ze akcja jest bardzo zwarta, a klaustrofobiczna atmosfera ( posiadłość jest odcięta od świata za sprawą śnieżnych zasp) dodatkowo potęguję napięcie. Dzięki małej objętości książkę można...

Dominika | 2017-02-24
Przeczytana: 24 lutego 2017

Ta czarna kawa wyszła jakoś przeciętnie, nie zachwyciła mnie. :P A tak poważnie to jej nie pijam, wolę herbatę, choć Angielką nie jestem. :D

Pomysł na zagadkę dobry, niby wątek otrucia nie jest oryginalny, ale jeśli dodać do tego pudełko z lekami, tajemniczy wzór, czarną kawę, śmierć po ciemku, wąskie grono podejrzanych i nadejście Herkulesa Poirot o chwilę za późno... to wydaje się, że będzie dobrze. Niestety dla mnie niektóre osoby były przerysowane, do manier Herkulesa akurat jestem przyzwyczajona, a Hastings wydawał się jakby trochę inny (po co ten wątek z Barbarą?).

Zabójcy nie odgadłam (nic dziwnego :D), ale nie wciągnęłam się zbytnio w akcję. Może tłumaczy to fakt, że ktoś inny zaadaptował sztukę Christie, nie mam tu porównania. Niemniej polecam samemu wyrobić zdanie.

Magnis | 2018-10-14
Przeczytana: 13 października 2018

Czarna kawa to kolejna książka z Herculesem Poirotem jaka przeczytałem. Napisany przez autorkę, której kryminały zawsze podobały mi się. Zawsze sięgając po nie dostawałem ciekawą zagadkę kryminalną i zaskakujący finał, gdzie wszystko stawało się jasne. Po kolejnej części spodziewałem się tego z czego jest znana Agatha Christie i przyjemnej lektury. Miałem nadzieje na dobrą historie i znów intrygującą intrygę. Dlatego nie czekając za długo zacząłem czytać.
Hercules Poirot po dłuższej przerwie spowodowanej nie wartych zachodu sprawach, które zachowuje dla policji dostaje przedziwne zaproszenie do znanego naukowca obawiającego się o swoje życie. Zaciekawiony postanawia wraz ze swoim przyjacielem Hastingiem przybyć do posiadłości i pomóc Sir Claud Amory. W wirze skrywanych tajemnic i kłamstw, które mogą zagrozić skandalem trudno będzie dociec prawdy.

Początkowo mamy sposobność poznać osoby uczestniczące w późniejszych dramatycznych wydarzeniach. Miejscem akcji jest posiadłość z...

Shimik | 2016-02-05

Nie jestem jakimś fanem twórczości Pani Christie, a jednak "Czarna kawa" to książka, która wyjątkowo mi się podobała. Może nie ma w niej niezwykłej tajemnicy, ale czytało ją się wyśmienicie. Historia jest niezwykle intrygująca i nie da się od niej oderwać. To już coś znaczy! Teraz powiem, że sięgnę po kolejne książki tej autorki. Miewa swoje wzloty i upadki, a "Czerna kawa" jest niewątpliwie wzlotem. W twórczości, każdego autora znajdą się jakieś gorsze książki. To jest naturalne! Ta kawa smakowała mi lepiej niż jakakolwiek inna!

Paweł | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Kolejny raz jestem pod wrażeniem pisarskiego kunsztu Christie. Kolejny raz dałem się wprowadzić w maliny do końca nie domyślają się zakończenia historii. Kolejny raz odkryłem bardzo złożony kryminał, który wydając się prostym staje się wielce złożonym i wciągającym do ostatnich stron. Agata Chrisie umiejętnie dobiera bohaterów i miejsca zdarzeń. Historia jest niebanalna i wielce rozbudowana. Poirot staje przed trudem odgadnięcia tajemniczej śmierci bogatego starca, naukowca, który wynalazł pewien ważny wzór materiału wybuchowego. Chęć posiadania wpływów, pieniędzy i sławy przyczynia się do śmierci. Zjawia się zatem detektyw wraz ze swym przyjacielem by wspólnie rozwikłać pokręcone wydarzenia. Polecam.

Otrucie wybitnego naukowca, a w kręgu podejrzanych: domownicy. Czy zabójca miał na celu tylko zdobycie wzoru na śmiercionośny materiał wybuchowy czy chodziło też o sprawy osobiste? Czy osoby z niejasną przeszłością i nie do końca szczerymi wyznaniami okażą się sprawcami? Herkules Poirot na pewno nie da się oszukać!

Największym minusem tej książki jest fakt, że jest bardzo krótka. Mimo to, na szczęście, akcja i ciekawe wątki zmieściły się w niej (chociaż niektóre ciekawie byłoby rozwinąć). Parę spraw wraz z wybitnym Poirot udało mi się odgadnąć, ale morderca był jak zwykle sprytniejszy ode mnie - świetnie zaplanowana zbrodnia, choć sprawca musiał wcześniej jej dokonać niż zamierzał i to dodało całej historii fajnego odbioru!

Jolka | 2017-08-29
Przeczytana: 29 sierpnia 2017

Powróciłam do mojej ukochanej autorki kryminałów Agathy Christie i jestem znów w swoim świecie.Świetnie skonstruowana intryga, galeria barwnych, wiarygodnie skonstruowanych postaci, więcej niż jedna zagadka i, oczywiście, niezastąpiony Herkules Poirot.Lubię książki gdzie na początku wydaje nam się, że każdy mógł popełnić zbrodnię, mamy zamkniętą przestrzeń i grono podejrzanych. Oczywiście czytałam już lepsze książki tej autorki, jednak "Czarna kawa" jest idealna na lato,popijając zimny napój a nie kawę :-)

| 2015-05-26
Na półkach: Przeczytane, E-book, ***7, Maj 2015

Bardzo ciekawa książka, interesująco rozwinięta akcja, wyeksponowane ważne cechy bohaterów - i te dobre, i te złe - oraz stopniowe rozwiązywanie sprawy. I to mi się podoba!