Czarna kawa

Tłumaczenie: Beata Chądzyńska
Cykl: Herkules Poirot (tom 11)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Black coffee
powieść, detektyw, trucizna, Poirot
dona

Inne wydania

Sir Claud Amory, światowej sławy naukowiec, opracowuje wzór na nowy, śmiercionośny materiał wybuchowy. Przekonany, że ktoś z domowników próbuje wykraść ten wzór, wzywa na pomoc Herkulesa Poirota. Niestety, słynny detektyw przybywa za późno: koperta ze wzorem ginie, a sir Claud zostaje otruty... Jedną z podejrzanych jest synowa zmarłego, młoda i piękna Lucia, z pochodzenia Włoszka. Czy ona...

Jedną z podejrzanych jest synowa zmarłego, młoda i piękna Lucia, z pochodzenia Włoszka. Czy ona okaże się drugą Lukrecją Borgią?

"Czarna kawa" jest sztuką teatralną napisaną przez Agathę, ale przerobioną na powieść przez Charlesa Osborne'a. Znajomość tej informacji znacznie utrudniała mi czytanie, bo ciągle doszukiwałam się cech o tym świadczących, które mogłyby działać na niekorzyść pana Osborne'a. Nic konkretnego nie znalazłam, ale przyjemność z czytania została przez mój upór trochę zredukowana.

Pomysł na intrygę jest bardzo w stylu Agathy, tym razem jednak w roli głównej nie występuje testament tylko pewien bardzo ważny wzór groźnego materiału wybuchowego, którego cena w pewnych kręgach jest wysoka. Autor tego właśnie wzoru oczywiście ginie śmiercią tragiczną, dokładniej zostaje otruty. Już po tytule można domyślić się w jaki sposób zginie kolejna ofiara pani Agathy :) Herkules Poirot węsząc jak pies myśliwski wywąchuje w końcu swoją ofiarę, mordercę znaczy się, a pomocą będzie mu służył oddany Hastings.

Ocena dość niska ze względu na fakt, że autorka już posłużyła się w innej swojej książce...

Shimik | 2016-02-05

Nie jestem jakimś fanem twórczości Pani Christie, a jednak "Czarna kawa" to książka, która wyjątkowo mi się podobała. Może nie ma w niej niezwykłej tajemnicy, ale czytało ją się wyśmienicie. Historia jest niezwykle intrygująca i nie da się od niej oderwać. To już coś znaczy! Teraz powiem, że sięgnę po kolejne książki tej autorki. Miewa swoje wzloty i upadki, a "Czerna kawa" jest niewątpliwie wzlotem. W twórczości, każdego autora znajdą się jakieś gorsze książki. To jest naturalne! Ta kawa smakowała mi lepiej niż jakakolwiek inna!

Paweł | 2015-09-27
Przeczytana: 27 września 2015

Kolejny raz jestem pod wrażeniem pisarskiego kunsztu Christie. Kolejny raz dałem się wprowadzić w maliny do końca nie domyślają się zakończenia historii. Kolejny raz odkryłem bardzo złożony kryminał, który wydając się prostym staje się wielce złożonym i wciągającym do ostatnich stron. Agata Chrisie umiejętnie dobiera bohaterów i miejsca zdarzeń. Historia jest niebanalna i wielce rozbudowana. Poirot staje przed trudem odgadnięcia tajemniczej śmierci bogatego starca, naukowca, który wynalazł pewien ważny wzór materiału wybuchowego. Chęć posiadania wpływów, pieniędzy i sławy przyczynia się do śmierci. Zjawia się zatem detektyw wraz ze swym przyjacielem by wspólnie rozwikłać pokręcone wydarzenia. Polecam.

| 2015-05-26
Na półkach: Maj 2015, Przeczytane, E-book, ***7

Bardzo ciekawa książka, interesująco rozwinięta akcja, wyeksponowane ważne cechy bohaterów - i te dobre, i te złe - oraz stopniowe rozwiązywanie sprawy. I to mi się podoba!

SzkockaKrata | 2015-09-27

Z rodziną najlepiej wychodzi się na zdjęciu. Przekona się o tym Sir Claud Amory, a w "Czarnej kawie" Agata Christie po raz kolejny uświadamia czytelnikom, że każdy właściciel pokaźnej fortuny musi mieć oczy naokoło głowy. Nawet przebywając we własnym domu. Oto Herkules Poirot odbiera niepokojący telefon. Wraz z wiernym Hastingsem udaje się do posiadłości światowej sławy fizyka, który obawia się, ze ktoś chce ukraść opracowaną przez niego formułę. Niestety, mały Belg przybywa za późno - drogocenne papiery w tajemniczych okolicznościach znikają z sejfu, a to dopiero początek niefortunnych wypadków...
"Czarna kawa" była pierwotnie napisana jako sztuka teatralna, dlatego większość wydarzeń ma miejsce w jednym pomieszczeniu. Bohaterowie zdają się wkraczać i schodzić ze sceny (zbrodni), co sprawia, ze akcja jest bardzo zwarta, a klaustrofobiczna atmosfera ( posiadłość jest odcięta od świata za sprawą śnieżnych zasp) dodatkowo potęguję napięcie. Dzięki małej objętości książkę można...

Otrucie wybitnego naukowca, a w kręgu podejrzanych: domownicy. Czy zabójca miał na celu tylko zdobycie wzoru na śmiercionośny materiał wybuchowy czy chodziło też o sprawy osobiste? Czy osoby z niejasną przeszłością i nie do końca szczerymi wyznaniami okażą się sprawcami? Herkules Poirot na pewno nie da się oszukać!

Największym minusem tej książki jest fakt, że jest bardzo krótka. Mimo to, na szczęście, akcja i ciekawe wątki zmieściły się w niej (chociaż niektóre ciekawie byłoby rozwinąć). Parę spraw wraz z wybitnym Poirot udało mi się odgadnąć, ale morderca był jak zwykle sprytniejszy ode mnie - świetnie zaplanowana zbrodnia, choć sprawca musiał wcześniej jej dokonać niż zamierzał i to dodało całej historii fajnego odbioru!

Tosiaczek | 2014-02-08
Przeczytana: 08 lutego 2014

I znów do akcji wkroczył nieoceniony Herkules Poirot. Cóż tym razem za zagadkę ma do rozwiązania? Czy i w tym przypadku jego „małe szare komórki”, którymi tak się szczyci, pozwolą odnaleźć sprawcę?

A czego dotyczy tajemnica? W opisie do książki każdy z Was może przeczytać, że tym razem chodzi o zniknięcie niezwykle cennego wzoru i otrucie jego wynalazcy. I rzeczywiście tak jest, ale kto za tym stoi? Ktoś z rodziny czy może przypadkowi goście? I jaki był rzeczywisty powód morderstwa?

Warto sięgnąć po tę książkę, by się o tym przekonać i jeszcze raz „zakosztować” towarzystwa ekscentrycznego detektywa.

A na koniec mała dawka czarnego humoru - zanim sięgniecie po filiżankę z czarną kawą najpierw wlejcie kilka kropel do kwiatka, by się przekonać czy natychmiast nie zwiędnie. :)

Nicość | 2014-07-03

Jakoś mnie wgl nie porwało.

Jest to bardzo typowy kryminał, dokładnie taki, jakiego spodziewać się można spod pióra królowej. Grupa bliskich sobie osób, zamknięte pomieszczenie, nagła śmierć i ograniczona grupa podejrzanych. Na jaw wychodzą różna tajemnice, które miały nie ujrzeć światła dziennego, a zaskakujące rozwiązanie kryminalnej zagadki zawdzięczamy Herkulesowi Poirot.

Jenny_89 | 2010-11-11
Przeczytana: 11 listopada 2010

Ta powieść jest tak naprawdę przeróbką sztuki A.Christie pod tym samym tytułem dokonaną przez Charlesa Osborne'a. Moim zadaniem taka informacja powinna widnieć na okładce a nie tylko na stronie tytułowej, ponieważ daje nam zrozumienia, że została napisana przez słynną pisarkę a przecież tak nie jest. Czyta się lekko a historia morderstwa jest jak zwykle dosyć zawikłana. Ale wydaje mi się, że o wiele lepiej wypadłaby jako sztuka teatralna, ponieważ akcja praktycznie przez cały czas dzieje się w jednym pomieszczeniu. A to przecież nie lada wyzwanie w taki sposób poprowadzić fabułę aby wszystko rozgrywało się w jednym miejscu. Wolałabym mimo wszystko przeczytać ją jako sztukę - tak jak ją napisała pani Christie.