Legendy wrocławskie i dolnośląskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historia
Łukasz Kuć

Jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok? W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła Św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza,...

W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła Św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.

Większość opowiadań zawartych w tym zbiorze to opowieści nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych zachowanych w pamięci ludu. Ludzka fantazja często ubarwiła te opowieści, wprowadzając do nich elementy niezwykłe, czarodziejskie stanowiące wyraz ludowej wyobraźni, elementy baśniowe, które nieraz trudno jest oddzielić od podań. Dlatego też zebrane tu opowieści określić można jako legendy, podania, a nawet baśnie.

Książkę polecamy wszystkim pragnącym odbyć wyprawę przez stulecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom. A także wszystkim wybierającym się na wycieczkę na malowniczy Dolny Śląsk lub po prostu chcącym poznać pasjonującą historię...

źródło opisu: Wydawnictwo Poznańskie, 2015

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Ewa | 2015-05-18

Wrocławianie, co ogólnie wiadomo, uważają swoje miasto za najpiękniejsze i najlepsze na świecie, które nie ustępuje w niczym Paryżowi czy Wiedniowi, nie mówiąc już o Warszawie. Jeśli Wrocławianie mieliby cokolwiek do powiedzenia, Wrocław zostałby niekwestionowaną stolicą Polski, jeśli nie Europy,a może i nawet całego świata ;-).

Ja, rodowita Wrocławianka zakochana w swoim mieście bez pamięci, z ogromną rozkoszą zapoznałam się z "Legendami i podaniami..." ze wstydem przyznając, że o historii miasta, które tak przecież uwielbiam, i o wielu jego bardzo sławnych miejscach i budowlach, nie wiem prawie nic!

Arcyciekawe podania, anegdoty,ale też fakty historyczne odkrywają Wrocław na nowo. Zupełnie inaczej patrzy się po nich na nieco opatrzone już przecież kamienice,czy kościoły.

Polecam wszystkim ciekawe doświadczenie polegające na wycieczce przez dziesięciolecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk...

Dariusz | 2017-05-10
Przeczytana: 07 maja 2017

Niektóre legendy znałem bardzo dobrze, potrafią zmrozić krew żyłach. W dzisiejszych czasach duchy, wodniki, królewny, króle, rycerze można spotkać raczej już w książkach dla dzieci. Stare wierzenia ludowe fajnie się czyta. Coś dla odmiany można przeczytać czego ludzie bali się. Zdziwiłem się że o Wrocławiu jest tyle legend.

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

"Legendy i podania", to fascynująca opowieść o dawanych dziejach Dolnego Śląska, to krótkie opowiadania wyjaśniające nam przyczyny powstania najróżniejszych miejscowości, budowli, nazw własnych miejsc... Są to historie, które warto czytać dzieciom na dobranoc, by rozbudzić w nich świadomość i mały patriotyzm, zamiłowanie do poznawania historii najbliższego otoczenia. To wspaniałe, że profesor Kwaśniewski postanowił stworzyć tak cudowne dzieło, które zapewne niejednej osobie jest bliskie sercu. Styl, w jakim pisane są legendy i podania jest ciekawy, łatwy, a tym samym pozwala przenieść się w odległe nam czasy przybliżając nam legendarne i historyczne postaci i ich dzieje. Książka warta polecenia każdemu, kto ma cokolwiek wspólnego z Dolnym Śląskiem lub komuś, kto wybiera się w tamte strony na wycieczkę lub po prostu chce poznać historię...

Monika | 2018-08-04
Przeczytana: 19 lipca 2018

Wspaniały zbiór legend i podań z obszaru Dolnego Śląska, dający okazję poznać region, jego tradycje i wierzenia.

Weronika | 2016-03-24
Na półkach: Przeczytane, Mam, Zrecenzowane