Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej

Tłumaczenie: Ewa Hornowska
Wydawnictwo: Rebis
The Sistine Secrets: Michelangelo's Forbidden Messages in the Heart of the Vatican
historia
IronWoman

Tak jak w czasie przeprowadzonego niedawno oczyszczenia fresków usunięto warstwa po warstwie nagromadzony na nich przez stulecia brud, tak na kartach tej książki podjęto próbę zmycia z najsłynniejszego i najpopularniejszego skarbu sztuki na świecie całych wieków uprzedzeń, cenzury i zwykłej głupoty. Nigdy już nie spojrzymy na Kaplicę Sykstyńską Michała Anioła tym samym okiem. Pięćset lat temu Michał Anioł rozpoczął prace nad malowidłami na sklepieniu Kaplicy Sykstyńskiej, które stały się najsłynniejszym na świecie dziełem sztuki. Każdego roku miliony ludzi przyjeżdżają do Rzymu, by je oglądać - największy na świecie fresk w najświętszej kaplicy chrześcijaństwa. Na owym olbrzymim, wspaniałym dziele nie ma jednak ani jednego przedstawienia chrześcijańskiego. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej są fascynującą opowieścią o tym, jak Michał Anioł wplótł w malowidła przesłanie braterstwa, tolerancji i wolnomyślności, by wesprzeć towarzyszy podróży w dążeniu do stawienia oporu represyjnemu Kościołowi tamtej epoki. Blech i Doliner wyjaśniają, co miał na myśli Michał Anioł, malując anioły sprytnie przedrzeźniające papieża, jego mecenasa, jak udało mu się przemycić w pozornie pobożnych przedstawieniach treści heretyckie i w jaki sposób zdołał zrealizować życiowy cel: połączenia mądrości opartej na wiedzy z krytyką religii. Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej wydobywają na światło dzienne sekrety, które przez wieki kryły się w zasięgu wzroku.

zolzowata_franca | 2016-07-24
Przeczytana: 24 lipca 2016

Kaplica Sykstyńska przyciągała mnie zawsze swymi freskami, nie udało mi się niestety nigdy zobaczyć jej "na żywo". Po przeczytaniu "Tajemnic Kaplicy Sykstyńskiej" uważam, że nic się nie dzieje bez przyczyny. Pojadę tam w najbliższej przyszłości, by z dużo większym zapałem obejrzeć dzieło Michała Anioła. Z wiadomościami, które uzyskałam z tej książki będzie to uczta nad ucztami.

"Tajemnice Kaplicy Sykstyńskiej" to dzieło spisane przez Rabina Benjamina Blech'a - autora książek, wykładowcy, przywódcy religijnego, znawcy Talmudu oraz Roy'a Dolinera autora dramatów i scenariuszy filmowych, którego pasją są językoznawstwo, religioznawstwo porównawcze, historia sztuki, w tym szczególnie historia Rzymu i Włoch oraz judaizm.
Książka napisana bardzo przystępnym językiem dla każdego i myślę, że nie trzeba być pasjonatem, by z przyjemnością i wypiekami na twarzy przeczytać historię Michała Anioła oraz ludzi z którymi przyszło mu się w życiu zetknąć. A było ich sporo, i to znanych pewnie...

komestor | 2014-04-10

Ciekawostka na półkę z kuriozami. Michał Anioł był judaizantem, znawcą filozofii i teologii żydowskiej (Talmudu, midraszy i kabały). W swoich dziełach w Kaplicy Sykstyńskiej zawarł ukryte judaistyczne przekazy. Z tego też powodu kiedy pracował nad zdobieniem malarskim Sykstyny, w każdej chwili groziła mu śmierć. Rzym pierwszej połowy XVI wieku zrównany został z nazistowskimi Niemcami. „Il Terribile” w języku włoskim ma tylko jedno znaczenie – Groźny, a papież Juliusz II zyskał ten przydomek dlatego, że był Hitlerem i Stalinem swoich czasów. Słowo „intelektualista” wywodzi się z łacińskich „inter” oraz „leggere” (sic), co oznacza czytanie między wierszami, bo tym się właśnie zajmuje intelektualista. Kaplica Sykstyńska jest dokładną, pełnowymiarową repliką Świątyni Jerozolimskiej. Te i inne perełki kretyństwa do przeczytania w tej jedynej i niepowtarzalnej książce.

monika | 2012-03-25
Przeczytana: 25 marca 2012

Książka jest opracowaniem znienawidzonego dzieła Michała Anioła - fresków Kaplicy Sykstyńskiej. Bardzo żałuję, że nie przeczytałam jej przed zwiedzeniem Kaplicy, teraz miałabym inny pogląd na te wspałe dzieło.

| 2015-02-08
Przeczytana: 2013 rok

Wspaniałe dzieło, nie tylko dla miłośników sztuki Michała Anioła, ale dla ludzi, którzy w obrazach chcą zobaczyć coś więcej. Ja akurat jestem zdeklarowaną fanką jego twórczości, dlatego czytanie tej książki sprawiło mi podwójną przyjemność. Zdumiało mnie to, ile elementów biografii tego florenckiego rzeźbiarza jest ukryte w jego dziełach. Książka naszpikowana jest obrazami, kolorową "wkładką" zachwycającą kolorami, a sama okładka także zawiera pewną ciekawą tajemnicę, której... zdradzać nie będę :)

machatka | 2013-06-18

Rewelacyjnie napisana, przystępny język w naprawdę trudnych i zaiłych sprawach malarstwa, a w zasadzie symboliki w malarstwie i rzeźbie. Polecam

Łukasz | 2016-09-10
Przeczytana: 22 września 2016