Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie

Autor:
historyczna
typ
papier
6,5 (8 ocen i 1 opinia)

Opis książki

Celem tego zbioru była popularyzacja lokalnych, wrocławskich i dolnośląskich tradycji ludowych. Pierwsza część obejmuje większość wrocławskich podań historycznych, druga stanowi wybór podań dolnośląskich.

Gdzie kupić?
Sklep
Format
Cena

Polecamy

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Opinie czytelników
Marta | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

"Legendy i podania", to fascynująca opowieść o dawanych dziejach Dolnego Śląska, to krótkie opowiadania wyjaśniające nam przyczyny powstania najróżniejszych miejscowości, budowli, nazw własnych miejsc... Są to historie, które warto czytać dzieciom na dobranoc, by rozbudzić w nich świadomość i mały patriotyzm, zamiłowanie do poznawania historii najbliższego otoczenia. To wspaniałe, że profesor Kwaśniewski postanowił stworzyć tak cudowne dzieło, które zapewne niejednej osobie jest bliskie sercu. Styl, w jakim pisane są legendy i podania jest ciekawy, łatwy, a tym samym pozwala przenieść się w odległe nam czasy przybliżając nam legendarne i historyczne postaci i ich dzieje. Książka warta polecenia każdemu, kto ma cokolwiek wspólnego z Dolnym Śląskiem lub komuś, kto wybiera się w tamte strony na wycieczkę lub po prostu chce poznać historię...

matkas | 2014-07-14

Kalendarium literackie
  • Antoni Libera
    66. rocznica
    urodzin
    Gdyby nie było kiczu, nie byłoby wielkiej sztuki. Gdyby nie było grzechu, nie byłoby i życia.
  • Pierre Lemaitre
    64. rocznica
    urodzin
    To zawsze błąd mieć rację zbyt wcześnie.
  • Sven Hassel
    98. rocznica
    urodzin
    - Taka jest wola Boga. Jeśli wojna nie zabija, to nie jest to wojna. Misja, na którą was wysyłam, bez wątpienia skończy się śmiercią. Ale będzie to śmierć żołnierska. Honorowa śmierć.
    - No to, kurwa, hurra. - mruknął Mały głośno.
  • Katarzyna Rygiel
    40. rocznica
    urodzin
    Szczerość wymaga odwagi, może dlatego nie cieszy się popularnością.
  • Kazimierz Smoleń
    95. rocznica
  • George Gordon Byron
    191. rocznica
    śmierci
    Bo choć dla czasu staje się nicością, ona jest dla mnie całą wiecznością.
  • Jerzy Andrzejewski
    32. rocznica
    śmierci
    Każdy na ziemi ma takie niebo, czyściec i piekło, na jakie zasługuje.
  • Daphne du Maurier
    26. rocznica
    śmierci
    Szczęście nie jest wartością, którą można ocenić, jest to sposób myślenia, stan umysłu.
  • James Graham Ballard
    6. rocznica
    śmierci
    (...) Rola pisarza, jego upoważnienie i koncesja na tworzenie uległy radykalnej przemianie (...) W pewnym sensie pisarz niczego już nie wie. Nie ma żadnego moralnego prawa do narzucania czegokolwiek. Jego rola sprowadza się obecnie do zaproponowania czytelnikowi wytworu swojej wyobraźni, zbioru opcj... pokaż więcej
  • Tadeusz Rittner
    Trzeba marzyć
  • Ladislav Klíma
    87. rocznica
    śmierci
    Czyż człowiek bardziej od czegokolwiek co przynależy rzeczywistości nie kocha cieni, iluzji, widm?
  • Karol Darwin
    133. rocznica
    śmierci
    Wiele małp lubi bardzo herbatę, kawę i napoje alkoholowe oraz, co sam zaobserwowałem, z przyjemnością pali tytoń.
  • Kamil Giżycki
    47. rocznica