Legendy i podania wrocławskie i dolnośląskie

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
historyczna

Celem tego zbioru była popularyzacja lokalnych, wrocławskich i dolnośląskich tradycji ludowych. Pierwsza część obejmuje większość wrocławskich podań historycznych, druga stanowi wybór podań dolnośląskich.

Gdzie wypożyczyć?
Znajdź książkę w najbliższej bibliotece MAK+
Ewa | 2015-05-18

Wrocławianie, co ogólnie wiadomo, uważają swoje miasto za najpiękniejsze i najlepsze na świecie, które nie ustępuje w niczym Paryżowi czy Wiedniowi, nie mówiąc już o Warszawie. Jeśli Wrocławianie mieliby cokolwiek do powiedzenia, Wrocław zostałby niekwestionowaną stolicą Polski, jeśli nie Europy,a może i nawet całego świata ;-).

Ja, rodowita Wrocławianka zakochana w swoim mieście bez pamięci, z ogromną rozkoszą zapoznałam się z "Legendami i podaniami..." ze wstydem przyznając, że o historii miasta, które tak przecież uwielbiam, i o wielu jego bardzo sławnych miejscach i budowlach, nie wiem prawie nic!

Arcyciekawe podania, anegdoty,ale też fakty historyczne odkrywają Wrocław na nowo. Zupełnie inaczej patrzy się po nich na nieco opatrzone już przecież kamienice,czy kościoły.

Polecam wszystkim ciekawe doświadczenie polegające na wycieczce przez dziesięciolecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk...

Marta Kilian | 2013-07-25
Przeczytana: 2007 rok

"Legendy i podania", to fascynująca opowieść o dawanych dziejach Dolnego Śląska, to krótkie opowiadania wyjaśniające nam przyczyny powstania najróżniejszych miejscowości, budowli, nazw własnych miejsc... Są to historie, które warto czytać dzieciom na dobranoc, by rozbudzić w nich świadomość i mały patriotyzm, zamiłowanie do poznawania historii najbliższego otoczenia. To wspaniałe, że profesor Kwaśniewski postanowił stworzyć tak cudowne dzieło, które zapewne niejednej osobie jest bliskie sercu. Styl, w jakim pisane są legendy i podania jest ciekawy, łatwy, a tym samym pozwala przenieść się w odległe nam czasy przybliżając nam legendarne i historyczne postaci i ich dzieje. Książka warta polecenia każdemu, kto ma cokolwiek wspólnego z Dolnym Śląskiem lub komuś, kto wybiera się w tamte strony na wycieczkę lub po prostu chce poznać historię...

Weronika | 2016-03-24
Na półkach: Przeczytane, Mam, Zrecenzowane