Rok w lodach Antarktydy

Wydawnictwo: Gondwana
Antarktyda, polarnik
Matacz

"Rok w lodach Antarktydy" to literacka i fotograficzna opowieść Ryszarda Czajkowskiego o pobycie na Białym Kontynencie w latach 1965-1967. Autor był uczestnikiem pierwszej po II wojnie światowej polskiej grupy badawczej, która spędziła ponad rok w radzieckich bazach na Wschodniej Antarktydzie. Ryszard Czajkowski znany jest jako podróżnik, polarnik i filmowiec, ale ma też znaczący dorobek...

Autor był uczestnikiem pierwszej po II wojnie światowej polskiej grupy badawczej, która spędziła ponad rok w radzieckich bazach na Wschodniej Antarktydzie. Ryszard Czajkowski znany jest jako podróżnik, polarnik i filmowiec, ale ma też znaczący dorobek naukowy. Jego pierwsza podróż na Antarktydę była wyprawą badawczą, dzięki której pozyskał cenne dane naukowe i dzięki której... "porzucił" naukę na rzecz podróży. W czasie pobytu na stacjach „Mirnyj” i „Mołodiożna” nie tylko prowadził badania, ale także obserwował i dokumentował życie codzienne polarników i ich zajęcia oraz „podglądał” stałych mieszkańców kontynentu – pingwiny i foki. Nie brak w książce osobistych refleksji autora o ponad rocznym pobycie w oddaleniu od domu i rodziny, ciekawych anegdotek z życia polarników i opowieści o przygodach, których tam doświadczył.

Tekst wzbogacony jest licznymi fotografiami, ukazującymi niezwykłe formy lodowców skrywających ląd, dryfujących gór lodowych, widoki Antarktydy uchwycone z samolotu, statku i podczas pieszych wędrówek autora wokół baz. Ryszard Czajkowski był w Antarktyce jeszcze dwa razy, budując polską stałą stację antarktyczną im. H. Arctowskiego na Wyspie Króla Jerzego. W uznaniu jego zasług i dorobku, samotny szpiczasty nunatak, znajdujący się nieopodal tej stacji, nazwano Iglicą Czajkowskiego. Książka ukazuje się w 50. rocznicę wyprawy i dokumentuje udział polskich polarników w badaniach nad fascynującą Antarktydą.

źródło opisu: http://www.gondwana.pl/

źródło okładki: http://www.gondwana.pl/

Dociekliwy_Kotek | 2019-10-12
Przeczytana: wrzesień 2019

Z dużym wysiłkiem przytargałam ten ciężki tom z biblioteki, bo przecież mało mi już zostało nieprzeczytanych książek o Antarktydzie i... trochę rozczarowanie.
Oczywiście, z punktu widzenia sentymentalnego, historycznego czy "uznaniowego" warto - Ryszard Czajkowski przyczynił się do powstania polskiej stacji badawczej na Półwyspie Antarktycznym i brał czynny udział w jej tworzeniu. Jest to kawałek polskiego polarnictwa i z tego powodu warto chociaż tę książkę przejrzeć.

Kto liczy na piękne fotografie znane ze "współczesnych" publikacji, ten się rozczaruje: w drugiej połowie lat 60, kiedy autor przebywał na Antarktydzie, klisze fotograficzne nie oferowały tych samych możliwości technicznych, co współczesna fotografia - i to widać. Ze względów historycznych jest to zatem ciekawostka, ale tych, którzy sięgną po "Rok w lodach Antarktydy" ze względów estetycznych, raczej rozczaruje.
Nie porywa także część "opisowa". Jeśli ktoś uważa, że siedzenie przez rok z kilkunastoma osobami w...