Góry dla każdego

Znak
2023-06-28
2023-06-28
literatura polska góry przewodnik

Po książkę „Góry dla każdego” autorstwa @Gniewomir Knapski wydanej przez Wydawnictwo Znak sięgnęłam z dwóch powodów. Po pierwsze z ogromnej tęsknoty za górami. Za Tatrami. Za Sudetami. Za Beskidami. Po drugie z powodu imienia autora. Sięgnijcie proszę na oficjalne profile Gniewomira Knapskiego (instagram.com/sladami_goromira, https://www.facebook.com/SladamiGoromira/ ),z których dowiecie się, że imię nosi młody mężczyzna zafascynowany górami i opowiadaniem o nich.

Z opisu Wydawcy dowiedziałam się, że „To książka dla wszystkich, który marzą o wypadzie w góry, ale nie mają czasu się przygotować”. Czyli dla mnie jak nic 😁. Na okładce przeczytałam także, że „Gniewomir Knapski – alpinista, zdobywca dwóch szczytów Korony Ziemi, górski pasjonat, autor bloga Śladami Góromira – pomoże nam wybrać najciekawsze szlaki we wszystkich grupach pasm górskich w Polsce i podpowie, na co zwrócić uwagę przed wejściem na szlak i w trakcie wyprawy”. A być prowadzoną przez doświadczonego taternika to marzenie chyba każdej kobiety 😁. Do tego Wydawca zapewniał, że „Przy opisie każdej trasy znajdziemy:
* przejrzystą mapę, która pomoże nam zorientować się w terenie;
* przydatne informacje o ewentualnych biletach wstępu albo miejscach, gdzie warto zostawić samochód;
* ciekawostki, legendy i historie sprzed lat;
* ocenę szlaków w kilku kategoriach, dzięki czemu wybierzemy propozycje najbardziej do nas dopasowane;
* informację, gdzie można wybrać się na szlak z psem;
* propozycje alternatywnych zakończeń trasy”.
Nie mogło być inaczej, książka musiała znaleźć się na mojej półce.

Poradnik został wykorzystany już w wakacje, które w znacznej części spędzałam w kraju. Niestety zachwyt górskimi szlakami nie przeniósł się na moje dzieci, więc opisywanymi historiami przez Knapskiego, podawanymi ciekawostkami i snutymi legendami zachwycałam się głównie sama. Nie zmienia to faktu, że książka jest bardzo praktyczna. Pozwala nie dość, że przygotować się do podróży, wybrać trasę, zaznajomić się z najważniejszymi informacji, to jeszcze poczytać o historiach sprzed lat, a to w książkach tego gatunku lubię najbardziej.

Książka napisana jest w sposób przystępny. Dzięki czemu, ja jako laik nie miałam problemu ze zrozumieniem jej. Dodatkowy atut publikacji stanowią przepiękne fotografie, które rozpalają wyobraźnię i zachęcają do podróży zgodnie z jedną z 40 turystycznych tras opisanych w książce z czternastu pasm górskich Polski.

Poradnik odebrałam jako kompendium wiedzy na temat tego, gdzie, jak, kiedy i w jaki sposób udać się w pieszą wędrówkę. To także zachęta autora do tego, by porzucić leżenie na kanapie i wyruszyć w podróż, z której wrócimy naładowani energię, wypoczęci po obcowaniu z przyrodą. To książka dla fanatyków wędrówek pieszych i gór, którzy wyciągną z niej całą esencję i którzy nauczą się czegoś nowego. Ja do fanatyków to może nie należę, ale góry kocham. I kocham o nich czytać.

Bardzo dobrze przygotowana książka. Precyzyjnie zrobione opisy, dobry dobór tras, trochę ciekawostek i ładne zdjęcia. Lepsza od niedawno czytanej przeze mnie książki o Sudetach.
Minus - mapki bez zaznaczonej ścieżki. Nie było widocznych wielu istotnych punktów, które znajdowały się na początku każdej trasy w jednym, dwóch wersach od-do. No i w jednym z rozdziałów wklejona mapka z zupełnie innych gór.

Ta niezwykle prosta okładka "Gór dla każdego" Gniewomira Knapskiego skrywa istną kopalnię skarbów. Wystarczyłobym tylko pobieżnie przejrzała tę książkę, a już byłam pod ogromnym wrażeniem, po przeczytaniu nastąpiło zakochanie. To prawdopodobnie najlepszy przewodnik na rynku, praktyczny i kompleksowy, zawiera propozycje tras we wszystkich polskich górach. Napisany jest w sposób tak lekki i przystępny, że zrozumie go zupełny laik, a i dla doświadczonego górołaza będzie nie lada gratką. Dodatkowy bonus stanowią wspaniałe fotografie, które rozpaliły moją wyobraźnię. Mam za sobą tylko kilka tras, ale ta lektura spowodowała, że zaczęłam tęsknić, marzyć i planować.

We wstępie znajdziecie całe kompendium wiedzy jak przygotować się do wycieczki: od planowania, wyboru odpowiedniego ekwipunku, po przydatne aplikacje. Dalsza część przedstawia opisy 40 najatrakcyjniejszych tras turystycznych czternastu pasm górskich Polski.
Każdy z opisów tras zawiera szczegółowe dane krajoznawcze, topograficzne i historyczne oraz szereg praktycznych informacji tj. dojazd, parking, bilety wstępu, czas przejścia, noclegi, schroniska. Będzie tu sporo alternatywnych rozwiązań i interesujących miejsc wartych naszej uwagi. Na marginesach umieszczono kody QR, które błyskawicznie przekierują Was po jeszcze więcej wskazówek, ciekawostek i prosto do kas biletowych. Ale to nie wszystko, od dzieciaka będąc w jakimś schronisku, kupowałam pocztówkę, by odbić na niej pieczątkę, będącą niejako potwierdzeniem i ukoronowaniem zdobycia szczytu — tutaj mamy miejsce nawet na pieczątki! I ten drobny, a jakże ważny dla mnie szczegół, totalnie zdobył moje serce.

Ja jestem świeżakiem ze sporym apetytem, za to mój młodszy brat ma za sobą wiele tras i na widok tego niezwykłego przewodnika zaświeciły mu się oczy. Już wiem, co podarować mu na urodziny, a Was zachęcam, byście samym sobie zrobili taki prezent. Gwarantuję, że i Wy zapragniecie spakować plecak i wyruszyć w trasę.

(...) Autor przygotował dla nas opis 14 pasm górskich i zaproponował 40 szlaków turystycznych, które bardzo dokładnie przedstawia, tak, abyśmy mogli maksymalnie dobrze się przygotować do wędrówki. Poza mapkami i podstawowymi informacjami, jak ilość kilometrów do pokonania i orientacyjny czas przejścia, przedstawił dokładny opis całej trasy oraz – co ważne – jej własną subiektywną ocenę. W książce znajdziemy też ciekawostki przyrodnicze i historyczne oraz masę przydatnych informacji, np. związanych z transportem, miejscami przyjaznymi czworonogom czy o opłatach za wstępy do parków narodowych.

Książka jest bardzo ładnie i przejrzyście wydana, zdjęcia, mapki i grafiki zdecydowanie zachęcają do odwiedzenia proponowanych tras. Bez trudu odnajdziemy interesujący nas szlak – ułatwią nam to kolory i dołączona zakładka. Znajdziemy w niej również miejsca na pieczątki – to świetna zabawa dla najmłodszych zdobywców szczytów, zachęcająca do rodzinnych wypraw – oraz pocztówkę, którą możemy tradycyjnie przesłać ze schroniska. Świetnym pomysłem jest dodanie kodów QR, które ułatwią zaplanowanie i realizację wyprawy.

Większość zaproponowanych tras jest mi znana, to dość klasyczne miejsca, które większość góromaniaków już odwiedziła, ale podoba mi się, że autor przy każdej pokazuje też możliwe alternatywne zakończenia.

Ta książka będzie świetna dla osób, które chcą zacząć przygodę z górami i nie mają ochoty zbyt długo analizować i zastanawiać się gdzie jechać. Bardzo przyda się też rodzinom z małymi dziećmi, tym bardziej że zawsze dokładnie podane jest, gdzie możemy zostawić auto, czy wcześniej skończyć wędrówkę.

Po przeczytaniu Gór dla każdego znów mam ochotę wyruszyć w góry, być może nawet skorzystam z podpowiedzi Gniewomira i odwiedzę miejsca, w których nie byłam od lat. Świeże informacje dotyczące działalności poszczególnych schronisk na pewno mi się przydadzą.

Kompendium wiedzy dla traperów górskich i nie tylko. Lekturę rozpoczynamy opisem przygotowań do podróży. Autor podkreśla najważniejsze punkty, o których warto pamiętać wybierając się na wycieczkę w góry. Jaki strój, jaki prowiant, gdzie i kogo powinniśmy powiadamiać o celu wędrówki. Gdzie zgłosić się po ewentualną pomoc.

W książce znajdziecie szczegółowe opisy najważniejszych, najczęściej uczęszczanych i najpiękniejszych szlaków górskich od Bieszczad po Góry Stołowe. Możecie nie tylko wybrać atrakcyjną dla Was trasę czytając o jej położeniu, ale także poznać legendy z nią związane, ciekawostki, czas i poziom trudności, obejrzeć zdjęcia ze szlaku czy ściągnąć za pomocą kodu QR trasę turystyczną. Znajdziecie również miejsce na pieczątki, które można odbić po zakończeniu podróży w specjalnie przygotowanym do tego miejscu w książce...

(cd recenzji na fb)

W książce znajdziecie szczegółowe opisy...

Wakacje sprzyjają odkrywaniu malowniczych, górskich zakątków 😀 Dobrze jest takie wyprawy zaplanować.
I tu z pomocą przychodzi przewodnik napisany przez Gniewomira
Znajdziecie w nim:
• wskazówki dot. przygotowania do wyjścia w góry,
• listę aplikacji, gdzie można sprawdzić pogodę,
• propozycję tras od wschodu do zachody Polski,
• przepiękne fotografie,
•legendy, ciekawostki dotyczące danego miejsca,
• szacowany czas przejścia i długość szlaku,
• mapkę,
• krótki, acz treściwy opis szlaków.
Wisienką na torcie są… miejsca na pieczątki! 😍 Dla mnie to strzał w dziesiątkę. Połączenie praktycznego przewodnika, w którym potwierdzamy nasz pobyt w danym miejscu. Jako kolekcjonerka schroniskowych pieczątek jestem na tak! 😀
Co ważne, każdy znajdzie tu wycieczkę dla siebie. Zarówno doświadczeni góroholicy, rodziny z dziećmi, jak i ci stawiający pierwsze kroki na górskim szlaku.
Cały przewodnik jest oczywiście przepięknie wydany.

I tu z pomocą przychodzi przewodnik napisany przez Gniewomira
Znajdziecie w nim:
• wskazówki dot. przygotowania do wyjścia w góry,
• listę aplikacji, gdzie można sprawdzić pogodę,
• propozycję tras od wschodu do zachody Polski,
• przepiękne fotografie,
•legendy,...

Nie jestem fanatykiem gór, a po przewodnik sięgnąłem z uwagi na dwie rzeczy - to nowość, więc liczyłem na przydatne informacje w kontekście planowanej wycieczki. Po drugie, chciałem coś, co będzie kondensowało wiedzę, ale nie będzie przegadaną epopeją. Nie zawiodłem się. Książka idealna pod moje oczekiwania. Przydatne porady, fajne ciekawostki, lekki język. Autor lubi góry i to czuć od razu. Nic więcej mi nie trzeba, więc w swojej kategorii (przewodniki) dla mnie naprawdę godna uwagi pozycja.

• Popularnonaukowe
  • Chcę kupić
  • Naukowa Dżungla
  • Natura

Dodaj cytat z książki Góry dla każdego