Wyspa Wielkiej Matki czyli Cud z Île des Dames. Historja z utopijnego archipelagu

Okładka książki Wyspa Wielkiej Matki czyli Cud z Île des Dames. Historja z utopijnego archipelagu Gerhart Hauptmann
Okładka książki Wyspa Wielkiej Matki czyli Cud z Île des Dames. Historja z utopijnego archipelagu
Gerhart Hauptmann Wydawnictwo: Wydawnictwo Polskie R. Wegnera Seria: Biblioteka Laureatów Nobla klasyka
333 str. 5 godz. 33 min.
Kategoria:
klasyka
Seria:
Biblioteka Laureatów Nobla
Tytuł oryginału:
Die Insel der großen Mutter oder Das Wunder von Île des Dames. Eine Geschichte aus dem utopischen Archipelagus
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Polskie R. Wegnera
Data wydania:
1930-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1930-01-01
Liczba stron:
333
Czas czytania
5 godz. 33 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Stanisław Wasylewski
Tagi:
wyspa utopia
Średnia ocen

5,8 5,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,8 / 10
4 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
329
203

Na półkach: ,

Nie wszystko jest tu złe. Może się podobać wycyzelowany język, kilka konceptów ujmuje swą świeżością, a i poświntuszyć potrafi pan noblista w jedwabnych rękawiczkach. Zainspirowany koncepcjami Bachofena, aranżuje efektowne przeciąganie liny między matriarchalnym a patriarchalnym modelem organizacji życia i eksploruje społecznotwórczą rolę mitu, a wszystko to ze zdrową dawką ironii.
Niestety, Hauptmann ewidentnie uważa czytelnika za znacznie głupszego od siebie. Objawia się to nie tylko w nachalnym dydaktyzmie „Wyspy”, ale i w zaburzających jej narracyjny rytm swoistych didaskaliach. A już najbardziej zgrzytają upchane w wielkiej liczbie dowody na erudycję autora, czyli towarzyszące dziejom wyspiarskiej społeczności wykłady z historii rozwoju myśli ludzkiej, naszpikowane wielkimi nazwiskami i zadające płynności opowieści ostateczny, śmiertelny cios.

Nie wszystko jest tu złe. Może się podobać wycyzelowany język, kilka konceptów ujmuje swą świeżością, a i poświntuszyć potrafi pan noblista w jedwabnych rękawiczkach. Zainspirowany koncepcjami Bachofena, aranżuje efektowne przeciąganie liny między matriarchalnym a patriarchalnym modelem organizacji życia i eksploruje społecznotwórczą rolę mitu, a wszystko to ze zdrową dawką...

więcej Pokaż mimo to

avatar
815
804

Na półkach: , , , ,

PRABABCIA "LOST-ów"

Grupa kobiet-rozbitków przybija do brzegu pacyficznej wyspy i zakłada na niej utopijne państwo o matrialchalnym ustroju. Gerhart Hauptmann pisał "Cud..." raczej ku pokrzepieniu serc, obserwując uważnie zmiany w niemieckim społeczeństwie po klęsce I. wojny światowej: Niedobór mężczyzn oraz ruch emancypacyjny, znacznie wzmocniony przez wzrastający udział kobiet w produkcji przemysłowej.

Stosunkowo archaiczny styl powieści oraz raczej mało interesujące (na dzisiejsze czasy) podejście do tematu nie zachęcały raczej do lektury. Jednak w pewnym momencie doznałem takiego małego olśnienia: "Zaraz, zaraz! Tajemnicza wyspa? Dziwna flora i fauna? Dawni bogowie, stąpający po ziemii i płodzący z rozbitkami półboskie potomstwo? Toż to wątki z serialu LOST!!!"

Od tego momentu lektura bardzo się usamodzielniła. Straciłem wszelką kontrolę i rozpocząłem poszukiwania wątków, miejsc i postaci, które w podobnej formie wykorzystano w amerykańskim blockbusterze. A jest ich całkiem sporo.

Hauptmann stworzył coś na kształt utopii w stylu fantasy, okraszonej nieco elementami mystery. Jedyna znacząca różnica w stosunku do "Lost" to fakt, że serial wymienił większość motywów fantasy na science fiction.

Książkę mogę polecić tylko warunkowo. Potrzeba jednak nieco samozaparcia, aby przebrnąć przez ten zdezaktualizowany tekst.

PRABABCIA "LOST-ów"

Grupa kobiet-rozbitków przybija do brzegu pacyficznej wyspy i zakłada na niej utopijne państwo o matrialchalnym ustroju. Gerhart Hauptmann pisał "Cud..." raczej ku pokrzepieniu serc, obserwując uważnie zmiany w niemieckim społeczeństwie po klęsce I. wojny światowej: Niedobór mężczyzn oraz ruch emancypacyjny, znacznie wzmocniony przez wzrastający udział...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    5
  • Posiadam
    4
  • Chcę przeczytać
    4
  • Fantastyka
    1
  • Niemiecki
    1
  • Fantasy
    1
  • Utopia
    1

Cytaty

Podobne książki

Przeczytaj także