Kolej Górnośląska na starej fotografii. Ziemia Raciborska.

Wydawnictwo: WAW
8 (1 ocen i 1 opinia) Zobacz oceny
historia

Rozpoczęła się wielka industrializacja. Prusy złapały wiatr w żagle. Stały się europejskim hegemonem. Hohenzollernowie odnowili cesarstwo. Narodziła się potęga II Rzeszy. Również Racibórz wkroczył w nową erę rozwoju, notując największy w swojej historii przyrost mieszkańców, warsztatów rzemieślniczych i dużych fabryk. Bezpośrednim impulsem było doprowadzenie do miasta kolei żelaznej, dzięki...

Również Racibórz wkroczył w nową erę rozwoju, notując największy w swojej historii przyrost mieszkańców, warsztatów rzemieślniczych i dużych fabryk. Bezpośrednim impulsem było doprowadzenie do miasta kolei żelaznej, dzięki której historyczna stolica Górnego Śląska stała się ważnym węzłem kolejowym na szlaku łączącym Morza Północne i Śródziemne

źródło opisu: http://www.wawoczny.pl

źródło okładki: http://www.wawoczny.pl

Marcin Kowalczyk | 2015-09-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Kolej
Przeczytana: 13 września 2015

Książka jest albumem z solidnym historycznym wprowadzeniem. Z niego dowiemy się jak doszło do powstania kolei w Raciborzu i okolicy, oraz jak ten fakt wpłynął na rozwój miasta. Wprowadzenie jest ciekawe i napisane przystępnym językiem. Zawarte są w nim oryginalne cytaty z epoki.
Drugą część publikacji zajmują fotografie i pocztówki z tematem kolei. W większości jest to architektura dworcowa.
Dość ciekawa publikacja i starannie wydana (kredowy papier i twarda oprawa).
Wadą jest moim zdaniem eksponowanie tych samych motywów na pocztówkach. Tak jakby chciano zawrzeć wszystkie jakie udało się znaleźć bez segregacji.
Mimo wszystko dobrze się czyta i ogląda. Nie tylko dla fanatyków tematu.

Agnieszka | 2017-12-20
Bogusław | 2016-11-15