Patrick Melrose

Tłumaczenie: Łukasz Witczak
Cykl: Patrick Melrose (tom 1-5)
Wydawnictwo: W.A.B.
Łukasz Witczak
Ag2S

Serial na podstawie książki już od 14 maja 2018 w HBO GO! W roli głównej Benedict Cumberbatch! Połączenie wykwintnej prozy, błyskotliwej satyry społecznej i opisów szokującego okrucieństwa. Oto świat angielskiej arystokracji, pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanej nienawiści. Tocząca się w Londynie, Nowym Jorku i na...

Połączenie wykwintnej prozy, błyskotliwej satyry społecznej i opisów szokującego okrucieństwa. Oto świat angielskiej arystokracji, pełen zbytku i ogromnej pustki, olśniewającego piękna i niewypowiedzianej ohydy, ujmującego wdzięku i skrywanej nienawiści. Tocząca się w Londynie, Nowym Jorku i na francuskim wybrzeżu historia Patricka Melrose’a i jego relacji z despotycznym ojcem to bogata i świetnie skonstruowana przypowieść o bezbronności dzieci, ciężarze rodzicielstwa i koszmarze wspomnień, od których nie sposób się uwolnić.

źródło opisu: materiały wydawnictwa

źródło okładki: materiały wydawnictwa

Milena | 2018-06-21

I znowu książka okazała się lepsza niż serial. Polecam najpierw przeczytać, później oglądać. Kawał dobrej lektury.

Patrick Melrose urodził się w brytyjskiej arystokratycznej rodzinie i jego losy są odzwierciedleniem życia na przełomie XX i XXI wieku. Bogaty dziedzic nie jest typowym bohaterem książek, można wręcz użyć tutaj pojęcia antybohater. Mężczyzna bowiem jest uzależniony od heroiny, alkoholu i nieustannie mierzy się ze swoimi demonami. Historia daje wiarygodny obraz ówczesnego społeczeństwa i skupia się na dramacie nieszczęśliwego człowieka.
W tym ogromnym tomiszczu mamy zebrane pięć powieści autora, które nieodzownie się ze sobą łączą, więc czytamy je jedna po drugiej. Jest to przede wszystkim ekonomiczny zabieg, gdyż zamiast kilku kupujemy jedną grubą księgę i możemy od razu delektować się całością. "Nic takiego" jest wprowadzeniem, opowiada losy rodziców Patricka, Eleanor i Davida. Głowa rodziny jest tyranem, który gardzi swoją żoną i upokarza ją niejednokrotnie przy swoim przyjacielu, a syn jest owocem gwałtu. Mężczyzna ma destrukcyjny charakter, który mocno wpłynie na dalszą...

Piotr | 2018-07-10

Zwolennicy akcji i dziarskiej fabuły będą rozczarowani: tylko w dwóch pierwszych częściach coś się wyraźnie dzieje, a potem po sto stron opisów przygotowań do przejęć; jednak język, humor, dowcip, błyskotliwość, słowem - intelektualne niespodzianki są zaskakująco świeże, celne i cieszące umysł, ale to w książce jedynie, bo w serialu, niestety, tyle radości nie ma.

unirosbooks | 2018-07-21
Przeczytana: 18 lipca 2018

W końcu przychodzę do Was z recenzją. "Patrick Melrose" to cykl kilku powieści, opowiadający o życiu współczesnej arystokracji i ich podejściu do życia. Wszystko skupia się wokół tytułowego Patricka, którego najpierw poznajemy jako dziecko, a później idziemy z nim przez życie i przechodzimy razem wiele zmian. Bohaterów jest bardzo dużo, ale autor zadbał o dokładny opis, aby nie nudzili nam się w trakcie czytania, a nawet wyłonili swoich ulubieńców.Bardzo podobały mi się opisy życia postaci, barwne i oddziałujące na osobę czytającą.

Na początku czytało mi się świetnie, choć tematyka jest bardzo trudna. Momentami musiałam przerywać ze względu na drastyczne sceny. Później w drugiej części miałam często dość, bo przytłaczały mnie opisy dawania sobie w żyłę przez Patricka na każdej stronie.
Na szczęście reszta okazała się równie dobra co początek. Autor skupiał się na bohaterach tak, aby czytelnik mógł poznać ich charaktery i wyrobić sobie o nich opinię, rozkładał ich umysły i...

annawojtek | 2018-08-08
Przeczytana: 08 sierpnia 2018

Po pierwszym tomie nasuwa się jedna mysl: nie znoszę Anglików, a właściwie angielskiej arystokracji. Trzeba trzymać się od nich z daleka. Ale... Ciągnie mnie do kolejnych tomów. Pierwszy to w większości opis narkotykowej jazdy. Bardzo męczący. Jednak jest coś w tej prozie, co nie pozwala oderwać się od książki.

Vila | 2018-07-22
Przeczytana: 2018 rok

Przyznam bez bicia, że po książkę „Patrick Melrose” sięgnęłam tylko ze względu na aktora na okładce, Bennedicta Cumberbath’a, który odgrywa rolę tytułowego bohatera w najnowszej telewizyjnej produkcji HBO. Co prawda nie oglądałam jeszcze serialu, ale już sam zwiastun mnie zaintrygował i po prostu widać, że aktor został perfekcyjnie dobrany do całej historii. Wiedziałam, że książka będzie ciężka, że nie będzie to lekka, szybka pozycja. Czy jestem usatysfakcjonowana twórczością Edwarda St Aubyna? Zapraszam dalej.

Na początku zostajemy uraczeni chyba najgorszym z możliwych na świecie wstępów, jaki mógł tylko powstać. Jest to wierutne streszczenie całości z takimi spojlerami, że po prostu kopara opada. Jeśli komukolwiek spojlery przeszkadzają, a jak mniemam, przeszkadzają większości społeczeństwa, to zaklinam! Nie czytajcie, darujcie sobie ten wywód i zachwyt z mnóstwem cytatów, parodia. Jeśli Wam to obojętne, to naturalnie czytajcie, jednak zostaliście uprzedzeni.

Wydanie nie jest...

Ania | 2018-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2018

Wstrząsający początek, bardzo ciekawy koniec. Zabrakło mi czegoś pomiędzy :)

Iza | 2018-05-25

Pierwszy tom rewelacyjny, drugi czyta się trudniej

Dominika Kirszner | 2018-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2018

Dziwię się sobie, że przez nią przebrnęłam w relatywnie krótkim czasie. Chaos i dużo ciężkiego słowotoku. Jeśli ktoś lubi karmić się patologią i okrucieństwem, to zapraszam. Przynajmniej bohaterowie, w miarę pozostawianych za sobą setek kartek, robili się coraz bardziej wiarygodni.
Jedyna część, która naprawdę mnie zainteresowała, to numer 4, "Mleko matki". Ciekawe rozmyślania na temat filantropii, wydziedziczenia, a poza tym poznawania świata i percepcji małego dziecka.

Agnieszka Baumgart | 2018-08-17