Patrick Melrose

Okładka książki Patrick Melrose Edward St Aubyn
Okładka książki Patrick Melrose
Edward St Aubyn Wydawnictwo: W.A.B. Cykl: Patrick Melrose (tom 1-5) literatura piękna
Patrick Melrose (tom 1-5)
W.A.B.
2018-06-13
2018-06-13
Łukasz Witczak
Łukasz Witczak

Niezwykle ciężko ocenić tę książkę, a właściwie wszystkie pięć tomów ujętych w jednej powieści. Jest to dość nierówna historia, wyniszczająca zarówno bohaterów powieści, jak też (w moim odczuciu) czytelników. Dość celnie ujęty świat obłudy i hipokryzji arystokratów.

Powieść tę (cały cykl) czytało mi się niezwykle opornie, ponieważ pierwsze cztery tomy przeczytałam w dwa miesiące, a ostatni dopiero dwa lata później. Praktycznie nic mi się w tym cyklu nie podobało, a męczyłam się z czytaniem tylko dlatego, by móc obejrzeć serial ze (wspaniałym jak zawsze) Benedictem Cumberbatchem i Hugo Weavingiem. Jednym z największych wad książki jest jej rozwleczenie – myślę, że spokojnie akcja zmieściłaby się w 450-500 stronach, a niżeli 860. Czyta się niezwykle trudno głównie przez wiele filozoficznych rozważań, zdolności pisarskich autora oraz akcję, która jest specjalnie nudna i powolna.

W powieści występują fragmenty, które zwalają z nóg swoją bezpośredniością czy wyczuciem smaku (połączenie tragizmu wraz z humorem, wypowiedzi przesiąknięte sarkazmem, poruszane problemy uzależnienia czy przemocy psychicznej),jednakże nie udało mi się polubić żadnego z bohaterów książki (szczególnie tytułowego Patricka – czuję w stosunku do niego obojętność, ani go nie polubiłam ani znienawidziłam).

Tytuł ostatniej księgi („W końcu”) jest adekwatny do moich uczuć, towarzyszących mi w trakcie czytania – z każdą kolejną czytaną powieścią czekałam na koniec swych katuszy. Na plus pokazanie traumy, jaką przeszedł – przede wszystkim – Patrick, a także to jak w każdej księdze starał się zmienić coś w swoim życiu (z różnym skutkiem). Adekwatne zakończenie całego cyklu, dające jakąś nikłą nadzieję na poprawę losu tytułowego bohatera.

I mini uwaga: Na początku książki (Wydawnictwo W.A.B., 2018) znajduje się wstęp i choć w książce niewiele się dzieje, część ta daje wiele spojlerów, więc lepiej przeczytać ten fragment po zapoznaniu się z całą książką.

Nigdy dotąd nie czytałam książki tak niespiesznie i wnikliwie eksplorującej połacie ludzkiego umysłu.
Mechanizmy nastrojone w dzieciństwie przez rodziców, napędzające w dorosłym życiu automatyczne reakcje. Trauma i żal u jego podstawy, hipnotyzujące do ciągłego spoglądania w przeszłość oraz w głąb siebie. Tkwienie w tym co było, nękające do stopnia, z którego najprościej jest już skoczyć na główkę w uzależnienia od powszechnych ułatwiaczy życia - tych materialnych, jak narkotyków i alkoholu, jak i tych bardziej eterycznych - seksu i ironii.
I muszę wspomnieć o tym, że narkotyki są tu ukazane w nagim, bezpardonowym świetle, z brudnymi strzykawkami w obskurnych łazienkach, wymiocinami w eleganckich umywalkach i pokłutymi żyłami. Są skrupulatnie opisane chwile całkowitej ekstazy jak i przejmującego spadania w czeluści obrzydliwej narkotycznej nędzy, halucynacje i inne tożsamości, zaraz potem głód i poty, gonitwa myśli, stany zapętlające się jak pies goniący własny ogon, zazębiające się w sposób, z którego nie można się uwolnić. To wszystko przedstawione z taką wiarygodnością, że aż przerażające.
Pogarda dla małostkowego, pretensjonalnego środowiska, w którym dorastał Patrick, pozerstwo i hipokryzje będące chlebem powszednim jego otoczenia, interakcje podszyte sarkazmem. Całkowita destrukcja własnego ciała, zbezczeszczanie go w imię izolacji wskutek traumy z dzieciństwa.
Dojrzewanie, szukanie w sobie wybaczenia, próby uwolnienia się od nieustannego żalu za tym co stracone, od zatruwających teraźniejszość duchów przeszłości. Zmiana tych właśnie mechanizmów, strojonych w dzieciństwie przez toksyczne otoczenie. Wyłamywanie trybików z autodestrukcyjną brutalnością, z wiekiem naprawianie ich dojrzalej, spoglądając w głąb siebie. Walka o swoje zdrowe istnienie.
Absolutnie cudowne, wnikliwe dzieło.

Nie mieści mi się w głowie, jak można tak pisać. Z niezwykłą ilością zrozumienia swoich przywar i innych. Wpuszczając humor w miejsca, gdzie wydaje się, że nie ma na niego miejsca. Niezwykłe.

Mnie się dobrze czytało, wzbudza też refleksje.

Mnie się dobrze czytało, wzbudza też refleksje.

Przeokrutne wynurzenia filozoficzne... to ogromny minus książki, który pewnie wielkie umysły uznają za fascynujące...świetne dialogi, cudnie zbudowane postacie, niesamowite traumy... polecam, sporo rzeczy nie zmieściło się w serialu, więc cieszę się, że przeczytałam książkę.

Plusy:
- pierwsze trzy księgi są świetne,
- wypowiedzi przesiąknięte sarkazmem,
- połączenie tragizmu bohaterów z humorem.

Minusy:
- pozostałe dwie księgi,
- płytkie, fatalne, seksistowskie portretowanie kobiet,
- 5 letni chłopiec mówiący/ myślący jak czterdziestolatek.

Plusy:
- pierwsze trzy księgi są świetne,
- wypowiedzi przesiąknięte sarkazmem,
- połączenie tragizmu bohaterów z humorem.

Minusy:
- pozostałe dwie księgi,
- płytkie, fatalne, seksistowskie portretowanie kobiet,
- 5 letni chłopiec mówiący/ myślący jak czterdziestolatek.

Wciągająca opowieść, dla mnie utwierdzająca mnie w niechęci do brytyjskiego establishmentu

Ciężko było mi ją ocenić.
Są fragmenty zabójcze, porywające. Po prostu świetne.
Są fragmenty nudne.
Przeciągnięte.
Niestety nie udało mi się względem głównego bohatera poczuć większych emocji.
Ani go nie polubiłam.
Ani nie znienawidziłam.
Książka jest dobrym obrazem arystokracji tamtych lat.
Umie zarówno rozbawić jak i zasmucić jednak z 850 stron można było spokojnie zrobić 500.
Myślałam, że Patrick Melrose mnie zmiażdży.
A rzeczywistość jest taka, że z każdą kolejną częścią pragnęłam żeby nastał koniec.

Ciężko było mi ją ocenić.
Są fragmenty zabójcze, porywające. Po prostu świetne.
Są fragmenty nudne.
Przeciągnięte.
Niestety nie udało mi się względem głównego bohatera poczuć większych emocji.
Ani go nie polubiłam.
Ani nie znienawidziłam.
Książka jest dobrym obrazem arystokracji tamtych lat.
Umie zarówno rozbawić jak i zasmucić jednak z 850 stron można było spokojnie...

Pięknie i błyskotliwie opisany arystokratyczny świat lepszej części ludzkości. Wybitni, wykształceni Brytyjczycy z wyższych sfer mogliby uczyć patologii żuli z najgorszych slumsów. Dużo obrzydliwości międzyludzkich ale jak ciekawie podane! Świetna, inteligentna książka.

Pierwsze trzy tomy cyklu "Patrick Melrose" weszły mi jak złoto. No, prawie. Stworzona w latach 90-tych historia dekadenta z wyższych sfer, dobrze oddawała klimat końca wieku. My poznaliśmy ją dużo później, dzięki serialowi. A szkoda. "Patrick Melrose" w swoich pierwszych odsłonach nie jest przepełniony elektronicznymi gadżetami i internetami. Uświadamia mi to jak wielka rewolucja technologiczna dokonała się w ostatnim ćwierćwieczu. Nawet narkotyki, które zażywa Patrick są analogowe. Tak samo wszystkie ekskluzywne gadżety, którymi się otacza - najlepsze artefakty i najlepsze posiłki i alkohole w najlepszych restauracjach. I udało się St Aubynowi oddać to dominujące w życiu głównego bohatera uczucie pustki. Pierwszy tom, "Nic takiego", to opis zepsutego świata i relacji z ojcem-potworem. Dekadencja i nuda wyższych sfer w pigułce pokazuje obraz faszystowskiego obozu w mikroskali rodziny - te demony czają się tutaj w pięknych rezydencjach. Łatwiej nam zrozumieć jak zło rodzi się w biedzie, ale to nie sprawa pieniędzy tylko diabłów, żywiących się ludzkim bólem. Oczywiście najbardziej poruszający jest element kazirodczej pedofilii. "Złe wieści" przesycone są narkotykami i śmiercią - martwy jest zarówno ojciec, czekający w domu pogrzebowym na kremację, jak i syn, który próbuje zaćpać na śmierć swoje traumy. Trzeci tom, "Jakaś nadzieja", to trzeźwy Patrick na ekskluzywnym przyjęciu, które wygląda niczym parada zombie. W moim rankingu po dwóch wstrząsających książkach ta trzecia wypada najsłabiej - jest najzwyczajniej przegadana. Miałem wrażenie, że autor nie ma pomysłu jak pociągnąć historię dalej i wypełnił karty martwymi postaciami i ich dialogami. Jedyny żywy pozostał Patrick, którego jest tutaj mało. Zresztą miałem podobnie podczas serialu - pierwsze dwa odcinki mnie wciągnęły niesamowicie, a w trzecim coś się zatarło. Ciekawe, co się stanie dalej.

Ostatnie dwie powieści z cyklu o Patricku M. - dekadencie i arystokracie z przełomu XX i XXI wieku. "Mleko matki" i "W końcu" to relacje z matką, Eleonore. Patrick nie ćpa, początkowo za dużo pije, ale także tutaj stawia sobie granice. Ma żonę, Mary, która jest kolejnym jego niedopasowaniem i dwóch inteligentnych synów. W obydwu tych tomach mierzy się z demencją, umieraniem, w końcu śmiercią matki. Obie książki trzymają poziom trzeciej powieści, "Jakaś nadzieja", ale daleko im do mroku i brutalności tomu I i II. Podobnie miałem z serialem - pierwsze dwa odcinki to były nokauty, do których w dalszych częściach nie było powrotu.

Koniec sagi. 860 stron z trudną przyjemnością.