Siedmiopiętrowa góra

Seven storey mountain
religia, Bóg, wiara
filozofia, etyka
Ag2S

Siedmiopiętrowa góra Thomasa Mertona jest jedną z najsłynniejszych książek, jakie kiedykolwiek napisano o poszukiwaniu wiary i pokoju. Jest to niepowtarzalny dokument duchowy człowieka, który odszedł od świata dopiero wówczas, gdy całkowicie się w nim zanurzył. „Miałem – pisze Merton – postawić stopę na brzegu podnóża wąskiej, siedmiopiętrowej góry czyśćca, bardziej stromej i ciężkiej do...

„Miałem – pisze Merton – postawić stopę na brzegu podnóża wąskiej, siedmiopiętrowej góry czyśćca, bardziej stromej i ciężkiej do pokonania, niż mogłem sobie wyobrazić, a nie zdawałem sobie wcale sprawy z trudu wspinania się, jaki stał przede mną”.

źródło opisu: http://www.zysk.com.pl/

źródło okładki: http://www.zysk.com.pl/

Klasyka literatury duchowej. Historia wielkiego nawrócenia, którą czyta się z wypiekami na twarzy. Thomas Merton- mnich, wieczny poszukiwacz Boga, fascynujący człowiek. Przeszedł długą i bardzo wyboistą drogę od zdeklarowanego ateisty do mnicha zakonu o bardzo surowej regule. Do końca (tragicznego) szukał Boga,błądził, wracał, a pragnąc nade wszystko samotności nie przestał być empatycznym człowiekiem. Ważna książka!

Sagittaire | 2018-01-13
Przeczytana: 13 stycznia 2018

Mimo, że jestem tradycjonalistą katolickim, to po przeczytaniu „Siedmiopiętrowej góry” nie mogę pojąć skąd u radykalnych katolików bierze się mania straszenia T. Mertonem? Skąd artykuły w katolickiej prasie w stylu "Czy można czytać Thomasa Mertona bez szkody dla duszy? Nie można!"? Otóż nie zgadzam się, bo uważam, że można. Jego „Chleb na pustyni” zdradza zrozumienie psalmów, jakiego nie znalazłam jeszcze u żadnego zakonnika, jego „Siedmiopiętrowa góra” zawiera piękny opis powołania.
Jako katolik przyznam z rozbrajającą szczerością, że wielu moich współwyznawców działa na mnie jak płachta na byka - np. ci wypisujący głupoty na temat Mertona. Może to stąd, że jak człowiek jest nudny, niezadowolony z życia i wiecznie narzekający, to mu przykro, że ktoś może przeżywać katolicyzm barwnie, ciekawie, pasjonująco. T. Merton nie był ani nudny, ani szary. Uwielbiał podróże, ludzi, naukę, literaturę, miał przyjaciół, publikował w The New York Times, był wykładowcą i po tym wszystkim...

Ewelina229 | 2019-05-21
Przeczytana: 21 maja 2019

Skończyłam czytać wczoraj, a do tej chwili czuję nadmiar emocji buzujący w mojej głowie. Było tak pięknie, tak szczerze i realnie.

Interesujące spotkanie z człowiekiem, który szuka swojego miejsca na ziemi, to dokument duchowy, który ukazuje bardzo długą drogę w zbliżaniu się do Boga, to tak, jakby autor małymi kroczkami podchodził do Niego, przez długi czas stawiając małe niepewne kroki.
Czytając zdajemy sobie sprawę, że zapewne każdy z nas był lub jest na swoim "zakręcie" wiary, jedni z nas wychodzą z niego na prostą, inni szukają drogi dalej, jeszcze kolejni zbaczają i się odsuwają... każdy z nas jest jednostką indywidualną i to my dzięki doświadczeniom, naszym bagażom życiowych doznań, podejmujemy decyzję jaka jest nasza wiara...
Autor od wczesnych lat dzieciństwa przedstawia nam jak wyglądała Jego droga wiary, od ateisty do podjęcia decyzji o wstąpieniu do zakonu o bardzo rygorystycznych zasadach. Pokazuje nam, że często potrzeba wielu lat "szukania", by wreszcie...

Marta | 2014-09-23
Przeczytana: 17 września 2014

"Siedmiopiętrowa góra" istotnie stanowi duchową odyseję, w której trakcie jest absolutnie każdy z nas, z różnicą w obrębie stanu świadomości. Jedni są bardziej świadomi drogi swego życia, akceptują wyzwania pojawiające się przed nimi, rozumieją rzeczywistość, a jeśli nawet nie rozumieją mają w sobie wystarczający poziom pokory, aby przyjąć to co daje życie. Są też malkontenci, dla których życie stanowi ciężar, albo lekkoduchy, którym do głowy nie przyszłoby nawet zastawiać się nad nierzeczywistą materią. Każdy z nas jest na jakimś etapie, każdego dnia dorasta, zmienia się.
Dla mnie ta książka jest dowodem na to, że każdy z nas ma swoją drogę, że nic w życiu nie dzieje się przypadkowo i nawet jeśli w tym momencie nie rozumiem biegu wydarzeń, to prędzej czy później owe wydarzenia układają się w logiczną całość.
Jeszcze jedna ważna sprawa dotyczy obecności Najważniejszego w życiu. Otóż, On daje się znaleźć, On jest blisko, nawet wtedy kiedy rozdzieram szaty i lamentuję, że mnie...

książek: 1953
Piotr | 2015-11-30
Przeczytana: 30 listopada 2015

Michał | 2014-01-06
Przeczytana: 06 stycznia 2014

Obowiązkowa pozycja dla tych, którzy w mniejszym lub większym stopniu doświadczyli swojego nawrócenia, a szczególnie warta przeczytania dla tych, którzy mają je jeszcze przed sobą :-).

Paweł | 2017-10-11
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 11 października 2017

Muszę przyznać, że czasami ciężko mi się czytało tę książkę. Pewnie dlatego, że to było moje pierwsze spotkanie z tak filozoficzną książką, z tyloma fragmentami po łacinie i ciężkimi wtrąceniami i przemyśleniami. Jednak książka zrobiła na mnie przeogromne wrażenie i nie żałuję ani jednej minuty spędzonej na lekturze. Jeżeli książka przyciąga do siebie treścią i jest sposobem by zbliżyć się do Boga lub go bardziej poznać to taka pozycja jest jak najbardziej warta do polecenia. Najpiękniejsze w niej jest to, że budzi refleksje i tęsknotę za pełniejszym życiem w dzisiejszym świecie.

NullnFull | 2016-11-16
Przeczytana: 16 listopada 2016

Nie jestem wielkim fanem Mertona. Nie zaczytuję się w jego prozie. Nie trafiają do mnie jego na poły poetyckie na poły mistyczne opisy. Jednak ta książka jest zupełnie inna. Merton spisał historię swojego życia. Od wczesnych wspomnień poprzez lata szkolne i szalone życie uniwersyteckie autor zabiera nas w podróż w czasie. Delikatnie zarysowuje tło wydarzeń, co dla mnie było nadzwyczaj interesujące. Towarzyszymy mu w rozterkach nad własnym powołaniem, jesteśmy z nim w strachu przed podjęciem decyzji i w końcu przekraczamy razem z nim próg klasztoru. Wspaniały opis trudnej drogi, wymagających wyborów, walki z samym sobą i siły wspólnoty. Krzepiące i wielce zastanawiające! Polecam.

Krzysiek | 2017-03-06
Przeczytana: 15 lutego 2010

Sama kontemplacja to spoczynek,zawieszenie działania,wycofanie się w
tajemniczą samotność wewnętrzną,w której dusza zostaje wchłonięta w
niezmierzone i płodne milczenie Boga i poznaje coś z tajemnic Jego
doskonałości nie tylko drogą widzenia,ile przez owocną miłość.S.G.str.470
Jeżeli szukasz_T.Mertona
...Bo ja. Samotność, jestem twoim własnym sobą:
Ja, Nicość, jestem twoim Wszystkim
Ja, Cisza, jestem twoim Amen!

"Powiadam wam,że Bóg jest mocen wskrzesić z tych kamieni synów Abrahama".

Marek | 2018-02-04
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 04 lutego 2018

Kontemplacja, poszukiwanie Boga, mistycyzm.
Czym jest ta książka, można się przekonać na ostatniej stronie epilogu.
Znam tylko tą jedną pozycję Thomasa Mertona i książka ta jest... nie do opisania. Pewnie będę jeszcze nad nią rozmyślał jakiś czas, a właściwie nie nad książką,a nad treściami w niej przekazywanymi.