Księga ziół

Füves Könyv
literatura węgierska
literatura piękna
Joe

'Księga ziół' ukazała się po raz pierwszy w Budapeszcie w roku 1943 i jest obok 'Żaru' (1942) najpopularniejszą na Węgrzech książką Sándora Máraiego. W ustępie otwierającym ten wielkiej urody i mądrości zbiorek przemyśleń, refleksji, wskazówek, prawd elementarnych, ale też paradoksów autor napisał: „...ta książka będzie taka, jak dawne zielniki, które prostymi przykładami pragnęły odpowiedzieć na pytanie, co trzeba robić, gdy kogoś boli serce albo gdy Bóg go opuścił”. I jak w starych herbariach, gdzie banalny listek sąsiaduje często z efektownym kwiatem, pełnym egzotycznego piękna, tak tutaj znajdujemy obok myśli prostych, czasem nawet błahych – rozważania i sądy, których nie powstydziłby się najgłębszy filozoficzny umysł, i sformułowania godne najbardziej wyrobionych piór.

źródło opisu: http://www.czytelnik.pl/

źródło okładki: http://www.czytelnik.pl/?ID=ksiazka&ID2=379

Monika | 2018-01-27
Na półkach: Domownicy, Przeczytane

"Uważaj, aby w życiu i w pracy nie uwiodły cię komunał i błahostka, możliwości rozwiązań łatwych i przyjemnych".

Nie jestem zwolenniczką takich "ksiąg mądrości". Zawsze sobie myślę "a co ty mi tu autorze możesz?...jak sam żyjesz?". Poza tym zawsze takie zbiorki pachną mi "mądrościami" w stylu Coelho.

Z Marai jest trochę inaczej. Jest mądry, smutny i pięknie ubiera w słowa swoje myśli. Nie ma złudzeń co do siebie i innych. Daje takie rady, aby żyło się troszkę lepiej. Tylko troszkę. Ale czasami to "tylko" wystarczy, żeby w ogóle chciało się żyć.

Bardzo polecam. Codziennie, delektując się, wybierając teksty na chybił-trafił. Niech one same nas poprowadzą.

Medellin | 2014-06-05
Przeczytana: 05 czerwca 2014

Zwykle unikam książek, które stanowią zbiór instrukcji jak żyć aby być szczęśliwym. Skusiło mnie jednak nazwisko autora, którego kilka osób mi poleciło. No cóż, zgodzę się z opiniami, że nie jest to najlepsza książka do rozpoczęcia "znajomości" z Sandorem Marai, gdyż czytanie jej ciurkiem strona po stronie może szybko znużyć. Rozdziały z niezwykle trafnymi spostrzeżeniami i radami, które warte są zapamiętania przeplatane są z innymi, mniej udanymi, jak dla mnie mało zrozumiałymi.
Zdecydowanie polecam jednak sięganie do tej książki i czytanie od czasu do czasu pojedynczych rozdziałów na dany temat, a ich spektrum jest szerokie - od rozmyślań o Bogu po wychwalanie zalet tartej marchwi.

aali | 2019-01-28
Na półkach: 2019, Przeczytane
Przeczytana: 28 stycznia 2019

“Księga ziół” Sandora Marai jak dawny zielnik miesza rośliny pospolite i unikaty, proste ludowe mądrości, sprawy przyziemne i rozważania godne największych filozofów. Książka to zbiór myśli, poglądów na świat i rad, którymi według autora powinniśmy kierować się w życiu. Marai pięknie ubiera w słowa swoje myśli. Nie wiem jednak jak ocenić tę książkę, z jednej strony odnaleźć tu można sporo trafnych spostrzeżeń odnośnie kondycji człowieka z innymi mi kompletnie nie po drodze. Czy rozwiązania proponowane przez Marai są najlepsze? Wydaje mi się, że wszystko zależy od światopoglądu czytelnika. Nie napiszę, że jest to dzieło wybitne, ale też nie jest książką przeciętną. “Księga ziół” to pozycja mądra i przemyślana, jedna z tych lektur która karmi ducha i które należy czytać w niewielkich dawkach, by później popaść w zadumę.

Joasia Markowska | 2011-05-26
Przeczytana: 22 maja 2011

"Czytać trzeba na śmierć i życie, bo to największy ludzki dar. Pomyśl: tylko człowiek umie czytać."

„Księga ziół” Sandora Marai to zbiór myśli, głównie filozoficznych. Tytuł dobrze oddaje charakter książki będącej zbiorem dobrych rad, którymi, według autora, warto się w życiu kierować. Wskazówki zawarte w tym „zielniku” mają pomóc w zrozumieniu natury ludzkiej, a także w odpowiednim jej wykorzystaniu. Powinny, jak lecznicze właściwości ziół- wzmacniać odporność, hartować ducha; leczyć człowieczą niepewność w podejmowaniu decyzji dotyczących życia codziennego.
Na okładce „Księgi ziół”, wydania które posiadam, znajduje się zdjęcie naparstnicy. Jest ono ciekawą metaforą do przekazu treści, gdyż roślinę tę stosuje się w leczeniu nerwic i chorób serca.

Autor napisał ten „poradnik” tak, jakby jego opinie były niepodważalne. Podpiera je własnym doświadczeniem, jak również teoriami światowych mędrców. Namawia do czytania dzieł Seneki, Arystotelesa, Tołstoja, Marka Aureliusza, i Pisma...

anamorphosee | 2016-04-08
Na półkach: Przeczytane, 2016

Mała książeczka wywołująca ogromną irytację. Nie zgadzałam się z większością poglądów autora, ale cytując jego słowa: "Książka potrafi być również wrogiem, trzeba stoczyć z nią pojedynek do samego końca."

Łukasz | 2018-11-06
Przeczytana: 31 października 2018

Jak na prawdziwe lekarstwo (lub truciznę) przystało, "Księga ziół" jest dość trudna do przełknięcia. Czyta się ją mozolnie, to jakby picie gorącego naparu, który co i rusz parzy język i podniebienie. Czy warto?
"Spinoza - nie imię to dziewczyny!
Spinoza - to nie z importu lek."
Jeśli nie są Ci obce rozważania Seneki czy Leszka Kołakowskiego, to i w "Księdze ziół" znajdziesz coś dla siebie. Jednak...
"Ja jestem ze złych ziół,
z takich ziół pół na pół,
co chwastem są w połowie
a w połowie byle kwiatkiem."
... i tu spotyka się chwasty (chwast to takie nierozpoznane zioło). Ileż razy przyszło mi na myśl, że Autor "popłynął", ileż razy wykrzyknąłem "Bełkot!", by za chwilę zgodzić się z czymś innym w stu procentach. Tłumaczyłem to sobie w ten sposób, że przecież w końcu 'Księga ziół" to zbiór lekarstw na różne przypadłości. Jeśli któreś z tych lekarstw "nie chwyta", to pewnie dlatego, że nigdy na tę konkretną dolegliwość nie cierpiałem po prostu. Czyli... hmmm... Jestem zdrów! A czy nie...

Ola Loobeensky | 2012-04-19

Poznawanie Máraiego rozpoczęłam od wspaniałego "Występu gościnnego w Bolzano", poleconego mi przez jednego z wykładowców w ramach pisania pewnej pracy. Potem przyszedł czas na "Żar" i "Żar" również mnie zachwycił. A "Księga ziół", cóż. Po przeczytaniu pewnego znakomitego cytatu bardzo zależało mi na dotarciu do niej. Podchodziłam powoli, ostrożnie i na palcach, wiązałam z tą książką wielkie nadzieje i rozczarowałam się, boleśnie zresztą. Zostało mi jeszcze 10 stron, ale nie wierzę, bym mogła zmienić o niej zdanie. Brnięcie przez "Księgę" było dla mnie bardzo przykrym doświadczeniem i wiele mnie w niej irytowało - począwszy od potykania się co chwilę o jakieś kolektywne 'my', 'nam'. Po wtóre: kończę tę książkę i już nie wiem, czy powinnam milczeć, czy nie, czy powinnam słuchać muzyki, czy nie. To nie jest stoicyzm, który zapamiętałam z Seneki, czy Marka Aureliusza, którym zresztą Márai zadedykował "Księgę". Może jest bardziej ludzki i przez to właśnie mniej spójny. Ponadto mam...

Ola Loobeensky | 2015-07-15

Potworna książka. Potworna. Są to absolutnie słuszne poglądy na wszystko wyrażone w formie kategorycznych sądów i jakby się tak zastanowić, to właściwie jakiekolwiek życie staje się zbędnym dodatkiem do "Księgi ziół" .

Leszczu | 2013-08-31

Nie znam życia - to fakt niepodważalny. Nie znam go teraz, nie będę go znał za lat dwadzieścia, ani za czterdzieści (o ile dożyję takiego wieku).
Czy jednak zna życie Sandor Marai? "Księga ziół" jest - jak to sam pisał Autor i jak to przedstawiono na obwolucie książki - zbiór porad życiowych, którymi należy się kierować w trudzie i znoju ziemskiego łez padołu. Oczywiście, jest to ocena Autora.
No bo czy moja?
Na początku książki Marai zdradza swoją postawę życiową pozdrawiając niejako kilku stoików - i już wiadomo, jak żyć.
Mam ambiwalentne odczucia co do tej książki - z jednej strony sporo trafnych spostrzeżeń odnośnie kondycji ludzi - mojej, Twojej, cudzej: wszystkich. Czy jednak rozwiązania proponowane przez Marai'a są rzeczywiście najlepsze? Czuć tu wszędobylską myśl stoicką, poświęcenie losowi i jedynemu prawdziwemu celowi w życiu: pracy. Tutaj właśnie rodzi się "ból" u czytającego, a przynajmniej u mnie: czy rzeczywiście tylko poddanie się losowi i predestynacja wyznaczają...

Mikosek17 | 2014-07-05

Bardzo ciekawa koncepcja książki. Zbiór myśli, rad, poglądów na świat. Węgierski pisarz w swoim dziele prezentuje dosyć nietuzinkowe podejście do wielu spraw. Czasem wypowiada się o tym jak powinien się człowiek zachowywać, a czasem przedstawia tylko rzeczywistość taką jaka jest swoimi oczami. Można by wchodzić w polemikę przy wielu kwestiach, ale według mnie zupełnie nie o to chodzi. Czytając "Księgę ziół" trzeba wczuć się w samego siebie i zastanowić się czy rady oraz zalecenia Sandora Maraia przemawiają do mnie, czy zachowując się w taki, a nie inny sposób robiłbym to w zgodzie ze sobą. Są sprawy, za które przemawia umysł, serce, ale również sumienie, wyrobiona moralność, kolej rzeczy. Podzielam częściowo zdanie autora na temat śmierci. Nie powinno się jej obawiać, tylko uczynić z niej motywator do działań. Piętno śmiertelności, które nad nami ciąży powinno dawać nam odwagi do działań za naszego życia. Poza tym śmierć jest kolejną częścią fascynującego zjawiska jakim jest życie...