Bezsenni

Cykl: Herbert Kruk (tom 3)
Wydawnictwo: Genius Creations
fantasy, fantastyka
Fenrir

W stolicy wybucha seria tajemniczych pożarów. W dziwny sposób łączą się one z niezwykłym błękitnym płomieniem, który nawiedza sny młodej blogerki, wabiąc przypadkowe ofiary i paląc je na popiół. Ktoś… lub coś morduje Bezsennych, ulubieńców Złotej Kaczki, niepodzielnie władającej magiczną Warszawą. Herbert Kruk jak zwykle ma szczęście − lub pecha − znaleźć się w samym centrum wydarzeń. Czy mag...

Czy mag wygra wyścig z czasem i zdoła ponownie ocalić stolicę? Jakie intrygi rozgrywają się na Dworze Złotej Pani? Czy agent rosyjskiego Archiwum X okaże się sojusznikiem, czy może śmiertelnym wrogiem? Jaką cenę trzeba będzie zapłacić za pomoc rusałki? I wreszcie – czy warszawski czarodziej zdoła uratować swoją matkę, od lat zamkniętą w magicznym krysztale?
„Magiczna Warszawa pełna ognia, piękny i niebezpieczny dwór Złotej Pani, intryga, uroczy główny bohater – czyli Kruk po raz trzeci rzuca czar na czytelników. „Bezsenni” w niczym nie ustępują poprzednim częściom cyklu.”

Magdalena Kubasiewicz, autorka „Spalić wiedźmę”

źródło opisu: http://geniuscreations.pl/ksiazki/bezsenni-marcin-jamiolkowski/

źródło okładki: http://geniuscreations.pl/ksiazki/bezsenni-marcin-jamiolkowski/

veinylover | 2018-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2018

Książka prawie tak dobra, jak poprzedni, drugi tom. Poczucie humoru z jednej strony, z drugiej budowanie grozy i zakończenie opowieści karmiące moje wredne poczucie sprawiedliwości. Wszystko nie przebiega jednak w totalnej atmosferze happy endu, bo ktoś ginie, kto nie powinien - z punktu widzenia czytelnika ściskającego kciuki za to czy tamto.
Warto zauważyć, że sam Herbert Kruk formalnie uprawia zawód krawca, czyli zdolny jest do produkcji dóbr użytecznych, nie jest pseudoartystą, reżyserem, pisarzem, dziennikarzem, bankowcem, policjantem... to drobny kulturowy detal, ale z mojego punktu widzenia istotny. Bohater czasem korzysta ze swoich umiejętności rzemieślniczych.
Odnoszę wrażenie, że autor nie bardzo wie, co zrobić z wątkiem matki i pozostawił go w zawieszeniu.

Miałem do czynienia z audiobookiem świetnie przeczytanym przez znakomitego lektora, Artura Ziajkiewicza.
Bardzo sympatyczna książeczka, polecam czytelnikom lubiącym opowieści fantasy.

czytamcałyczas | 2018-01-15

Fajna,bardzo bardzo fajna.Takie historię,to młyn na mój umysl.
Co w tym,tomie ? Kobieta zaklęta w kryształ.
Pojawia się,ptak-żar.
Ktory spala ludzi,mi też się podobało.U tej królowej,
Fajne te syreny.

Magnis | 2016-08-25
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Bezsenni to trzeci tom przygód Herberta Kruka. Po świetnych dwóch częściach nadszedł czas na przekonanie czy autor poradził sobie z kolejną częścią. Książka kontynuuje watki z Orderu, które nie zostały zamknięte. Nasz bohater trafia na Dwór Pani i będzie się musiał zająć się sprawą tajemniczych zniknięć bezsennych. To jednak nie wszystko. Intrygi panujące na Dworze w połączeniu z zadziorną Tycjaną sprawią, że kłopoty same będą się piętrzyć.
Miejscem akcji autor nie tylko zrobił znów Warszawę, ale również trafiamy na Dwór Pani, gdzie nasz bohater będzie musiał uważać na każdym kroku, bo niebezpieczeństwo za pogwałcenie etykiety może być zabójcze. Autor pokusił się na ukazanie różnych intryg i opisy imprezy, jaka trwa przez wiele dni. Później przenosimy się do Warszawy, gdzie Herbert Kruk zajmuje się sporawą, ale wszystko zaczyna się gmatwać. Brakowało mi większej ilości humoru jak było w poprzednich tomach. Może ze względu, że autor skręca później w poważniejsze tony i dlatego tak...

magfre | 2016-07-24

Trzeba przyznać, że wiele się tu dzieje. Prowadzonych jest równocześnie kilka wątków, nie tylko te dotyczące Bezsennych czy pożarów, ale także temat osobisty, związany z uwięzioną w krysztale matką Herberta. Mimo tej wielowątkowości nie czuć zagubienia, akcja jest wartka i wzbudza zainteresowanie od początku do samego końca. W tej części zwraca uwagę mniejsza ilość herbertowej magii, choć istot magicznych nie brakuje, nie tylko tych z legend polskich, ale i rosyjskich. Bliżej można poznać niezwykły dwór Złotej Pani, czy też przyjrzeć się pojedynkowi umysłów. Wraz z głównym bohaterem czytelnik doświadcza wielu emocji i napięcia.

Mocną stroną powieści są jej bohaterowie. Wyjątek stanowi główny czarny charakter, tajemniczy Szept, który wypada dosyć blado i mało przekonywająco. Za to sam Herbert i jego przyjaciele nieodmiennie wzbudzają sympatię. Oprócz znanego już Zezela i Anny, pojawia się hedonista Tobiasz oraz niepokorna Tycjana, która wzbudziła we mnie najwięcej emocji i której...

Jabuilo | 2016-08-17

Kruk krukowi oka nie wydziobie :) Ale i wcale nie musi :) Bardzo dobra pozycja, naprawdę ciekawa i z zaskakującymi zwrotami akcji. Herbert Kruk, magik krawcowaty znowu ratuje Warszawę i całkiem zgrabnie mu to wychodzi. Wątek osobisty się pojawia, co tylko ubarwia historię, magia i miejskie legendy warszawskie pięknie skomponowane i wykorzystane. Znowu piękna kobieta traci życie, wredne typy rzucają kłody pod nogi, magiczny światek nieprzewidywalny i oczywiście nie zawsze przyjazny. Świetnie się czyta, lekkie pióro i dobry humor - niezaprzeczalne atuty twórczości Autora. Polecam na dżdżysty wieczór przy lampce niekoniecznie mózgotrzepa. Może być kakało :)

Siemomysła | 2016-06-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2016
Przeczytana: 05 czerwca 2016

Kolejna dobra przygodówka w realiach magicznej Warszawy Herberta Kruka. Czytała się tak gładko, że w ogóle nie zauważyłam upływającego w realnym świecie czasu. Autor nie daje bohaterom ani chwili wytchnienia - w momencie, gdy zabierają się za rozwiązanie problemu, działają dopóki niebezpieczeństwo nie zostanie zażegnane, a czytelnik po prostu nie ma innego wyjścia niż im towarzyszyć. Co mi się bardzo podobało - to wykorzystanie folkloru rosyjskiego w świecie przedstawionym.
Tym razem Herbert nie czaruje tak dużo, bohaterowie drugoplanowi dostają więcej miejsca, dając się poznać i polubić, a w moim osobistym rankingu tom trzeci wysuwa się na prowadzenie w serii.

Sara MK | 2016-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2016

Pan Jamiołkowski ma talent do wywoływania sprzecznych emocji. W "Bezsennych" znaleźć można bowiem radość, zabawę, dobrą przygodę, spisek i humor, ale też smutek. To, co zdaje się oczywiste, przestaje takie być, a mnożące się wątki sprawiają, że człowiek pragnie dostać kolejną część w łapska już teraz, natychmiast. Zwłaszcza, że z tomu na tom lektura staje się coraz ciekawsza i przyjemniejsza. Ale co decyduje o tym, że "Bezsenni" zasługują na dobrą notę? Detale. Szczegóły, które powodują, że wzrasta ciekawość co do dalszych losów Herberta i które potrafią zaskoczyć - a to trudne w świecie, gdzie cała masa twórców nawet nie próbuje przełamać schematów. Panu Jamiołkowskiemu zdecydowanie mówię: tak.

ZojaHawryło | 2018-06-21

Moreni | 2016-07-08

Najgorsze jest pisanie wstępów. Niby powinno być oryginalnie, ale co tu oryginalnego wymyślić, kiedy się zaczyna notkę na temat trzeciego tomu jakiegoś cyklu (a co dopiero będzie przy dziesiątym)? Niemniej, fantastyka cyklami stoi, więc był czas przywyknąć. W tym przypadku przywykałam od dwóch tomów, więc powinnam być zahartowana. Nie przedłużając więc, zapraszam o przeczytania moich wrażeń z lektury trzeciego (i nie ostatniego) tomu Herberta Kruka.

Herbertowi udało się dostać na przyjęcie organizowane przez Złotą Kaczkę. A to nie w kij dmuchał, Złota Pani to najpotężniejsza magiczna istota w Warszawie (a przynajmniej jedna z najpotężniejszych). Oczywiście Herbert przybył tam w konkretnym celu – dowiedzieć się, gdzie na ostatnie trzydzieści lat przepadła jego matka. Ale Złota Pani ma dla niego przy okazji zadanie do spełnienia, a szaleństwa kilkudniowej imprezy mają dość nieoczekiwane konsekwencje.

„Bezsenni” są dłużsi od „Orderu”, mają objętość zbliżoną do „Okupu krwi”. Wyszło...

Kosz_z_Książkami | 2016-07-03

Nadszedł czas na kolejną wizytę w magicznej Warszawie w towarzystwie Herberta Kruka. Słowo baluje w tytule nie pojawia się też przypadkowo, bowiem poza dobrą zabawą przy lekturze najnowszych przygód maga, samego bohatera również czeka sporo rozrywki. Przyjdzie mu bowiem wziąć udział w zabawie na dworze samej Złotej Kaczki. Co czeka tam Herberta i kim są tytułowi Bezsenni? Zapraszam do lektury recenzji najnowszej książki Marcina Jamiołkowskiego.

Warszawski mag otrzymał odpowiedź na swoją prośbę i został zaproszony na dwór Złotej Kaczki. Nie wszystko jednak wyglądało tak jak się tego spodziewał, bowiem zamiast bezpośrednio na audiencje u Pani, trafił na bal maskowych, gdzie przyszło mu spędzić kilka wypełnionych intrygami i suto zakrapianych alkoholem dni. Nie raz otarł się o wywołanie skandalu bądź wmieszał w pojedynek. Mówiąc krótko dzieje się wiele i jest co wspominać.

Nie samym balem żyje jednak książka, a wizyta na dworze Złotej Kaczki jest zaledwie przedsmakiem i wstępem do...