rozwiń zwiń

Klejnot

Okładka książki Klejnot
Amy Ewing Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Klejnot (tom 1) literatura młodzieżowa
380 str. 6 godz. 20 min.
Kategoria:
literatura młodzieżowa
Cykl:
Klejnot (tom 1)
Tytuł oryginału:
The Jewel
Wydawnictwo:
Jaguar
Data wydania:
2015-09-01
Data 1. wyd. pol.:
2015-09-01
Data 1. wydania:
2014-09-02
Liczba stron:
380
Czas czytania
6 godz. 20 min.
Język:
polski
ISBN:
9788376863061
Tłumacz:
Iwona Wasilewska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Wolność ma swoją cenę



672 325 37

Oceny

Średnia ocen
7,1 / 10
1286 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
436
212

Na półkach: ,

https://kulturalnaszafa.wordpress.com/

Ostatnio powrót do korzeni czyli do świata balów, sukien i fraków staje się coraz bardziej popularny. Idąc za powiedzeniem: „Jak się zaczęła tak się skończy”, dystopie czerpią z XVIII i XIX wieku i biorą nie tylko wzorce strojów ale też często charaktery i ustroje politycznych tamtych czasów. W „Rywalkach” to przeszło, czy przeszło też w „Klejnocie”?

Klejnot to bogactwo. Klejnot to piękno. Klejnot to arystokracja. Jednak dla dziewcząt takich jak Violet Klejnot oznacza coś innego – niewolę. Violet jest surogatką, a jej przeznaczeniem jest urodzić dziecko jednej z arystokratek, dla szlachty bowiem tylko jedna rzecz jest ważniejsza od reputacji – posiadanie dziedzica. Wychowana w najbiedniejszym kręgu Samotnego Miasta, Violet została odebrana rodzinie i umieszczona w jednym z Magazynów, gdzie odebrała należyte wykształcenie i została przygotowana do nowej roli. A przynajmniej tak się wszystkim wydawało. Kupiona na Aukcji przez Diuszesę Jeziora, Violet trafia do pięknego pałacu i bardzo szybko przekonuje się, że za olśniewającą fasadą ukrywa się świat dalece bardziej okrutny, niż mogłaby przypuszczać. Pozbawiona praw, odziana w piękne suknie dziewczyna jest tylko zabawką w rękach okrutnej szlachcianki, która nie cofnie się przed niczym, by osiągnąć swój cel. Violet nie chce rodzić cudzego dziecka, ale w Klejnocie za nieposłuszeństwo grozi śmierć… /bookgeek.pl

Muszę powiedzieć, że sceptycznie podchodziłam do tej powieści, głównie ze względu na to, że zbyt mocno zarys fabuły przypominał Rywalki oraz Igrzyska Śmierci, albo w sumie każdą inną dystopie, która pojawiła się na polskim rynku. Jednak w końcu, zaciekawiona pozytywnymi recenzjami, przeczytałam tę pozycję, i co? Wpadłam w świat szlachty i surogatek. Jest dużo punktów wspólnych w tej historii z innymi dystopiami i oczywiście są momenty gdy świat przypomina ten z „Rywalek”, ale głównie ze względu na ubiór bohaterów i środowisko w jakim się obracają, reszta opowieści to kompletnie co innego. Muszę wspomnieć o tym, że ta opowieść jest dojrzalsza niż Rywalki, dlatego pewnie bardziej wpadła mi w czytelnicze oko. Jednak wiecie co jest problemem? Romans. Który z początku wydawał się świetny i czarujący i magiczny i wyjątkowy, jednak potem po kilku tygodniach znania siebie postaci dochodzą do wniosku, że nie moga bez siebie żyć i… to zakrawa o nierealność, która mnie trochę dobiła.

Główna bohaterka z początku wydawała mi się silna i inteligentna, jednak jej charakter w pewnym momencie zaczął mnie irytować, zamiast pomyśleć, poszukać, pokombinować we własnym zakresie, siedziała z podkuloną głową i czekała na pomoc innych. Być może za dużo wymagałam od tej postaci. Jej przyjaciółka, była świetnym materiałem na naprawdę dobrą postać, jednak zniknęła zbyt szybko i pojawiała się sporadycznie, bym mogła ją ocenić. Mam nadzieję, że wykarze się w drugiej części. Jeśli zaś chodzi o główną postać męską, która przy pierwszym spotkaniu przypominała mi mojego ulubionego bohatera męskiego, to trochę się zawiodłam. Zapowiadał się taki cudowny, mroczny charakter, który cierpi ze względu na swoją pozycję, jednak no niestety… Ten romans zniszczył wszystko, był zbyt szybki, zbyt gwałtowny i po prostu dziecinny. Nie pasował do mrocznej i dojrzałej całości powieści. Inne postaci poboczne, nie przyciągają zbytnio uwagi, bo są to powtarzalne charaktery, które spotkać można w większości powieści, jednak nie rzuca się to tak w oczy.

Styl autorki jest młodzieżowy, jednak bardzo ładnie kreuje opisy krajobrazów i świata Violet. Dialogi niestety idą jej trochę gorzej, głównie te pomiędzy Violet i jej wybrankiem, bo często brzmią jak te z taniej komedii romantycznej.

Reasumując: Nie mogę stwierdzić czy ta powieść jest na plus czy na minus. Podobało mi się całe założenie świata autorki: syrogatki, Bagno i Klejnot(nawet jeśli przypomina Igrzyska Śmierci), jednak problemem jest romans, który jest zbyt schematyczny i zbyt wyidealizowany. Zakończenie powieści, też trochę mnie zirytowało jednak ostatnie zdania intrygują i każą sięgać po drugą część. Chętnie spotkać się z Violet i szlachtą w „Białej róży”, jednak równocześnie mam nadzieję, że będzie lepsza niż pierwsza część, bo ta miała kilka niedociągnięć. Co jest największym plusem tej powieści? Że wciąga a dzięki temu szybko się ją czyta. A do tego ta okładka? Kto nie jest nią zauroczony?

https://kulturalnaszafa.wordpress.com/

Ostatnio powrót do korzeni czyli do świata balów, sukien i fraków staje się coraz bardziej popularny. Idąc za powiedzeniem: „Jak się zaczęła tak się skończy”, dystopie czerpią z XVIII i XIX wieku i biorą nie tylko wzorce strojów ale też często charaktery i ustroje politycznych tamtych czasów. W „Rywalkach” to przeszło, czy przeszło...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    1 766
  • Chcę przeczytać
    1 382
  • Posiadam
    400
  • Ulubione
    90
  • Teraz czytam
    42
  • Chcę w prezencie
    26
  • Fantastyka
    25
  • Z biblioteki
    24
  • Fantasy
    24
  • E-book
    17

Cytaty

Więcej
Amy Ewing Klejnot Zobacz więcej
Amy Ewing Klejnot Zobacz więcej
Amy Ewing Klejnot Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także