Czarny klucz

Jaguar
2016-11-01
2016-10-01
Iwona Wasilewska

Kocham tą serię i ten tom, boże jakie to było cudowne, popłakałam się ze 3 razy🥺.
Bohaterowie na zawsze pozostaną w moim sercu, polecam każdemu nawet jak nie przepadacie za fantastyką

Niestety ta seria zawodzi coraz bardziej.
Bardzo nie podoba mi się brak jakiejkolwiek zaskoczenia, bohaterom wszystko wychodzi ot tak, przez co fabuła staje się sztuczna i męcząca. Z jednej strony zniszczony świat, a z drugiej wyidealizowani zarówno bohaterowie, jak i historia. Cały czas czekałam na jakiś zwrot akcji i... nic.
Autorka nadal skupia się na rzeczach nieważnych, zamiast przełożyć się do akcji i kreowania świata. Najważniejsza jest kolejna sukienka lub pomieszczenie, w którym będziemy raz.
Poza Mary Sue w głównej roli, reszta postaci bardzo zaniedbana. Nawet te z potencjałem.
Finalna walka to... żart i to nieśmieszny.
Niestety - głupie, infantylne i płytkie. Jednotorowa i bardzo zepsuta historia.

Niestety ta seria zawodzi coraz bardziej.
Autorka nadal skupia się na rzeczach...

1937

Niezwykle słabe i bezbarwne zakończenie równie bezbarwnej trylogii. Jakość zakończenia boli tym bardziej, że "Klejnot" miał potencjał. Może ten potencjał udałoby się przekuć w coś lepszego, gdyby zamiast trylogii skrócić całość do dylogii - i połączyć drugi tom z trzecim. Może wtedy udałoby się utrzymać napięcie i poczucie zagrożenia, które powinno towarzyszyć Violet - niestety ostatecznie otrzymaliśmy długie, bezbarwne opisy.

Bardzo nudna książka. Większość to opisy ubierania kogoś i chodzenia po pałacu. Kiepski romans i przewidywalne, mało satysfakcjonujące zakończenie. Płascy bohaterowie, totalnie nie posiadający charakteru. Na plus, że jest krótka i w miarę szybko się ją czyta.

Najgorsza część trylogii gdzie prawie 200 stron to hipokryzja i impulsywność bohaterka i nadmiar martwienia się o innych. Nie dokładne zakończenie, gdzie brakowało opisu jak wygląda królestwo po obaleniu arystokracji, mamy się domyślać

Jedyne co mnie irytowało to bezmyślność głównej bohaterki, zachowywanie się, jakby była najwazniejsza. Poza tym książka niezwykle trzymająca w napięciu i ogolnie świetna, chociaż zwykle nie lubię tal bzutalnych treści

Bardzo przeciętnie. W porządku język, jeżeli przymknie się oko na ilość opisów, które zazwyczaj są po prostu nudne - nikogo nie obchodzi któryś z kolei opis żywiołu. Myślę, że po kilku pierwszych złapaliśmy jak to działa. Strasznie irytowała mnie hipokryzja Violet. Nie zmieni wyglądu Asha, bo nie chce już wykorzystywać Augurii, ale kiedy to ona takiej zmiany potrzebuje, nie waha się wcale. On za to spędził kilka miesięcy w ukryciu. Dalej nie mogę pojąć, dlaczego nikt jej tego nie wypomniał, bo aż kuło w oczy. Zakończenie w porządku, chociaż całe to powstanie było zbyt małą częścią książki. Większość to planowania. Moment, w którym Violet rozbija lustra w zamku Hierarchy? IDIOTYCZNY. Dzień przed Aukcją taka lekkomyślność, podczas gdy ona cały czas jest kreowana na liderkę. Bardzo szybko pogodziła się ze śmiercią Luciena, mam wrażenie, że powinna mieć większe poczucie winy.
Brakuje mi też jakiegoś zakończenia całości - co się stało później? Jak potoczyły się dalej losy Samotnego Miasta? Czyżby brak pomysłu?
Podoba mi się wątek miłości Raven i Garneta. Takie odkrywanie uczuć, zauroczenie w tle głównych wydarzeń. Lekkie, subtelne. Według mnie lepsze niż u Violet i Asha, u których miłość wybuchła po jednej rozmowie.
Liczyłam na lepsze zakończenie serii, bo zbierałam się do niej kilka lat. Można przeczytać, ale wątpię, że komukolwiek polecę.

Na półkach: , , , , , ,

Nudy. Musiałam się zmuszać do czytania. Mnóstwo opisów o tym jaki żywioł teraz czuję bohaterka, dlaczego i jakie to cudowne. Za każdym razem, masakra. Dużo planowania, tylko problem polega na tym, że planuje grupa małolatów i to nie może się udać. Mam wrażenie, że z każdą następną częścią było coraz gorzej.

Bardzo dobre zakończenie serii "Klejnot"! Muszę przyznać, że ostatni tom pozytywnie mnie zaskoczył, ponieważ nie spodziewałam się niczego specjalnego po wcześniejszych, dość słabych tomach. Dialogi oraz wątek między Violet i Ashem nadal pozostawiają dużo do życzenia, natomiast akcja książki przyspieszyła i niejeden raz zaskoczyła. Fabuła nabiera większego sensu i nie jest już tak bardzo skomplikowana i niejasna, jak była we wcześniejszym tomie.

Całą serię uważam za dobrą i wartą przeczytania! Zaletą jest to, że nie jest ona na szczęście zbyt długa.

Historia fajnie się toczy i prowadzi do konkretnego wydarzenia. Mimo iż finał nie zaskakuje (dobro górą) , to można poczuć wiele emocji. Cieszy mnie wytłumaczenie niektórych wątków, np. zachowanie Diuszesy Jeziora, wyjawienie jej planu, historia z jej przeszłości. Ta część wiele tłumaczy i nie odstaje od poprzednich jest super.

Finał trylogii, która mnie urzekła od początku. Jestem fanką tego typu książek, więc jak kochasz Rywalki to też polubisz.

Finał trylogii, która mnie urzekła od...