Wojna o Sukcesję Polską 1733-1735.

Wydawnictwo: Napoleon V
historia
Bauero

Wojna o Sukcesję Polską od długiego czasu była stałym elementem na zajęciach z historii Europy. Musi ona być przynajmniej wzmiankowana w czasie omawiania okresu obejmującego lata 1715-1740, jako że była wojną na skalę europejską. Zazwyczaj poświęca się jej jednak zaledwie kilka zdań, po czym przechodzi się dalej, do spraw, które są uważane za ważniejsze. Powodem, dla którego zdecydowałem się zająć tą wojną jest to, że jest ona chyba najlepszym przykładem tego, z czego wiek XVIII jest znany i czasem nawet chwalony – z ograniczonej skali działań wojennych. Dotąd jednak konflikt ten nie cieszył się zainteresowaniem historyków.

Nie byłem w stanie znaleźć dedykowanej mu pracy w żadnym z głównych języków zachodnioeuropejskich. Co więcej, wojna ta jest przykładem tego, jak dwa główne mocarstwa tej epoki – Francja i Austria – po raz kolejny starły się w konflikcie zbrojnym, który jednak przy niezwykłych staraniach udało im się ograniczyć tak, by żadna ze stron nie zadała drugiej śmiertelnych ran. Osiągnięte to zostało pomimo faktu, że uczestniczyły w tej wojnie praktycznie wszystkie mocarstwa europejskie, tak te duże, jak i te mniejsze, wschodzące, jak Rosja i Prusy. Zauważyłem też, że wydarzenia z czasów Wojny o Sukcesję Polską są w języku angielskim bardzo słabo rozpoznane, zapewne dlatego, że Anglia nie brała w niej bezpośredniego udziału. Z tej też przyczyny niektóre epizody tego konfliktu, – jak na przykład francuska próba przełamania oblężenia Gdańska – są mało znane. Zachodni historyk o bardzo szerokiej wiedzy w zakresie swej dziedziny może nie być świadomy historii hrabiego Plélo.

Poza szerszymi aspektami tej wojny i jej znaczeniem dla osiemnastowiecznej równowagi sił, dyplomatyczne i militarne porozumienia miały ogromne znaczenie i były obserwowane ze szczególną uwagą. Ograniczały one skalę wojny i trzymały ją w ustalonych granicach. Ludzie, którzy te granice narzucali, to przede wszystkim: kardynał Fleury, książę Eugeniusz i Horacy Walpole. Byli oni interesującymi osobistościami, których dialog, tak ten oficjalny, jak i ten utajniony, prowadzony w czasie wojny i negocjacji, starałem się uważnie zbadać.

źródło opisu: www.napoleonv.pl

źródło okładki: www.napoleonv.pl

Kamil Szaładziński | 2019-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2019

Książka przedstawia praktycznie nieznany epizod historii Polski i Europy. Wojna pomiędzy zwolennikami Leszczyńskiego i Augusta III rozgrywała się na niemieckich i włoskich terenach. Ciekawy temat został napisany bardzo ciężkim językiem.

Balcar | 2018-02-11
Przeczytana: 11 lutego 2018

Śmierć Augusta II wywołała spore zamieszanie na europejskich dworach i spowodowała wybuch wojny o sukcesję polską. Był to konflikt o tyle ciekawy, że brak w nim jakichś spektakularnych, znanych starć, które pozwoliłyby zaistnieć w historiografii. Z polskiej perspektywy interesująca jest francuska próba przełamania rosyjskiego oblężenia Gdańska w 1734 roku. Korpus ekspedycyjny hrabiego Plelo wylądował pod Westerplatte, ale to miejsce bardziej jest znane z wydarzeń, które rozegrały się 205 lat później.
John Sutton świetnie odnajduje się w meandrach europejskiej polityki. Dobrze naświetlone jest tło polityczne konfliktu, a autor bardzo dużo miejsca poświęca działaniom europejskich dyplomatów. Niestety, gdzieś w tym wszystkim ginie sprawca całego zamieszania, czyli Rzeczpospolita, która w książce traktowana jest po macoszemu. Sutton bardzo dobrze opisuje również działania militarne, jednak robi to głownie w odniesieniu do działań we Włoszech oraz nad Renem. O walkach w Polsce, odnosi...