Zgłosuj na książki roku 2017

Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Pope's Daughter
Natalia Mętrak-Ruda
Ag2S

Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej” córce papieża. Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką. Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z...

Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej” córce papieża.

Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza i syfilityka.
Mimo przeciętnej urody stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.
Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią”.
Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej – po raz pierwszy w dziejach − oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

BagatElka | 2015-11-07
Na półkach: ZZZ....oddane, Przeczytane
Przeczytana: 06 listopada 2015

"Córka papieża" tak naprawdę niewiele o tejże córce opowiada.W pierwszej połowie Lukrecja występuje jedynie sporadycznie a później również jest Jej stanowczo za mało.
Irytował mnie styl ,w jakim została napisana ta książka. Współczesne wyrażenia w ustach historycznych postaci to kiepski pomysł.Ogólnie,ma się wrażenie,że autor świetnie się bawił pisząc "Córkę papieża".
On tak,ja - nie ,bo dla mnie to jakaś dziwna farsa .
Gdyby w takim stylu zostały napisane podręczniki historyczne to zrobiłyby furorę i możliwe,że zachęciłyby do nauki całe rzesze gimnazjalistów.
Ja szkołę mam już dawno za sobą i pomysł na książkę uważam za nieudany.
Faktów historycznych się nie czepiam ale styl jest do wymiany.

zolzowata_franca | 2015-10-23
Przeczytana: 23 października 2015

"Plotka to plotka, ale dwie plotki to już legenda", tak jest i w przypadku czarnej legendy Lukrecji Borgii. Dotychczas nie mogłam powiedzieć nic dobrego w tym temacie, a to dlatego, że moja wiedza opierała się na obejrzeniu serialu o Borgiach. Po przeczytaniu książki "Córka papieża", noblisty Dario Fo zmieniłam zdanie. Dario Fo swoją powieść opiera na autentycznych fragmentach dziennika oraz listach Lukrecji.
Oskarżana o lubieżność, rozpustę, związki kazirodcze z ojcem i bratem, nazywana "największą kurtyzaną Rzymu". No cóż, czasy były takie, że rzadko, która kobieta miała lekko, a nasz bohaterka nie dość, że wywodziła się z rodu krwiożerczych Borgiów, to jeszcze była córką papieża Aleksandra VI, Rodrigo Borgii oraz siostrą dwóch braci Juana i Cezara.
Dorastając w tak przedziwnej rodzinie, gdzie przez 12 lat swego życia nie ma pojęcia, kto jest jej biologicznym ojcem. Od wczesnego dzieciństwa uczy się łaciny i greki. Inteligentna, a do tego urocza, co rzadko idzie w parze. Mając...

Anna | 2015-10-29
Przeczytana: 29 października 2015

Bardzo tę książkę polecał Michał Nogaś w radiowej Trójce. Michale Nogasiu - więcej Ci nie zaufam.

To jest gniot. Słaba książka. Źle napisana. Chaotyczna. Ze sztucznymi, niewiarygodnymi dialogami.

Bardzo zaskakują wysokie oceny na LC. Tłumaczę to sobie nazwiskiem Autora.
Żle się czuję wystawiając Nobliście taką złą opinię, ale to jest po prostu bardzo, bardzo słabe.

DomowaKsięgarnia | 2015-10-20

Złą sławę Borgia zawdzięcza współczesnym sobie, którzy w swoich pismach sportretowali ją, jako wszetecznicę. Do garści prawdy dodano całe morze plotek i pomówień, które były wielokrotnie powtarzane.

Noblista i dramaturg - Dario Fo - postanowił rozprawić się z legendą Lukrecji Borgii. Napisał powieść pod tytułem Córka papieża, gdzie zadaje kłam plotkom i wyobrażeniom na jej temat. Jego Lukrecja jest bliska koncepcji i zdaniu współczesnych badaczy. To kobieta delikatna, niezwykle inteligentna, o świetnych zdolnościach organizacyjnych, spokojna, dobra i pobożna.

Książka włoskiego noblisty nie jest biografią w pełnym rozumieniu tego słowa. Nie jest też powieścią historyczną. Jest interesująco skomponowanym tekstem zawierającym w sobie elementy tych dwóch gatunków literackich.

więcej na http://domowaksięgarnia.blogspot.com

luelle | 2016-06-18
Przeczytana: 18 czerwca 2016

Coś pomiędzy tekstem sztuki, paradokumentem, satyrą i powieścią. Dialogi niczym przeniesione wprost ze sceny - brzmią, jakby były objaśnianiem czytelnikowi toku fabuły, a nie jak realistyczne rozmowy; są niekiedy przerysowane w formie. Autor skupił się na postaci Lukrecji Borgii i kontekście jej historii (obrysował więc wyraźną kreską także innych bohaterów, którzy byli z nią związani), zaś sposób, w jaki to opowiedział... hmmm... w powieści bym takiego stylu nie zaakceptowała. Tutaj od początku dało się zauważyć, że mnóstwo tu ironii, kpiny, sarkazmu. Nie ocenię i nie polecę.

melody | 2015-10-12

-Lukrecjo – czym zasłużyłaś sobie na takie traktowanie? Dlaczego ludzie współcześni Ci, na kartach historii, które przetrwały wieki uwiecznili Twój tak diametralnie zniekształcony portret? Nie rozumiem tego i myślę że Ty także, pomimo tego że od wieków otula Cię ciepły koc zaświatów. Mam nadzieję moja Droga, że tam gdzie jesteś teraz, w końcu znalazłaś sprawiedliwości. Lecz pozwól mi proszę, wstawić się w obronie Twej pamięci i spróbować obalić mit, który utworzyli inni próbując splamić honor oraz zszargać na wieki pamięć o Twym życiu.

Lukrecja Borgia urodziła się w Subiaco (Włochy) 18 kwietnia 1480 roku jako trzecie dziecko pochodzące z nieformalnego związku przyszłego papieża Aleksandra VI, Rodrigo Borgii oraz Vanozzy Cattanei. Z małej dziewczynki wyrosłą na piękną i utalentowaną kobietę. Czy właśnie te przymioty, wzbogacone faktem iż jej ojcem jest sam papież skierowały na nią falę nienawiści, która przez parę wieków utwalała obraz Lukreji jako „największej kurtyzany...

Książkomaniacy | 2015-10-08
Na półkach: Przeczytane, Recenzenckie
Przeczytana: 08 października 2015

Rodzina Borgiów. Czym wzbudzała takie zainteresowanie? Co sprawiło, że jej członkowie stali się bohaterami sztuk teatralnych, oper, powieści i filmów? Bez wątpienia bezwstydny brak moralności w każdym momencie ich życia oraz nieustanna walka o władzę stanowiły źródło fascynacji. Nie chodzi tu tylko o sferę erotyczną (chociaż ta chyba była najgłośniejsza), Borgiowie zachwycali swoją upartością, brakiem szacunku w dążeniu do kariery społecznej, politycznej i czysto ludzkiej. Nie przebierano w środkach, by władzę zdobyć i ja utrzymać.
Rodrigo Borgia - siostrzeniec papieża Kaliksta III zostaje kardynałem. Wykorzystując koneksje rodzinne poszerza swoje wpływy. Podbija też serca wielu kobiet. W 1466 roku poznaje kobietę niezwykłą, która stanie się najważniejszą kobietą jego życia. To ona Giovanna Cattanei zostanie matką jego dzieci.
Dzisiaj dziwi i bulwersuje nas fakt, iż księża mają kobiety, czy potomstwo. W ówczesnym społeczeństwie akceptowany był zwyczaj, że członek Kościoła miał...

eR_ | 2015-10-19
Na półkach: Przeczytane, Współpraca
Przeczytana: 18 października 2015

Lukrecja Borgia córka kardynała Rodrigo Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, księżna Ferrary. W 1503 wyszła za mąż po raz trzeci, za Alfonsa I d’Este, księcia Ferrary. Pod nieobecność męża zajmowała się zarządem państwa. Znana była jako m.in. protektorka artystów. Przez dłuższy czas była owiana złą sławą, przypisywano jej kazirodcze stosunki z ojcem i bratem Cezarem. W związku z tym stała się popularną bohaterką utworów literackich, a później także filmowych. Dopiero pod koniec XIX wieku, zaczęto uważać, że wszystkie te oskarżenia, były po prostu pomówieniami. Dario Fo w swojej książce Córka Papieża również postanowił udowodnić, że było inaczej. Manipulowana przez swojego wpływowego ojca, ale nie tylko, stała się po prostu ofiarą chorej ambicji papieża. Każde jej działania, małżeństwa, życie, nawet narodziny dzieci, były ściśle kontrolowane. Nie mogąc przeciwstawić się tak potężnej osobie jaką był bez wątpienia Aleksander VI,musiała się podporządkować. Całe swoje życie...

Anetka | 2015-10-19

cmentarz-zapomnianych-ksiazek.blog.onet.pl

Lukrecja Borgia. Ktoś nie słyszał o tym nazwisku? Mocno kontrowersyjny włoski ród, o którym nie tylko krążą plotki czy legendy wśród pasjonatów historii, ale też był inspiracją dla bardzo popularnego ostatnio serialu produkowanego przez HBO.
Lukrecja to postać niezwykła. Przez wielu nazywana „pierwszą kurtyzaną Rzymu” nie cieszyła się najlepszą opinią w społeczeństwie. Jako córka papieża, oczywiście nieoficjalnie, służyła jako karta przetargowa w rozgrywkach politycznych ojca i brata. Kobieta o zadziwiającej urodzie i wielu twarzach. Jednak kim była naprawdę? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć Dario Fo?
Autor podkreśla, że szuka prawdy, nie plotek wyssanych z palca. Przytaczając fragmenty listów, historyczne fakty i wtrącając dowcipne uwagi przedstawia nam, czytelnikom, interesując obraz nie tylko samej Lukrecji, ale też całej rodziny Borgia i ówczesnej sytuacji w Watykanie, Italii i całej Europie.
„Córka papieża” to książka do...

Przeczytana: 13 października 2015

Powieść historyczna- to określenie odstrasza wielu prawda? Boicie się nudnych dat, życiorysów i skomplikowanej genealogii. Ja też. Zawsze uważałam, że historię trzeba umieć przekazać tak by słuchacze się nie zmumifikowali. Ja nie mam pamięci do dat, nazwisk, politycznych i wojskowych powiązań. Ale miałam kiedyś w liceum nauczycielkę, która potrafiła nam "sprzedać" takie historyczne smaczki, dzięki którym lekcje nie były nudne i jakoś trwałam od sprawdzianu do sprawdzianu... ;)
Dario Fo również ma ten dar. Lekkość jego pióra miałam okazję poznać przy lekturze "Córki papieża"- książki opisującej życie "słynnej" Lukrecji Borgii oraz polityczne i kościelne zawirowania, w jakich miała bezpośredni i pośredni udział. Czasy, w jakich jej przyszło żyć, nie były sprzyjające dla kobiet. Nie miały one prawa głosu w sprawie własnych losów, były jedynie towarem, pionkami w grze mężczyzn. Lukrecja doświadczyła tego w sposób szczególny, ponieważ była kobietą szczególną. Jej ojcem był bowiem...

Nie żyje Dario Fo

Nie żyje Dario Fo - włoski satyryk, autor sztuk teatralnych, reżyser teatralny oraz kompozytor. Otrzymał w roku 1997 Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Fo zmarł w wieku 90 lat.