Córka papieża

Tłumaczenie: Natalia Mętrak-Ruda
Wydawnictwo: Znak Horyzont
The Pope's Daughter
Ag2S

Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej” córce papieża. Lukrecja była dzieckiem kardynała Rodrigo de Borgii, późniejszego papieża Aleksandra VI, i jednej z jego luksusowych kurtyzan. Otrzymała staranne wykształcenie, miała być dobrze wychowaną panienką. Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z...

Włoski noblista spieszy na ratunek „diabelnej” córce papieża.

Miała 12 lat, gdy po raz pierwszy posłużyła ojcu do osiągnięcia politycznych celów. Wydał ją za mąż i był świadkiem nocy poślubnej. Z pierwszym mężem sam ją rozwiódł, drugiego zamordował, na trzeciego wybrał kobieciarza i syfilityka.
Mimo przeciętnej urody stała się symbolem rozbuchanych żądz erotycznych i rozwiązłego stylu życia. Oskarżana o kazirodcze stosunki z ojcem i bratem nazywana była „największą kurtyzaną Rzymu”.
Lukrecja od zawsze fascynowała artystów, to im zawdzięcza wizerunek kobiety demonicznej. Taką znamy ją z głośnego serialu Rodzina Borgiów, który Dario Fo zaatakował jako „skupiony wyłącznie na seksie i graniczący z pornografią”.
Maestro staje w obronie Lukrecji. Swą książkę oparł na źródłach, m.in. na autentycznych listach córki papieża. Odnalazł w nich raczej kobietę łagodną, uwikłaną w okrutną grę ojca i odważną niż femme fatale. To jej – po raz pierwszy w dziejach − oddaje głos w swojej mistrzowskiej powieści.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

malina244 | 2019-07-19
Na półkach: Przeczytane, 2019
Przeczytana: 15 lipca 2019

Historia jest niebywale intrygująca – lubimy „smaczki" z cudzego życia, a tym bardziej, jeśli miały miejsce naprawdę. Natomiast ja czuję pewien niedosyt w zakresie dokładności zgłębienia opisywanych wydarzeń – za dużo pola do interpretacji dla czytelnika.

Maria | 2019-05-05
Przeczytana: 17 października 2015

To nie jest powieść!
Chociaż, przykładając miarę literacką, za taką może uchodzić. Dla mnie to niezwyczajny spektakl, w którym autor wystąpił w roli konferansjera-narratora, obsadzając mnie w roli widza. Miałam wrażenie, że jest przełom wieków XV i XVI, a ja stoję w tłumie gapiów zebranych na miejskim rynku, na który właśnie zawitała objazdowa trupa teatralna z aktorami, komikami, żonglerami i połykaczami ognia. I oto kurtyna się rozsuwa, a na scenie pojawiają się aktorzy z podobiznami rodu Borgiów (i nie tylko) na twarzach, odgrywając pasjonujące losy jego członków z najważniejszą bohaterką przedstawienia – Lukrecją Borgią. Aktorzy uwijają się szybko, bo mnóstwo ich na kartach tej książki, tworzących minigalerię przewijających się postaci. Ujrzałam historię nieznaną. Inną od tej, którą opowiadano dotychczas. Zarzucającą kłamstwo , nadinterpretację i przeinaczenia popełnione przez wszystkim dotychczasowych biografów literackich czy filmowych, usiłujących w nieetyczny zawodowo...

AsiaViki | 2019-04-27

Zaskakująca struktura, ciekawa postać i bogaty materiał ikonograficzny. Polecam

Anna | 2019-01-06
Na półkach: Przeczytane, 2018
Przeczytana: 15 grudnia 2018

Ciekawa byłam tej książki, ale inaczej ją sobie wyobrażałam.
Wszytko to było w tak dawnych czasach, że trudno dać wiarę w stuprocentową pewność tych zdarzeń. Zwłaszcza, że autor "pozwala dojść do głosu" samej Lukrecji, ale to jednak za sprawą własnych słów.
Na pewno jest to inne ujęcie historii i przez to może bardziej przyswajalne.
Mnie najbardziej podobały się ilustracje:)

Marcin Behrendt | 2018-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2018

Po nobliście spodziewałem się zdecydowanie więcej. Książka ciekawie się zaczęła, zaintrygował mnie język i forma, ale z każdą stroną było gorzej. Tak naprawdę nie wiem, po co autor napisał tę książkę, sztuka dla sztuki. Dobrze, że szybko się czyta, przynajmniej nie zmarnowałem zbyt wiele czasu.

Anezka | 2018-11-19
Na półkach: Przeczytane, Z biblioteki, 2018
Przeczytana: 19 listopada 2018

Druga moja książka o "córeczce tatusia". Poprzednia była bardziej fabularna i bardzo fikcyjna, tutaj same fakty. No, czasami dialogi się zdarzają. Z obydwóch wynika, że nie byłą w cale taka zła jak reszta rodzinki, w końcu jedyna niewiasta.

alekkdanraa | 2018-07-26
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2018
Przeczytana: 26 lipca 2018

Bogaty życiorys głównej bohaterki zapowiada co najmniej ciekawą fabułę. Tymczasem dostajemy zbiór chaotycznych historii, paskudne dialogi i coś pomiędzy historyczną powieścią, a tanim romansidłem z bazaru. Jedyną zaletą tej książki jest to, że użyta czcionka jest duża, więc czyta się szybko, a co za tym idzie-szybko się kończy...

Królowa_Trolli | 2017-11-28

Bardzo mnie ta książka rozczarowała.. Spodziewałam się rzetelnej, dobrze napisanej pozycji, która przybliży oraz przedstawi Lukrecję w innym świetle. Niestety, o samej Lukrecji niewiele nowego się dowiedziałam. Więcej było o jej rodzinie,a ona sama czasami stanowiła tylko "doczepkę" do wątku. Niektóre dialogi i sceny wręcz wołały o pomstę do nieba.. (były tak denne,że aż musiałam sprawdzić czy przypadkiem ktoś nie popełnił błędu i nie "dokleił" fragmentu całkiem innej książki).
Sam tytuł jest zatem wielce mylący, a potencjał zmarnowany. Szkoda, może kiedyś natrafię na lepszą pozycję.

aldona | 2017-09-13

Chcę wierzyć, że to tłumaczenie jest kiepskie.

kirrka | 2017-03-27
Przeczytana: marzec 2017

Serial "Rodzina Borgiów" główną rolę papieża Aleksandra VI wcielił się Jeremy Irons. Sceny oglądane w tv (były chyba) inspirowane tą książką. Dużo podobnych zdarzeń.Szkoda że ekranizacja powieści nie została dokończona na szklanym ekranie :(