Córka papieża

Dario Fo Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
The Pope's Daughter
Natalia Mętrak-Ruda
Znak Horyzont
Natalia Mętrak-Ruda literatura włoska papieże skandale literatura włoska noblista
The Pope's Daughter
biografia, autobiografia, pamiętnik
Natalia Mętrak-Ruda

Ciekawa forma, ale i tak jestem zawiedziona. Spodziewałam się solidniejszej porcji historii Lukrecji, wszak jest co opowiadać ;)

O Dario Fo wiedziałam do tej pory tylko tyle, że jest Włochem, pisał dramaty i zdobył Nagrodę Nobla. Po "Córkę papieża" sięgnęłam z ciekawością. Jej zaletą jest wzbogacenie tekstu kolorowymi ilustracjami postaci przez nią przewijających się, co jeszcze bardziej potęguje jej teatralność. Czytając prozę Dario Fo można zauważyć jak duży wpływ miało na nią dramatopisarstwo,...

My mamy Tokarczuk, Włosi mają Dario Fo. Facet nie żyje, ma grób w katakumbach na pięknym Cimitero Monumentale w Mediolanie. Zanim zmarł w wieku 90 lat, stworzył dziesiątki sztuk teatralnych, obrazów, utworów muzycznych, krótkich tekstów, fragmentów scenografii, a nawet… parę książek. Za swoje poglądy był – podobnie jak Tokarczuk – gnębiony przez lokalną prawicę. Uchodził za...

Jakość tłumaczenia (pod którym zresztą nikt się nie podpisał), redakcja i korekta pozostawiają dużo do życzenia. Gdyby nie to, zapewne byłaby to fascynująca pozycja, choć trudno to ocenić w tej wersji tekstu.

Historia jest niebywale intrygująca – lubimy „smaczki" z cudzego życia, a tym bardziej, jeśli miały miejsce naprawdę. Natomiast ja czuję pewien niedosyt w zakresie dokładności zgłębienia opisywanych wydarzeń – za dużo pola do interpretacji dla czytelnika.

To nie jest powieść!
Chociaż, przykładając miarę literacką, za taką może uchodzić. Dla mnie to niezwyczajny spektakl, w którym autor wystąpił w roli konferansjera-narratora, obsadzając mnie w roli widza. Miałam wrażenie, że jest przełom wieków XV i XVI, a ja stoję w tłumie gapiów zebranych na miejskim rynku, na który właśnie zawitała objazdowa trupa teatralna z aktorami,...

Zaskakująca struktura, ciekawa postać i bogaty materiał ikonograficzny. Polecam

Ciekawa byłam tej książki, ale inaczej ją sobie wyobrażałam.
Wszytko to było w tak dawnych czasach, że trudno dać wiarę w stuprocentową pewność tych zdarzeń. Zwłaszcza, że autor "pozwala dojść do głosu" samej Lukrecji, ale to jednak za sprawą własnych słów.
Na pewno jest to inne ujęcie historii i przez to może bardziej przyswajalne.
Mnie najbardziej podobały się...

Po nobliście spodziewałem się zdecydowanie więcej. Książka ciekawie się zaczęła, zaintrygował mnie język i forma, ale z każdą stroną było gorzej. Tak naprawdę nie wiem, po co autor napisał tę książkę, sztuka dla sztuki. Dobrze, że szybko się czyta, przynajmniej nie zmarnowałem zbyt wiele czasu.

Druga moja książka o "córeczce tatusia". Poprzednia była bardziej fabularna i bardzo fikcyjna, tutaj same fakty. No, czasami dialogi się zdarzają. Z obydwóch wynika, że nie byłą w cale taka zła jak reszta rodzinki, w końcu jedyna niewiasta.

Dyskusje

• Chcę w prezencie