Okładka książki O potędze ducha czyli jak panem być chorobliwych uczuć przez samo tylko postanowienie Immanuel Kant
Immanuel Kant Wydawnictwo: Wolne Lektury publicystyka literacka, eseje
23 str. 23 min.
publicystyka literacka, eseje
Wolne Lektury
2015-01-01
2015-01-01
23 min.
Adam Stögbauer
Esej esej filozoficzny zdrowie choroba cierpienie starość dietetyka

Książka zawiera wiele wskazówek jak zadbać o swoją kondycję duchową, która ma bezpośredni wpływ na zdrowie

Nie jest tak, że nie doceniam Kanta. Problemem jest to, że lektura wymagała ode mnie większego skupienia. Naprawdę chciałam zaangażować wszystkie moje komórki umysłowe aby nic z tej rozprawy mi nie umknęło. Lektura ta miała być bowiem przyjemnym wstępem do "Krytyki czystego rozumu". Przemyślenia zawarte w "O potędze ducha..." są interesujące z uwagi na czasy w jakich Kant żył.

Kant napisał tą małą rozprawkę jako staruszek. Poznajemy zasady dietetyki i życia, które ustalał na podstawie samoobserwacji płynące ze znajomości swojego psychofizycznego organizmu. Zasady postępowania wyprowadza wyłącznie ze ścisłego rozumu. Przeciwstawia ciało woli któremu powinno się podporządkować. Na ile wyłącznie siłą woli możemy przeciwstawiać się chorobom i starości. Wiadomo, że Kant był słabego zdrowia i tylko dzięki ścisłemu codziennemu reżimowi udało mu się dożyć ponad 80 lat. Rozum i wola mają być lekarzem i metodą leczenia.
Po upływie tylu lat niektóre wnioski mogą nas śmieszyć, ale też nad niektórymi można się zastanowić. Teraz, kiedy coraz więcej się mówi i pisze o powiązaniu somatyki z psychiką,, że dużo chorób somatycznych ma swoje źródła też w psychice. W części z nich właśnie dzięki sile ducha możemy sobie pomóc.
Traktat nie jest prosty w czytaniu ze względu na język i tłumaczenie. Ale jest wart zapoznania.
Może z nim zapoznać się każdy, gdyż jest do ściągnięcia na wolnelektóry.pl.

• Filozofia
  • Filozofia/etyka/religia
  • 2015
  • Rozprawy i eseje
  • L. niemiecka i austyjacka

Immanuel Kant O potędze ducha czyli jak panem być chorobliwych uczuć przez samo tylko postanowienie Zobacz więcej