Przestrogi dla Polski

Seria: Lektura z opracowaniem
Wydawnictwo: Greg

Przestrogi dla Polski to traktat publicystyczny zawierający przemyślenia Staszica nad przyczynami słabości ustrojowych Polski i bezsilności wobec zaborców oraz postulaty naprawy państwa. Napisany w dobie Sejmu Czteroletniego, miał wskazywać skuteczne drogi naprawy Rzeczypospolitej będącej na skraju katastrofy. Autor podjął w nim kwestie tak ważne, jak równouprawnienie obywateli, posiadanie ziemi, dostęp do władzy, stosunki z innymi narodami, położenie chłopów. Niektóre z jego refleksji warto przypomnieć dziś, stąd zapewne wpis tej książki w poczet lektur dla licealistów. Książka zawiera specjalną czcionkę ułatwiającą szybkie czytanie.

Wojciech Gołębiewski | 2015-05-26
Przeczytana: 26 maja 2015

"Polak mądry po szkodzie". Kłam temu zadaje ta lektura, ponieważ słowa Staszica /1755-1826/ dalej są aktualne. Niestety!! /Książka do pobrania za darmo na Publio/
Zacznijmy od wezwania:/str.20 z 360/
"Proszę, wzywam na miłość Ojczyzny!... ..nie burzmy Narodu. Ale łączmy się wszyscy z sobą w tym zamiarze, abyśmy naszemi pismy sposobili, bliżyli między współobywatele jedność, powstając na te dzikie uprzedzenia, które najwięcej odpychają Polaków od siebie i przeszkadzają im do zgody; a tak gubią Polskę".
Aby przymilić się czytelnikowi, Staszic karmi go oklepanymi truizmami: /30/:
"Równość, wolność i własność są najpotrzebniejszym i najprostszym wnioskiem z praw człowieka. Nikt nie rodzi się ani z przywilejem nieoddzielnym próżnowania i bogactwa, ani z przeznaczeniem nieodmiennym pracy i ubóstwa"
Te przestrogi pisane były w 1790 r., a więc 18 lat po I Rozbiorze Polski, a pięć lat przed ostatnim. ...

m_ght97 | 2016-03-12
Na półkach: 2016, Przeczytane