Zacznijmy od końca

Wydawnictwo: Novae Res
Ewa Nowicka

Opowieść zagubionego człowieka, opowiedziana z jego własnej perspektywy. „Zacznijmy od końca” to historia o wszystkim, co nas determinuje – przyczynowo-skutkowym zapętleniu oraz przypadkowości losu, który igra z nami za pomocą czasu, strachu i niezrozumiałej kosmicznej logiki, dającej się poznać tylko w obliczu rzeczy ostatecznych. Piotr Trębacz - rocznik 87, Gliwice, obchodzi urodziny wraz...

Opowieść zagubionego człowieka, opowiedziana z jego własnej perspektywy.

Piotr Trębacz - rocznik 87, Gliwice, obchodzi urodziny wraz z Lordem Byronem oraz Jimem Jarmuschem. Kulturoznawca po UŚ. Ma tendencje do mantrowego wkręcania się w jeden utwór muzyczny, odtwarzając go bez końca przez minimum tydzień. Publikował w kwartalniku „Zupełnie Inny Świat”, magazynie „BE”, kwartalniku „Wyspa”, Portalu Korporacji „Ha-Art.” „Zacznijmy od końca” to jego debiut literacki.

źródło opisu: Wydawnictwo Novae Res, 2015

źródło okładki: www.novaeres.pl

MoznaPrzeczytac | 2015-07-26
Przeczytana: 26 lipca 2015

„Zacznijmy od końca” to trochę ponad stustronicowa opowieść o młodym, samotnym mężczyźnie po tragicznych przejściach, które pociągają za sobą podobnie nieszczęśliwe konsekwencje. Nie jest jednak łatwo wyłuskać konkretne wydarzenia spośród gęstej atmosfery towarzyszącej Czytelnikowi przez większość książki. Pierwszoosobowa narracja nabudowuje się wokół wewnętrznych przeżyć bohatera, chciałoby się powiedzieć metaforycznie: przeżyć zapisanych maczkiem. Nie są to tylko emocje, nie są to też jedynie spostrzeżenia czerpane ze świata zewnętrznego – byłoby to za proste, jeśli chce się dosadnie przedstawić perspektywę człowieka w narkotycznym stanie wyostrzonych zmysłów. Odkąd bowiem okazuje się, że w małej buteleczce brak różowych tabletek, wszystko staje na głowie, a bohater, kryjąc się przed złowrogimi cieniami wyimaginowanych demonów, musi odbyć małą odyseję w celu zdobycia tego podejrzanego lekarstwa.

Pełna recenzja książki na...