Półsłówka

2015-10-01
2015-10-01
Katarzyna Górska
Katarzyna Górska

Na ile znasz swoją rodzinę? Bliskich, z którymi na co dzień żyjesz? Czy zawsze są tymi, za których się podają? Tajemnice katalońskiej rodziny sprawnie ukazane na tle próby zamachu stanu w Hiszpanii w lutym 1981. Elementy kultury katalońskiej, hipokryzja religijna i "wiara" na pokaz. Ocena dobra.

Bardzo intrygująca historia rodziny. Dużo tajemnic, niedomówień, kłamstw i kłamstewek. Do czego może doprowadzić tak głęboko skrywana prawda, prawda o każdej z osób, o której mowa w tej opowieści. Ciekawe studium psychologiczne rodziny, co nas dzieli a co łączy?

"Półsłówka" to literatura kobieca, bardzo poruszająca i dość zawiła. Wyjściem do historii jest śmierć ojca rodziny, przy którym czuwa trójka jego dorosłych dzieci. Każde z nich z czasem opowiada swoją historię, niby trzy różne, które w rezultacie łączą się w jedną całość, pokazując, jak różne aspekty i spojrzenia mogą różnicować to samo, jak wiele może się zmienić, kiedy nie mówimy o tym, co ważne, kiedy coś ukrywamy, jak półsłówka mogą rujnować, brak zaufania i strach mogą niszczyć, oddalać od siebie i jak ważna jest bliskość i szczerość, mówienie prawdy. Autorka pisząc niby zwykłą "babską" książkę zabrała głos w ważnej sprawie, pokazała czym jest prawda, rodzina i samotność. Jak łatwo stracić to, co ważne i to, że nie zawsze da się to odbudować. Jak nasze wybory wynikające ze strachu lub chęci nie sprawienia komuś przykrości wyrządzają dużo większe krzywdy. Pani Busquets zauważa, że forma egoizmu w stylu wybrania mniejszego zła, może szkodzić bardziej. Czasami wystarczyłoby tylko wziąć pod uwagę drugiego człowieka. To zadziwiająco mądra książka. Ku przestrodze, ku spojrzeniu na innych i wyjściu z tzw. własnej strefy komfortu.

Bardzo mądra książka. Życiowa. Obnażająca ludzkie tajemnice. Opowiadająca tak naprawdę o nas samych.
Prawie bez dialogów a napisana tak ciekawie, że nie można się oderwać. Pozostaje tylko kiwanie głową, otwieranie szeroko oczu i wchodzenie w przedstawiony świat.
A przy okazji mała lekcja historii Katalonii i jedna data do zapamiętania już na zawsze.

I szkoda tylko, że polska korekta znów dała d....

I szkoda tylko, że...

Niekonwencjonalna powieść hiszpańskiej pisarki zaskoczyła mnie nieprzewidywalnością fabuły. Osobiście nie spodobało mi się przedstawienie formy dialogu między bohaterami, co jest jednak wyróżnikiem stylu, jakim posługuje się autorka, do tej pory nie spotkałam się z czymś podobnym. Duży plus za podjęcie niebanalnych tematów, których niejednokrotnie próbujemy unikać, a z którymi autorka zmierzyła się zwycięsko.

„Półsłówka” to powieść nietypowa. Ojciec na łożu śmierci oraz trójka rodzeństwa: Annabel, Albert i Nina. Trzy narracje, trzy piękne historie.

Strata, samotność, odrzucenie, miłość, gra pozorów, rodzinne tajemnice, osobiste sekrety, a wszystko to okraszone pięknym – wręcz poetyckim – językiem. Oryginalna forma narracji (w zasadzie bez dialogów) tylko potęguje magiczną aurę, w której można zatracić się na wiele godzin. Najpierw Carlos Ruiz Zafón, a teraz Blanca Busquets. Jestem oczarowana hiszpańską literaturą.

Karolina K.
IG @step_books

To uczucie kiedy na wietrzeniu magazynu wpada Ci w ręce jakaś książka, a po przeczytaniu okazuje się że to ona sama Ciebie wybrała,a nie ty ją.. Wyjątkowa historia, która ukazuje skrywane tajemnice rodzinne. Czyta się gładko i przyjemnie.

Książkę wypożyczyłam spontanicznie, bez czytania opinii. Czytając pierwszy rozdział myślałam, że będzie przeciętna albo nudnawa. Szybko jednak zmieniłam zdanie. Wciągnęłam się w opowieść rodzinną i nie mogłam się doczekać następnych stron.
Co ciekawe w tej książce, ale pewnie też w życiu to fakt, że ludzie tak słabo się ze sobą komunikują. Nawet bliskie sobie osoby mają tajemnice i wolą żyć i umartwiać się sami, niż podzielić problemami z rodziną. Tym samym rodzeństwo ma o sobie opinię, że nic ich nie łączy podczas gdy łączy ich więcej niż mogliby sobie wyobrazić :) Polecam.

Trójka rodzeństwa spotyka się przy łożu śmierci swojego ojca. Tam doznają szoku, kiedy umierający wyznaje, że zabił człowieka…
Powieść Busquets kipi od emocji i skrywanych uczuć. Pożądanie, miłość, żal, ból, złość, nienawiść bulgocą pod przykrywką chłodnej uprzejmości i pozornego zadowolenia. Trudne tematy, które do dziś stanowią tabu w wielu kręgach, nie pozwalają na inną ekspresję. Autorka wie doskonale, że tajemnice Annabel, Alberta i Niny nosi w sercu wielu z nas, pozornie zwykłych obywateli, którzy pod płaszczykiem obojętności skrywamy niszczące nas od środka sekrety.

Ciekawy pomysł na przedstawienie rodzeństwa i tajemnic w rodzinie.

Ciekawy pomysł na przedstawienie rodzeństwa i tajemnic w rodzinie.

• Seria z miotłą
  • 2015