Dom ciszy

2016-03-30
2016-03-30
Marta Pawłowska
Marta Pawłowska

Ciekawa powieść obejmująca historię przedstawicieli kilku pokoleń, w tle ważne wydarzenia historyczne, a na pierwszym planie charyzmatyczny kompozytor i jego otoczenie. Bohaterką jest także sama muzyka. Bardzo mi się podobało to, jak autorka opisała sposób, w jaki postrzegają i odczuwają muzykę poszczególne postaci. Te postaci to zbiór dobrze napisanych osobowości. Koleje ich życia odcisnęły na nich wyraźne piętno. Bardzo realistyczne w swoich postawach i relacjach. Najbardziej podobała mi się Maria ze swoim bogatym światem wewnętrznym, najlepiej się czytało części pisane z jej perspektywy. Jednocześnie mimo że obfitująca w akcję, powieść ta napisana jest jakoś tak jednolicie (trudno znaleźć adekwatne określenie),że nie zapada mocno w pamięć.

Ciekawa historia. Książkę czyta sie szybko i przyjemnie :D

Ciekawa historia. Książkę czyta sie szybko i przyjemnie :D

Przepiękna.

Przepiękna.

Stało się... Ta powieść skradła moją duszę.

Stało się... Ta powieść skradła moją duszę.

Teresa i jej pierwsze skrzypce. Kobieta, która w grę wkładała całą duszę. Poznajemy jej życie, relacja z matką, miłość do muzyki.Maria i jej skrzypce oraz życie, które nierozerwalnie splecione zostaje w domu ciszy z muzyką. Anna, nieprzeciętnie utalentowana skrzypaczka Jednak to co wybrzmiewało z jej gry, było czystym, bezdusznym intelektem. Grała wspaniale.
Trzy kobiety, trzy historie. Relacje z rodzicami, które mały ogromny wpływ na ich dorosłość. Relacje z mężczyznami, które wpłynęły na ich kobiecość. Miłość do muzyki, Bacha, Beethovena, Karla, Matiesa, która miała ogromny wpływ na ich życie. Znakomita lektura o czterech kobietach: Teresie, Marii, Annie i Muzyce.Spotkamy też w tej historii Miłość o wielu twarzach: piękną, spełnioną, niewypowiedzianą, zaborczą, zakłamaną i udawaną oraz jej bliźniaczą siostrę Nienawiść, płynącą prosto z serca, bombardującą świat wokoło, niszczącą najbardziej tę, z której wypływa. Znakomita lektura, która pochłonęła mnie bardzo, polecam.
"Zawsze długo dochodzimy do siebie, gdy coś nas naprawdę zrani."

Trzy kobiety,...

Można powiedzieć wiele ciepłych słów pod adresem „Domu ciszy”. To proza bardzo pojemna, emocjonalna i pełna psychologicznej głębi, a jednocześnie nie przytłaczająca i w żadnej mierze nie utrudniająca zrozumienia tego, co rozgrywa się między bohaterami powieści. Urzeka swoją kameralną atmosferą i bezpretensjonalnością. Uwodzi dźwiękami muzyki.

Piękna, wzruszająca opowieść o miłości, nienawiści i muzyce - w dodatku rozpisana na kilka głosów, dzięki czemu poznajemy świat z punktu widzenia kilkorga bohaterów.

Zakończenie to prawdziwa wisienka na torcie, czyli coś, co bardzo lubię.

Całość trzyma w napięciu, sprawia, że z wielką niecierpliwością odwraca się kartki.
Kreacje postaci to na pewno dodatkowy plus i jedna z największych zalet fabuły. Podobnie jak koło, które ona zatacza - świetny pomysł i bardzo dobra realizacja (a to nie zawsze idzie w parze).

Pochłonęłam tę powieść w jedno popołudnie. Przeczytałam bardzo szybko, ale książka pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. Na pewno nie jest to lektura, którą ekspresowo się poznaje i równie szybko o niej zapomina.

Spodobał mi się też oszczędny styl, bardzo wyważony, dopasowany do charakteru postaci.
Jest w "Domu ciszy" jakiś dziwny magnetyzm, który sprawia, że od lektury trudno się oderwać.

Polecam przede wszystkim miłośnikom niebanalnych historii, w dodatku opowiedzianych w nietypowy sposób.

Przyznam, że początkowo gubiłam się w rodzinnych koligacjach, ale szybko zorientowałam się, kto jest kim - i od tej pory lektura ze strony na stronę stawała się coraz ciekawsza i coraz bardziej intrygująca....

Niezwykła

Niezwykła

Na okładce info: "Wszystkie dźwięki Barcelony". OK, akcja toczy się w dużej mierze w tym mieście, ale to nie jest książka o Barcelonie. Tytuł: "Dom ciszy". No, hałasu tam nie ma, ale jest muzyka. Tyle o zmyłkach. Co do muzyki, proszę państwa, proszę się nie przerażać. To prawda, jest ona wpleciona w tę książkę nieusuwalnie, jest w niej obecna nieustannie, ale półgłuchemu amatorowi gitarowo-perkusyjnego noise'u, do jakich się zaliczam, w niczym o wiele bardziej klasyczna muzyczność powieści nie przeszkadzała w odbiorze. Swoją drogą muzycy znajdą tam kilka ciekawych dla nich uwag, ale uczynionych na marginesie.
Formalnie akcja "Domu ciszy" toczy się podczas koncertu w Staatsoper im Schiller Theater w Berlinie, współcześnie, ale to tylko rama. Faktyczna akcja rozgrywa się na przestrzeni 50 lat poprzedzających ten koncert we wspominkach czwórki spośród piątki głównych bohaterów. Piąty z nich nie wspomina, albowiem nie żyje, co nie przeszkadza mu być osią, wokół której wszysko się toczy. Miejsce akcji to Barcelona, trochę Berlin (Ost-),przez chwilę Monte Carlo. Co dalej? Różne osobowości, charaktery, relacje między nimi oraz stainer, rocznik 1672, który splótł się z losami wszystkich bohaterów. Ale o czym jest ta książka? Moja żona powiedziała, że o miłości, a ja na to, że o egocentryzmie. Oboje mamy rację, ale nie, nie myślcie, że chodzi o to, że miłość jest zawsze egocentryczna i takie tam. Po prostu "Dom ciszy" to rzecz bogata w treść. To rzecz, która wbrew spokojnie płynącej akcji potrafi poruszyć, potrafi wymusić na czytelniku przemyślenia na parę tematów.
Łatwo wywnioskować z tej może nadmiernej ilości słów powyżej, że nie mamy do czynienia z powieścią akcji ani thrillerem. To książka dla osób o naturze rekleksyjnej, dla badaczy natury ludzkiej. A co poza tym? Och, na przykład motyw duszy w wodzie, pojawiający się przez całą powieść i inne smaczki. To smakowita książka.

Dla mnie mega nuda. Szkoda czasu. Dobrnęłam do połowy i nie dałam rady dalej.

Dla mnie mega nuda. Szkoda czasu. Dobrnęłam do połowy i nie dałam rady dalej.

• Pożyczone
  • Moi mali książęta :)

Dodaj cytat z książki Dom ciszy