Dom ciszy

La casa del silenci
Marta Pawłowska
literatura piękna
Ag2S

Wszystkie dźwięki Barcelony. Blanca Busquets opisuje niezwykłą historię skrzypiec: zagubionego Stainera, który przywiódł na muzyczną ścieżkę trzy różne kobiety, trzy odmienne charaktery i trzy niepodobne, choć splatające się ze sobą historie. Malując z ogromną wnikliwością i głębokim realizmem portrety poszczególnych bohaterek, autorka analizuje społeczno-kulturową sytuację Europy Zachodniej...

Wszystkie dźwięki Barcelony.
Blanca Busquets opisuje niezwykłą historię skrzypiec: zagubionego Stainera, który przywiódł na muzyczną ścieżkę trzy różne kobiety, trzy odmienne charaktery i trzy niepodobne, choć splatające się ze sobą historie. Malując z ogromną wnikliwością i głębokim realizmem portrety poszczególnych bohaterek, autorka analizuje społeczno-kulturową sytuację Europy Zachodniej końca XX wieku.
Odkąd biedna siedmioletnie dziewczynka znalazła gdzieś wśród rupieci skrzypce, nie chce się już z nimi rozstać. Tak rozpoczyna się jej przygoda z muzyką i tak zaczyna się wędrówka skrzypiec z jednych rąk do drugich, skrzypiec odsłaniających ludzkie charaktery, odnajdujących w każdej z właścicielek inne bóle, nadzieje, potrzeby i marzenia, dostrajających się do nich i wydobywających na światło dzienne tak różne dźwięki.
Ten niezwykły instrument wpłynie na losy każdej z kobiet i połączy je z tajemniczym kompozytorem, Karlem T., dla którego owe skrzypce znaczą o wiele więcej niż dla każdej z ich tymczasowych właścicielek? Co zmieni ten instrument w losach kilkorga ludzi, których życiu ton nadaje nie tylko miłość, lecz przede wszystkim muzyka?

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

Blaszka | 2019-09-07

Stało się... Ta powieść skradła moją duszę.

Ida_wrześniowa | 2019-06-20
Na półkach: Przeczytane, Pożyczone, 2019
Przeczytana: 26 maja 2019

Teresa i jej pierwsze skrzypce. Kobieta, która w grę wkładała całą duszę. Poznajemy jej życie, relacja z matką, miłość do muzyki.Maria i jej skrzypce oraz życie, które nierozerwalnie splecione zostaje w domu ciszy z muzyką. Anna, nieprzeciętnie utalentowana skrzypaczka Jednak to co wybrzmiewało z jej gry, było czystym, bezdusznym intelektem. Grała wspaniale.
Trzy kobiety, trzy historie. Relacje z rodzicami, które mały ogromny wpływ na ich dorosłość. Relacje z mężczyznami, które wpłynęły na ich kobiecość. Miłość do muzyki, Bacha, Beethovena, Karla, Matiesa, która miała ogromny wpływ na ich życie. Znakomita lektura o czterech kobietach: Teresie, Marii, Annie i Muzyce.Spotkamy też w tej historii Miłość o wielu twarzach: piękną, spełnioną, niewypowiedzianą, zaborczą, zakłamaną i udawaną oraz jej bliźniaczą siostrę Nienawiść, płynącą prosto z serca, bombardującą świat wokoło, niszczącą najbardziej tę, z której wypływa. Znakomita lektura, która pochłonęła mnie bardzo,...

Nala08 | 2018-09-13
Przeczytana: 13 września 2018

Można powiedzieć wiele ciepłych słów pod adresem „Domu ciszy”. To proza bardzo pojemna, emocjonalna i pełna psychologicznej głębi, a jednocześnie nie przytłaczająca i w żadnej mierze nie utrudniająca zrozumienia tego, co rozgrywa się między bohaterami powieści. Urzeka swoją kameralną atmosferą i bezpretensjonalnością. Uwodzi dźwiękami muzyki.

allison | 2018-08-06
Przeczytana: 03 sierpnia 2018

Piękna, wzruszająca opowieść o miłości, nienawiści i muzyce - w dodatku rozpisana na kilka głosów, dzięki czemu poznajemy świat z punktu widzenia kilkorga bohaterów.

Przyznam, że początkowo gubiłam się w rodzinnych koligacjach, ale szybko zorientowałam się, kto jest kim - i od tej pory lektura ze strony na stronę stawała się coraz ciekawsza i coraz bardziej intrygująca.
Zakończenie to prawdziwa wisienka na torcie, czyli coś, co bardzo lubię.

Całość trzyma w napięciu, sprawia, że z wielką niecierpliwością odwraca się kartki.
Kreacje postaci to na pewno dodatkowy plus i jedna z największych zalet fabuły. Podobnie jak koło, które ona zatacza - świetny pomysł i bardzo dobra realizacja (a to nie zawsze idzie w parze).

Pochłonęłam tę powieść w jedno popołudnie. Przeczytałam bardzo szybko, ale książka pozostawiła po sobie niezapomniane wrażenia. Na pewno nie jest to lektura, którą ekspresowo się poznaje i równie szybko o niej zapomina.

Spodobał mi się też oszczędny styl, bardzo...

kawa | 2017-07-03

Książka o losach osób powiązanych ze sobą miłością i namiętnością. Jedno i drugie odnosi się i do uczuć i muzyki. Wszystko się przeplata, miesza, ale na pierwszy plan wysuwa się muzyka, która jest osią całej powieści. Mamy też skomplikowane relacje ludzkie, od chłodnych do gorących. Trochę historii najnowszej jest dopełnieniem tej książki, która na każdej stronie gra i wibruje od dźwięków.

Konrad | 2017-02-03

Na okładce info: "Wszystkie dźwięki Barcelony". OK, akcja toczy się w dużej mierze w tym mieście, ale to nie jest książka o Barcelonie. Tytuł: "Dom ciszy". No, hałasu tam nie ma, ale jest muzyka. Tyle o zmyłkach. Co do muzyki, proszę państwa, proszę się nie przerażać. To prawda, jest ona wpleciona w tę książkę nieusuwalnie, jest w niej obecna nieustannie, ale półgłuchemu amatorowi gitarowo-perkusyjnego noise'u, do jakich się zaliczam, w niczym o wiele bardziej klasyczna muzyczność powieści nie przeszkadzała w odbiorze. Swoją drogą muzycy znajdą tam kilka ciekawych dla nich uwag, ale uczynionych na marginesie.
Formalnie akcja "Domu ciszy" toczy się podczas koncertu w Staatsoper im Schiller Theater w Berlinie, współcześnie, ale to tylko rama. Faktyczna akcja rozgrywa się na przestrzeni 50 lat poprzedzających ten koncert we wspominkach czwórki spośród piątki głównych bohaterów. Piąty z nich nie wspomina, albowiem nie żyje, co nie przeszkadza mu być osią, wokół której wszysko się...