Rzeźniczka z Małej Birmy, część 1

Cykl: Inspektor Barbarotti (tom 5) | Seria: Czarna Seria
Wydawnictwo: Czarna Owca
Styckerskan från Lilla Burma
elninka

Piąta część serii z policjantem Gunnarem Barbarottim z miasta Kymlinge Inspektor Gunnar Barbarotti po dłuższej przerwie wraca do pracy w policji. Dostaje do zbadania dawno zakończone śledztwo. Sprawa okazuje się dużo bardziej zawikłana, niż sądził z początku. Jeśli Ellen Bjarnebo jest niewinna i nie popełniła zbrodni, za którą została skazana na jedenaście lat więzienia, to kto zamordował i...

Piąta część serii z policjantem Gunnarem Barbarottim z miasta Kymlinge

Inspektor Gunnar Barbarotti po dłuższej przerwie wraca do pracy w policji. Dostaje do zbadania dawno zakończone śledztwo. Sprawa okazuje się dużo bardziej zawikłana, niż sądził z początku. Jeśli Ellen Bjarnebo jest niewinna i nie popełniła zbrodni, za którą została skazana na jedenaście lat więzienia, to kto zamordował i poćwiartował swoją ofiarę w 1989 roku? Gunnar Barbarotti wyrusza w podróż przez Szwecję. Los prowadzi go z rolniczej Małej Birmy w pobliżu Kymlinge do położonego na odludziu pensjonatu górskiego. Podróż zakończy jego zmagania ze światem i Bogiem – choć może to tylko kwestia interpretacji…

źródło opisu: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly

źródło okładki: http://www.czarnaowca.pl/kryminaly

gwiazdka | 2017-03-23
Na półkach: Przeczytane, Rok 2017
Przeczytana: 23 marca 2017

„Rzeźniczka z Małej Birmy” to chyba najmniej obyczajowa, najbardziej kryminalna część przygód inspektora Barbarottiego. Jest też najmniej zaskakującą częścią cyklu, przynajmniej mnie nie zaskoczyła, Neseser już od początku podsuwa czytelnikowi pewne tropy, które prowadzą do takiego, a nie innego rozwiązania. Trochę jednak dziwaczne dla mnie wydawały się rozmowy z Bogiem, szczególnie odpowiedzi Tegoż- to już mijało się z moim gustem czytelniczym. Poza tym powieść ciekawa, całkowitym zaskoczeniem dla mnie za to było rozwiązanie śledztwa w sprawie śmierci polityka, tutaj autor zaserwował trochę ironii i humoru.

Może nie nazwę „Rzeźniczki…” najlepszą powieścią cyklu, ale lektura tej książki na pewno jest przyjemna, czytało mi się szybko, ciekawość rozwiązania (czy moje myślenie zmierza w dobrym kierunku) sprawiła, ze przeczytałam ponad 300 stron w niecałe dwa wieczory.

Kaśka | 2017-11-11

2 minusy: że to już koniec serii o inspektorze oraz zaskakujące losy głównego bohatera od pierwszych stron (tak, miałam nadzieję że wszystko będzie dobrze).
Czytało się szybko choć tym razem bardziej wyczekiwałam rozdziału o inspektorze aby dowiedzieć się jak on sobie radzi.
I mimo że śledztwo było bez jakiegoś napięcia i wyczekiwania kto mógł zabić, mimo że jakichś zaskakujących zagadek nie było to i tak uważam że książka warta przeczytania.

Marcin | 2017-11-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2017
Przeczytana: 04 listopada 2017

Niestety to już ostatni tom. Jak zwykle ciekawy, czasem zabawny, czasem straszny, ale cały czas interesujący. Nesser znowu mistrzowsko pokazuję ludzkie charaktery. Pozycja obowiązkowa...

Moje pierwsze spotkanie z autorem nie było zbyt udane. Jak drugie podejście? Podobnie, chociaż troszkę lepiej. Zbrodnia sprzed lat była ciekawa, jej rozwiązanie również. Reszta jednak średnia. Akcja toczy się mozolnie, całe trzysta stron to analiza sprawy kryminalnej, opisy prób pogodzenie się ze śmiercią bliskiej osoby i prywatne życie bohatera. Raczej nie polecam, są lepsze kryminały.

kasandra_85 | 2014-01-23
Przeczytana: styczeń 2014

fulmir | 2017-05-17
Przeczytana: 17 maja 2017

Hakana Nessera znam z nieco starszej serii o inspektorze Van Vetereenie i lubię go jako pisarza. RZMB to bodajże piąta powieść kryminalna z inspektorem Barbarottim. Policjant zmaga się tutaj ze śmiercią żony, która umiera na początku książki i szef zleca mu odgrzebanie starej sprawy kryminalnej sprzed lat aby ten mógł czymś „zająć myśli.” Rzecz tyczy się kobiety, tytułowej rzeźniczki, która skazana za zamordowanie męża przesiedziała w więzieniu jedenaście lat. Policjantowi nasuwa się pytanie czy rzeczywiście ona to zrobiła? I czym ma coś wspólnego z zaginięciem Arnolda Morindera, jej kolegi ze szkolnej ławy i kochanka?
„Rzeźniczka z Małej Birmy” to kryminał ciekawy, dobrze napisany. Postać Barbarottiego na pewno wzbudza sympatię jako wdowiec samotnie wychowujący piątkę dzieci. Jest również dobrym śledczym i ma poczucie humoru. Podobały mi się jego surrealistyczne rozmowy z Bogiem i ze zmarłą żoną. Co ciekawe, Bóg mu odpowiada i okazuje się być bardzo rzeczowy i konkretny....

Bzibzioh | 2016-11-01
Przeczytana: 01 listopada 2016

Nessera trzeba lubić, żeby docenić. Ten klimat mi odpowiada i uważam, że „Rzeźniczka” jest świetnym kryminałem egzystencjalnym! :-) Bardzo zręcznie podjęty jest odwieczny temat zbrodni i kary, w sposób niemęczący czytelnika, jak to wg mnie się dzieje u Dostojewskiego, a za to przewrotny i dzięki temu niebywale ciekawy. W śledztwo dotyczące dwóch przypadków sprzed lat wplecione są rozważania inspektora Barbarottiego o życiu, śmierci, przemijaniu, rozmowy (w miejsce wcześniejszych negocjacji) z Bogiem i specyficzny humor. Jak to u Nessera się zdarza, policjant czuje pewną sympatię do sprawcy, a jego stosunek do kary i zbrodni jest ambiwalentny. Kara i zbrodnia – w tej kolejności.

Agnieszek | 2014-07-15
Na półkach: Przeczytane, E-book, 2014, Wakacyjne
Przeczytana: 15 lipca 2014

Tego człowieka można polubić. Właściwie powinnam napisać, że tych ludzi można polubić - twórcę i bohatera. Bo jest za co.
Humor, mądry dystans i mądry brak dystansu, refleksje, bunt i aluzje. Pingwin, żołnierzyki, ludzki wymiar przełożonych, niewidzialne nitki powiązań, słowa budujące światy.

"Rzeźniczki" nie napisałby ktoś młody, na szczęście. Strata, żałoba, próby powrotu do równowagi, traumy, myszy i świnki. Pragnienie sensu. Bardzo mi odpowiada styl autora, brak pośpiechu, mimo że trzeba się do przyzwyczaić. Warto.

Minusy także dostrzegam - politpoprawnościowe napomknienia (konieczna danina?), motyw Sióstr, cena zabójstwa, humanizm w konflikcie z prawem.
Może i dla tych minusów warto?

Książka jak huśtawka: wzloty, upadki, radości, smutki, czyli próba szukania równowagi.

Radek | 2015-10-15

Kolejny rewelacyjny kryminał z inspektorem Barbarottim.Sprawa z przed lat niby wyjąsniona ale jednak nie do końca.Hakan Nesser jak zawsze trzyma wysoki poziom.

Ledarg1916 | 2017-02-16

Widzę, że ludziom się podobało, mnie - niestety - tak średnio...
Piąte spotkanie z inspektorem Barbarottim, czy ostatnie? Na czym polega mój problem z tą książką? Otóż nie potrafiła mnie porwać jako kryminał.
W ogóle mam wrażenie, że Nesser pisze naprawdę interesujące powieści obyczajowe z przeciętnym - zazwyczaj - wątkiem kryminalnym. Mają jego książki coś, co sprawia, że jednak po nie sięgam, ale gdy chcę przeczytać rasowy kryminał, to tylko "Całkiem inna historia" mi tutaj pasuje.
Tylko 5 gwiazdek, bo nie dała mi ta pozycja wielu emocji. Mam wrażenie, że Nesser stworzył coś w rodzaju powieści metafizycznej, a tego było trochę zbyt wiele tutaj... Wiem, że komuś może się podobać, lecz to nie moja bajka. Czytając, miałem skojarzenia z "Niespokojnym człowiekiem" Mankella. Takie dążenie do końca, pożegnania z bohaterem. Skoro już o zakończeniu mowa - też mnie rozczarowało. Bez wyrazu...
Cóż, nie mam ostatnio szczęścia do wybieranych książek, więc pora postawić na sprawdzonego konia....