Jezioro krwi i łez

Tłumaczenie: Maciej Nowak-Kreyer
Cykl: Inspektor Vaara (tom 2)
Wydawnictwo: Amber
Lucifer’s Tears
helsinki, Finlandia, kryminał
Ag2S

Mój dom, Finlandia. Dziewiąty, najgłębszy krąg piekieł. Jezioro zamarzniętej krwi i win, powstałe z łez Lucyfera, zamienione w lód podmuchem jego skórzastych skrzydeł... Głowa mi pęka. Migreny zaczęły się niedługo po tym, jak Kate poroniła bliźnięta, nieco ponad rok temu. Teraz ból głowy trwa już trzy tygodnie bez przerwy, zaczynam od niego wariować. Patrzę na śpiącą Kate. Czuję ukłucie poczucia winy za śmierć naszych bliźniąt. Kate błagała, żebym zrezygnował ze śledztwa w sprawie Sufi i Elmi. Odmówiłem. Udało mi się rozwiązać sprawę morderstwa, jednak za wysoką cenę. Zanim skończyło się śledztwo, padło pięć trupów, w tym mój przyjaciel i sierżant Valtteri oraz moja była żona. Dwie kobiety owdowiały, siedmioro dzieci straciło ojców. A ja dostałem postrzał w twarz. Kula zostawiła paskudną bliznę, którą usunęłaby drobna operacja plastyczna, ale tego nie chciałem. Noszę ślad jako symbol mojej winy…

Sprawa morderstwa somalijskiej imigrantki z Aniołów śniegu pozostawiła inspektora Kari Vaarę z blizną na twarzy, chroniczną bezsennością, uporczywą migreną i nieprzemijającymi wyrzutami sumienia.

Rok później Vaara mieszka w Helsinkach, gdzie przeprowadził się na życzenie swojej pięknej amerykańskiej żony.
Kate czuje się tu jak u siebie, lecz dla Vaary z tym miastem wiążą się same złe wspomnienia. A praca na „cmentarnej szychcie” – nocnej zmianie w wydziale zabójstw – pogłębia stres.

Dlaczego właśnie Vaara ma przeprowadzić śledztwo w sprawie Arvida Lahtinena – dziewięćdziesięcioletniego bohatera narodowego oskarżonego o zbrodnie wojenne? Rząd domaga się potwierdzenia jego niewinności, aby ocalić wizerunek Finlandii jako kraju, który odegrał heroiczną rolę podczas wojny. Ale dla Vaary dowody są jednoznaczne… Czy to przypadek, że właśnie teraz dostaje drugie dochodzenie? Rosyjski biznesmen jest podejrzany o zabójstwo swojej młodej niewiernej żony. I jak się okazuje – nietykalny...

Każdy krok Vaary prowadzi w ślepą uliczkę. Każdy ruch może oznaczać koniec jego policyjnej kariery. Dwie pozornie różne sprawy łączą się zaskakująco, przeszłość i teraźniejszość zderzają się ze sobą, a on sam jest o wiele bardziej osobiście zaangażowany w oba śledztwa, niż mógłby przypuszczać. Zanim doprowadzi je do końca, Finlandia będzie musiała spojrzeć w twarz swojej historii, a inspektor Vaara – upiorom swojej przeszłości. W ostatnim kręgu własnego piekła, nie palącym ogniem, lecz paraliżującym lodowatym chłodem…
Powieści Jamesa Thompsona to nie tylko „lektura obowiązkowa” każdego fana skandynawskich kryminałów, jak pisze „Booklist”, ale i świetne powieści psychologiczne, obyczajowo-społeczne, poruszające – jak powieści Stiega Larssona – bolesne skrywane grzechy pozornie uporządkowanego, uczciwego i szczęśliwego społeczeństwa.
James Thompson urodził się i wychował we wschodnim Kentucky, ale od dwunastu lat mieszka w Finlandii – obecnie w Helsinkach, z żoną Finką.
Aniołami śniegu rozpoczął w 2010 roku serię hipnotyzujących mocnych, kipiących emocjami literackich kryminałów osadzonych w niesamowitej scenerii śniegu, lodu i zimna. Ich bohaterem jest inspektor Kari Vaara, twardy, tajemniczy detektyw z przeszłością. Powieść przyniosła Jamesowi Thompsonowi międzynarodową sławę. Została wydana w dwunastu krajach i nominowana do najważniejszych nagród gatunku: Edgar Award, Anthony Award i Strand Critics Award oraz znalazła się wśród najlepszych kryminalnych debiutów magazynu „Booklist”.
Jezioro krwi i łez magazyn „Kirkus Reviews” uznał za jedną z najlepszych książek 2011 roku. Trzecia powieść – Helsinki White – ukazała się wiosną 2012 i powtarza międzynarodowy sukces poprzednich powieści z serii, która jest filmowana. Autor jest współscenarzystą.

źródło opisu: http://www.wydawnictwoamber.home.pl

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.home.pl

chimera | 2019-05-30
Przeczytana: 30 maja 2019

Oprócz dosyć dobrego wątku kryminalnego, przede wszystkim ta powieść ma duże walory poznawcze. Dostajemy sporo informacji na temat zwyczajów (czasami przedziwnych..)i historii Finów.Do tego jest naprawdę dobrze napisana, polecam!

Arkalion | 2019-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2019

Moje drugie spotkanie z Inspektorem Vaara. Po wydarzeniach opisanych w książce pt. Anioły śniegu Inspektor Vaara ze swoją ciężarną żoną przenosi się do Helsinek. Ma do rozwikłania sprawę bestialsko zamordowanej kobiety ,żony rosyjskiego przedsiębiorcy. Przełożony zleca mu także przesłuchanie 90 letniego staruszka,który zamieszany jest w Holokaust w czasie gdy Finlandia sprzymierzona była z nazistami. Inspektor Vaara cierpi na coraz silniejsze bóle głowy,które pod koniec okazują się guzem mózgu,a do tego jeszcze przylatuje okropne rodzeństwo jego amerykańskiej żony. Niestety wydaje mi się ,że ta pozycja jest jednak gorsza od części pierwszej. Intryga kryminalna jest pokazana bez emocji.Właściwie od początku wiemy kim jest morderca.Autor dość ostro rozlicza się z „rajem Finlandii”.Myślę,że ta ksiązka nie spodobałaby się przeciętnemu Finowi bowiem sugeruje odpowiedzialność Finlandii ,jako kraju za mordowanie Żydów i ścisłą współpracę w czasie wojny z Nazistami. Szczere ...

Andrew Vysotsky | 2019-04-14
Przeczytana: 14 kwietnia 2019

uzasadnienie oceny:

buziaczka3 | 2019-01-08
Na półkach: Super, Przeczytane
Przeczytana: lipiec 2018

Drugi tom mrocznego kryminału. Fajny, dający się lubić bohater. Szybko się czyta.

golteria | 2018-10-23
Przeczytana: maj 2018

dalszy ciąg przygód fińskiego inspektora ożenionego z Amerykanką - koncept ciekawy jeśli chodzi o wątek obyczajowy, ale nie podobała mi się wulgarność zbrodni

natalia2085 | 2018-09-05
Przeczytana: 05 września 2018

Dawno nie czytałam tak ciekawego kryminału.Głównego bohatera nie da się nie lubić,choć ma swoje za uszami. Jedyne co mogę zarzucić autorowi to zbyt duża ilość wulgaryzmów, od których aż roi się na każdej stronie. Zbyt dosadnie opisane akty seksualne też nie robią dobrego wrażenia, a wręcz wykręcają czytającemu mózg. Niemniej jednak z przyjemnością sięgnę po kolejne części.

alokazja | 2018-08-31
Przeczytana: 31 sierpnia 2018

Książka napisana dobrze, akcja wartka, tylko żaden z bohaterów nie wzbudził mojej sympatii. Główny bohater to dla mnie człowiek skłonny naginać prawo dla własnych korzyści i własnego widzimisię, jego żona - rozkapryszona przyszła matka pełna wyimaginowanego poczucia winy, jej rodzina - fanatyczka religijna i nacjonalistka oraz pijak i narkoman. Do tego kilka równie niesympatycznych postaci. Poza tym ogólny wydźwięk tła historycznego jest dla mnie nie do przyjęcia - zabijanie jednych jest ludobójstwem, zabijanie innych już nie jest.

Dorota Pawlicka | 2018-06-29
Przeczytana: 29 czerwca 2018

Do tej książki robiłam kilka podejść, z racji tego iż początek nie był wciągający. Dzisiaj ją doczytałam i jestem zadowolona, ponieważ okazała się za równo ciekawa jak i intrygująca. Tym którzy nie mieli okazji jej przeczytać polecam serdecznie.

Joanna | 2018-05-26
Na półkach: Przeczytane, 2018

W kolejnej części sagi o inspektorze Vaara dowiadujemy się nieco więcej o głównym bohaterze, jego cynicznym spojrzeniu na świat. Książka obfituje w przekleństwa, zbrodnie o podłożu seksualnym, sama zagadka kryminalna nie jest skomplikowana i właściwie od razu wiadomo, kto jest winny. Akcja skupia się na politycznych zagrywkach.

EwaB | 2017-08-25
Przeczytana: 2016 rok

Wciągająca, intrygująca, mroczna. W niczym nie ustępuje poprzedniej części.
Fajna rozrywka, polecam.