Jezioro krwi i łez

Okładka książki Jezioro krwi i łez James Thompson
Okładka książki Jezioro krwi i łez
James Thompson Wydawnictwo: Amber Cykl: Inspektor Vaara (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Inspektor Vaara (tom 2)
Lucifer’s Tears
Amber
2012-09-18
2012-09-18
2011-01-01
Maciej Nowak-Kreyer
helsinki Finlandia kryminał

Czyta się szybko - to chyba najwiekszy atut tej książki, ale czy o to w lekturze chodzi? Pierwsza część znacznie bardziej przypadła mi do gustu. Tu w zasadzie zagadka kryminalna nie istnieje, bo jasne jest kto popełnił zbrodnię, wszystko opiera się na politycznych zagrywkach czy naginaniu prawa do swoich osobistych potrzeb. Do tego do wciąż rozkapryszonej żony, doszła równie irytująca siostra i brat. Ogólnie jestem rozczarowany.

Moje drugie spotkanie z Inspektorem Vaara. Po wydarzeniach opisanych w książce pt. Anioły śniegu Inspektor Vaara ze swoją ciężarną żoną przenosi się do Helsinek. Ma do rozwikłania sprawę bestialsko zamordowanej kobiety ,żony rosyjskiego przedsiębiorcy. Przełożony zleca mu także przesłuchanie 90 letniego staruszka,który zamieszany jest w Holokaust w czasie gdy Finlandia sprzymierzona była z nazistami. Inspektor Vaara cierpi na coraz silniejsze bóle głowy,które pod koniec okazują się guzem mózgu,a do tego jeszcze przylatuje okropne rodzeństwo jego amerykańskiej żony. Niestety wydaje mi się ,że ta pozycja jest jednak gorsza od części pierwszej. Intryga kryminalna jest pokazana bez emocji.Właściwie od początku wiemy kim jest morderca.Autor dość ostro rozlicza się z „rajem Finlandii”.Myślę,że ta ksiązka nie spodobałaby się przeciętnemu Finowi bowiem sugeruje odpowiedzialność Finlandii ,jako kraju za mordowanie Żydów i ścisłą współpracę w czasie wojny z Nazistami. Szczere rozliczanie się z mitami o Finlandii jako socjalnym raju.Alkoholizm ,przemoc domowa oraz korupcja .Także legendarna skandynawska służba zdrowia także nie jest cudem ,gdy np. na tomograf komputerowy państwowo trzeba czekać tam aż 9 mcy i tylko dzięki temu,że brat inspektora Vaary jest lekarzem udaje mu się załapać na szybki termin. Książka nie jest zła ,ale po przeczytaniu pierwszej ksiązki z tego cyklu ,oczekiwałem trochę więcej.

Drugi tom mrocznego kryminału. Fajny, dający się lubić bohater. Szybko się czyta.

uzasadnienie oceny:

uzasadnienie oceny:

Na półkach: , , , , , , , , , ,

Nie wiem czy kiedykolwiek wcześniej czytałam mniej kryminalny kryminał. Płytka historia o... Właśnie nie bardzo pamiętam o czym a skończyłam tę książkę ledwie kilka dni temu. "Jezioro krwi i łez" było tak słabe, że aż nie wiem co o nim napisać...

Oprócz dosyć dobrego wątku kryminalnego, przede wszystkim ta powieść ma duże walory poznawcze. Dostajemy sporo informacji na temat zwyczajów (czasami przedziwnych..)i historii Finów.Do tego jest naprawdę dobrze napisana, polecam!

Jak na sequel – bardzo dobrze. Fajne operowanie wieloma wątkami. Mocne obserwacje co do fińskiej i amerykańskiej natury. Jednak końcówka idzie na łatwiznę.

Ciekawa historia, która pokazuje zbrodnie z różnych punktów widzenia. Czyta się szybko, zwłaszcza gdy za oknem śnieżna zamieć.

Przez treść płynie się bez problemu. Na początku bałam się że życie prywatne bohatera będzie za bardzo przyćmiewało śledztwo jednak wszystko fajnie się ułożyło. Jedynym minusem jest to, że wiemy kim jest morderca od samego początku.

[...]
Biblia uczy, że prawda nas wyzwoli. Tak sobie myślę, że Jezus musiał nie zdawać sobie sprawy z pewnych życiowych realiów.
[...]
wciąż szokuje mnie mrok, jaki skrywa w sobie ludzka natura.

[...]
wciąż szokuje mnie mrok, jaki skrywa w sobie ludzka natura.

• Kryminał
  • Biblioteka