Jeszcze krótsza historia czasu

Stephen HawkingLeonard Mlodinow Wydawnictwo: Zysk i S-ka astronomia, astrofizyka
A Briefer History of Time
astronomia, astrofizyka
2015-06-22
Jacek Bieroń
teorie naukowe nauka astronomia astrofizyka historia czasu czas Stephen Hawking

Książka, która kolejny raz potwierdza ogrom ludzkiej niewiedzy. Oświeceniowy człowiek "szkiełka i oka" gubi się w filozoficznych meandrach, które niebezpiecznie zbliżają się do solipsyzmu.

Trzeba przyznać, że autorzy tej pozycji poruszają dość trudne zagadnienia naukowe. Trzeba jednak przyznać, że robią to zapewne w najprostszy sposób w jaki da się wytłumaczyć współczesną fizykę. Książka wymaga skupienia, ponieważ zawiera na prawdę wiele ciekawych, ale i skomplikowanych przemyśleń jednego z najwybitniejszych naukowców naszych czasów.

Pozycja z kategorii "science", zdecydowanie nie "fiction". Nie ma co oczekiwać, że każdy pojmie "co autor miał na myśli". Zdecydowanie jednak jest to książka skierowana do znacznie szerszego grona niż szalenie wąska grupa ludzi, którzy na prawdę wiedzą o co w tym chodzi.

Po przeczytaniu (nie ukrywam - kilkukrotnym) takich pozycji czytelnik rozgląda się wokół poszukując...

Książka dobra ale mniej więcej od połowy przestałem ją rozumieć - czytałem głównie dla tego żeby sobie udowodnić, że fizyka nie jest taka trudna - jest trudna :)

Jako wstęp do dalszych zagłębień się w temat może być. Nie pojawi się za dużo nowego dla osoby uważającej na fizyce w liceum.

Opisy najważniejszych teorii fizyki w bardzo prostej formie. Zdecydowanie rozszerzyła moją wiedzę o tym jakimi prawami rządzi się wszechświat i jakie cele współcześni fizycy sobie stawiają.

Naukowiec opisuje podstawowe prawa fizyki w zwięzły i przystępny sposób dzięki czemu osoby, które zostały zrażone do fizyki przez system szkolnictwa i mają z nią na pieńku od dawana mogą się nią zainteresować przez popularnonaukowy styl pisma autora. Oprócz prostego wyjaśnienia teorii względności Einsteina, autor dodatkowo próbuje zobrazować na podstawie naukowych założeń...

Porusza wiele istotnych elementów kosmologii XX wieku.
Niestety trochę czasami chaotycznie z pojęcia na pojęcie skacze nie budując wprowadzenia

Miało być jeszcze przystępniej, ale uważam, że jeśli nie zna się podstaw fizyki i chemii ciężko będzie zrozumieć cokolwiek z tej książki. Ja akurat uwielbiam taką tematykę, więc czytało mi się przyjemnie. Stephen Hawking dość składnie opisuje jak działa wszechświat, jakie prawa rządzą znanymi nam zjawiskami i jakie wyzwania stoją jeszcze przez fizyką teoretyczną. Przyjemna...

Dyskusje

1 295
  • Chcę w prezencie
  • Popularnonaukowe
  • 2018
  • Legimi
  • Nauka
więcej mniej

Dodaj cytat z książki Jeszcze krótsza historia czasu