Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los

Okładka książki Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los Leonard Mlodinow
Okładka książki Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los
Leonard Mlodinow Wydawnictwo: Zysk i S-ka popularnonaukowa
popularnonaukowa
Zysk i S-ka
2022-04-26
2022-04-26
9788382025286
Paweł Strzelecki

"Normalna teoria wypadków zastosowana do życia nie dowodzi, że związek między działaniem a nagrodą jest losowy, tylko że wpływ czynników losowych jest równie ważny jak nasze przymioty i działania."

Fizyk Leonard Mlodinov pisze świetne książki popularnonaukowe. O kilku z nich wspominałem już na spoeculatio.pl (Krótka historia rozumu, Nieświadomy mózg). W najnowszej pozycji Chwiejnym krokiem przyszedł czas na losowość i tym, w jaki sposób człowiek sobie z nią radzi. Jak zwykle napisana w przejrzysty i jasny sposób, jeśli jednak ktoś zna tę tematykę, niewiele znajdzie tu nowych i ciekawych rzeczy.
[...]
całość:

Bardzo zgrabnie opowiedziane. Podstawy probablistyki pokazane na przykładach z życia plus trochę historii ich twórców. Dla ludzi obeznanych z matematyką ciekawostka, a dla humanistów może to być nawet miłe wprowadzenie.

puenta książki- nie należy się poddawać, bo za którymś razem może się nam udać i możemy osiągnąć sukces.

Być może ktoś po przeczytaniu tej książki spali kalendarz albo rzuci studia. Kto inny za to pozbiera wreszcie do kupy pracę magisterską, pisaną od dwóch lat. To wszystko i tak bez znaczenia, co bardzo zgrabnie udowadnia autor książki. Z jednej strony totalny nihilizm - skoro i tak przypadek rządzi naszym życiem. Z drugiej strony efekt motyla - każda kolejna próba może zrobić z Ciebie nowego Billa Gatesa.
Ta książka jest bardzo dobrym dodatkiem do "Pułapek myślenia".

Znakomita książka! Tłumacza (i Czytelników tutaj),wyzłośliwiających się za kilka nieścisłości, wzywam do napisania dzieła choćby w połowie tak świetnie się czytającego i zawierającego tyle informacji ;)

Analizujesz, planujesz, a potem przychodzi taki Leonard Mlodinow i stwierdza, że to wszystko o „kant d...” można rozbić. Że życiem rządzi przypadek, a człowiek kroczy przez nie chwiejnym krokiem, jak bywalec barowego przybytku. A do tego wszystkiego facet ci wszystko udowodni matematycznie. Zrobi obliczenia, przeprowadzi dowód i te inne cuda, co matematycy potrafią. Stawia nas w sytuacji, w której trudno z jego tezą polemizować.

„Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los” to książka o rachunku prawdopodobieństwa w gawędziarskim stylu. Autor książki wykazuje, że nawet w świecie biznesu, ekonomii, który sprawia wrażenie głęboko analitycznego przypadek odgrywa ogromną rolę, a rzekomo dobrze przemyślane decyzje powstają w wyniku zbiegu okoliczności.

Leonard Mlodinow ma faktycznie fajny, luźny styl opowiadania. Stara się, jak może żeby i tym opornym przedstawić matematyczne pojęcia. Wykorzystuje do tego przykłady z różnych dziedzin, więc zwiększa szansę dotarcia do czytelników o różnych pasjach. Chociaż „kij ma dwa końce” i kiedy trafi się na dłuższą rozprawę o czymś, o czym nie mamy pojęcia, to jesteśmy podwójnie skonfundowani. Ja miałam tak kiedy na scenę wkraczały przykłady nawiązujące do baseballu. Nie znam zasad gry, do tego nauki ścisłe to nie moja mocna strona, więc tylko siedzę i błagam, żeby nikt mnie nie „wywołał do odpowiedzi”.

Już od pierwszych stron poczułam, że nie jestem odpowiednią osobą do pisania o tej książce. Jednak skoro trafiła w moje łapki, to opowiem wam dlaczego. Jak już wspominałam nauki ścisłe to nie jest to co mój mózg szczególnie ogarnia. Może i miałam 5 z matmy i potrafię dodać i pomnożyć kilka cyferek, ale ustalmy, że jest to poziom użytkowy. Od czasu do czasu nachodzi mnie potrzeba, żeby zrozumieć mechanizmy, zjawiska, które kształtują świat. Wtedy moja uwaga kieruje się do książek typu „Chwiejnym krokiem”, licząc na „rachunek prawdopodobieństwa w gawędziarskim stylu”. Ponieważ nie rozumiem ich w 100% szybko się irytuję. I tak też było w tym przypadku. Niby fajny język, niby napisana z humorem, a ja i tak siedzę i analizuję każde zdanie, żeby poukładać sobie teorię w głowie. Cieszę się, kiedy jakiś przykład dotrze do mojej mózgownicy, ale też wkurzam się, kiedy trafię na niezrozumiały.

Generalnie książka zrobiła na mnie dobrze wrażenie, ale jedną rzecz muszę autorowi wypomnieć. W przypisach znajdziemy komentarze tłumacza. I nie byłoby w nich nic dziwnego, gdyby tłumaczyły zjawiska, które u nas w Polsce nie występują lub nie są popularne np. zasady gry w baseball. Wiecie Amerykanin pisze o czymś oczywistym dla niego, nie czuje potrzeby doprecyzować. Inaczej się sprawa ma, jeżeli mowa o wiedzy ogólnej. Jako przykład posłużę się przypisem ze strony 76*. Mowa tu o „wynalezieniu” znaku równości. Tłumacz uznał za konieczne doprecyzować co autor przez to rozumie i dodać słówko o początkach algebry. Chociaż moja wiadomość do autora publikacji zapewne nie dotrze, jednak i tak pozwolę sobie ją tu zamieścić: „Panie Leonardzie, proszę wyrażać się precyzyjnie i nie dokładać ludziom roboty.” Mam nadzieję, że tłumacz dostał jakaś premię za wykonanie dodatkowej pracy.

Generalnie moje wrażenie po przeczytaniu „Chwiejnym krokiem” są pozytywne, jednak książka utwierdziła mnie w przekonaniu, że jeśli chodzi o nauki ścisłe najlepiej przyswajam wiedzę z publikacji dla dzieci. Także ten egzemplarz wędruje kurzyć się na półkę (może ktoś z moim znajomych zechce go przygarnąć),a ja idę pobuszować po biblioteczce mojej córki.

* Leonard Mlodinow, „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los”, przeł. Paweł Strzelecki, wyd. Zysk i s-ka, Poznań 2022.

Lubimy wierzyć w swoją moc sprawczą, możliwość kierowania życiem, tego, że wszystko leży w naszych rękach. Na tym właśnie opiera się system kapitalistyczny, w którym odpowiedzialność za porażki zrzuca się na człowieka, a nie na okoliczności. Miejsce na drabinie społecznej ma być wynikiem zaangażowania. A wszystko w myśl zasady: im więcej pracujesz tym więcej masz oraz im więcej wydajesz tym mniej masz. Zgodnie z tym myśleniem jeśli komuś w życiu się nie udało to sam sobie jest winny, bo za mało pracował i za dużo wydawał. Ten sam schemat dotyczy sukcesów: jeśli ktoś odnosi sukces to ciężko na niego pracował. Aby to udowodnić powstaje wiele książek objaśniających jak wielkie znaczenie ma systematyczność, pracowitość i wytrwałość. Poznajemy życiorysy znanych ludzi, dostajemy motywujące poradniki i mamy zakasać rękawy, aby wziąć się do roboty. Niestety mało miejsca poświęcono temu jak niesamowicie ważnym składnikiem powodzenia jest też sprzyjający zbieg okoliczności. Czasami jedna rzecz może popchnąć naszą karierę do przodu, a czasami ją zatrzymać lub uniemożliwić. Temat losowości i przypadkowości nie jest nowy. Zajmowano się nim już od dawna, ale właśnie ten badany przypadek, zgłębiana losowość sprawiły, że często ważne prace przepadały, były niszczone przez religijną policję (Inkwizycję),która skutecznie zatrzymywała naukę i tylko przypadek sprawił, że strzępki prac dotrwały do naszych czasów. O tym skąd wziął się pomysł na takie badania, jak je prowadzono w historii i jakie korzyści dawała świadomość losowości dowiecie się z książki Leonarda Mlodinowa „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los”. Autor zabiera nas w świat nauki, ale też jest tu całe mnóstwo opowieści, anegdot pozwalających na lepsze zrozumienie tematu.
„Dokonywanie mądrych ocen i wyborów w obliczu niepewności jest rzadką umiejętnością. Jednak, podobnie jak każdą inną umiejętność, można ją rozwinąć i ulepszyć, zdobywając i wykorzystując doświadczenie”.
Autor uświadamia nas, że dużo więcej zdarzeń w naszym życiu nie zależy od nas, tylko od tego, w jakich okolicznościach się znajdziemy. Pokazuje jak średnia działań ma wpływ na nasze osiągnięcia oraz przekonuje, że testy, sprawdziany oraz egzaminy nie mają sensu, bo ich wynik zależy od wielu czynników, w których nasze kompetencje i wiedza nie zawsze są tymi najważniejszymi. Leonard Mlodinow w pasjonujący sposób pokazuje jak bardzo nasze życie jest głęboko ukształtowane przez przypadek i losowość, które czasami ułatwiają, a czasami utrudniają realizację pragnień. Podsuwa nam całe mnóstwo przykładów pozwalających zrozumieć jak bardzo mały wpływ mamy na to, co nas spotyka i co osiągamy. Takie podejście pozwala nam uwolnić się od poczucia wyjątkowości lub przekonaniu o odpowiedzialności za porażkę. Za to możemy nieco inaczej spojrzeć na własne życie i losy innych ludzi. Poznając różne historie możemy stać się bardziej empatyczni i podać pomocną dłoń tworząc warunki sprzyjające realizacji celów, tworzyć społeczeństwo bardziej świadome tego, że możemy znaleźć się w różnych okolicznościach i przez to musimy wzajemnie się motywować oraz wspierać, aby móc stawić czoła niesprzyjającym okolicznościom. Taka sieć pomocnych dłoni oraz inspiracji to też narzędzie, które przyczyni się do rozwoju wielu dziedzin. Autor uświadamia nam jak wiele projektów nie zostało zrealizowanych, bo zostały odrzucone przez osoby niewierzące w ich powodzenie. Brak funduszy uniemożliwił odniesienie sukcesu. Mlodinow uświadamia nas również jak bardzo nasz mózg nami manipuluje i zmusza do szukania schematów oraz konsekwencji tam, gdzie ich często nie ma. Autor pokazuje różnorodne sytuacje uświadamiające nam jak bardzo przypadek wpłynął na losy ludzi: od szkolnej klasy po salę sądową i od rynków finansowych, powodzenie wielkich produkcji kinowych, po supermarkety, bestselery książkowe. Z tej perspektywy z większym sceptycyzmem będziemy spoglądali na oceny oparte na cyfrach. Zderza zwykłe wnioskowanie, konsekwencje prawa wielkich liczb z wydarzeniami w życiu różnych ludzi. Pokazuje nam jak bardzo trzeba się pilnować w tworzeniu osądów.
„Chwiejnym krokiem” uświadamia czytelników, jak bardzo nie doceniamy powszechności praw losowości i przypadku, a przez to za bardzo przypisujemy sobie lub innym winę za wydarzenia lub porażki. Uświadamia nam jak bardzo możemy stać się ofiarami myślenia opartego błędach poznawczych.
#LeonardMlodinow #Chwiejnym krokiem #Jakprzypadkiwpływająnanaszlos #rachunekprawdopodobieństwa #losowość #zbiegokoliczności #konsekwencje #sukces #porażka #pracowitość #zaangażowanie #uprzedzenia #poglądy #rekordy #oceny #mistrostwa #nagrody #uznanie #górowianka #górowiankaas #górowiankaksiążki #annasikorska #sikorkawśrodksiążek #czytamdlaOli #pożyczprzeczytajpoleć #wydawnictwoZysk

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Nieintuicyjne konsekwencje losowości

Po lekturze tej książki powinno być oczywiste, że przeczytanie przez kogoś tej opinii nie ma właściwie związku z autorem książki czy sensownością treści, ale jest kwestią przypadku lub zupełnie nieoczywistych uwarunkowań (takich jak to, że ktoś przeczytał moją inną opinię). Piękno matematyki polega miedzy innymi na tym, że tłumaczy rzeczy, które wydają się niewytłumaczalne – przypadek, los, sukces życiowy, porażkę zawodową, szóstkę w totolotku, istnienie bestsellerów literackich i filmowych, miliarderów i nieudaczników. Rachunek prawdopodobieństwa i statystyka nie tylko uzasadniają ilościowo to, co człowiek na każdym kroku oswaja, czasem tłumacząc sobie ‘dzianie się’ jako fatum, zdolności, pech, istnienie mocy nieczystych, itd. One są w stanie wykryć bezlitosne konsekwencje zupełnego przypadku ukryte w szeregu złożonych relacji wzmocnionych ludzkimi mechanizmami poszukiwania sensu, albo wręcz przeciwnie – wykazać, że to ludzkie manipulacje zaburzyły świat losowy dla całkiem wymiernych korzyści osobistych. Leonard Mlodinow ciekawie zebrał kilka faktów, które zbudowały probabilistykę, by pokazać jako bardzo potrzebujemy sensu, choć z reguły jesteśmy bezradni wobec złożoności i praw wielkich liczb. „Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los” to garść ciekawie podanej matematyki z historyczną perspektywą i odniesieniem do człowieka, który uwikłany w błędy poznawcze racjonalizuje świat, czasem zbyt sumiennie, bo chciałby wierzyć, że każde zasługi i przewiny mają sens.

Gdyby nie wcześniejsze lektury, książka byłaby odkrywcza, a tak to kolejny dobry tekst pokazujący przydatność matematyki nawet w sytuacjach, gdy trudno jej skuteczności oczekiwać. Jednak dobrze jest się dowiedzieć, że nie da się złożoności naszych decyzji i ich niejednoznacznych konsekwencji zredukować do pewności siłą intelektu, stopniem zaangażowania, zasługami na zupełnie innych polach aktywności. Z drugiej jednak strony wiemy, że dzięki wytrwałości pokoleń zawodowych czy amatorsko ciekawskich ludzi – Bayesa, Bernoullich, Cardano, Fermata, Gaussa, Laplace’a, Pascala czy Quételeta mamy narzędzia do jakościowego i ilościowego poszukiwania mechanizmów zmienności dla zewnętrznego wobec naszych zmysłów świata. To, że coś jest złożone, niepewne, nieprzewidywalne nie znaczy, że nie mamy dla tych zjawisk ram języka i formalizmu. Nawet chaos podlega pewny prawom.

Mlodinow z kilu podstawowych prawideł – zasad rozkładu normalnego, wnioskowania o prawdopodobieństwie warunkowym, konsekwencji prawa wielkich liczb, przechodząc do przykładów zastosowań w życiu: ekonomii, medycyny, zjawisk kultury popularnej, sportu czy zwykłych ludzkich ułomności (od bycia przesądnym poprzez teorie spiskowe po fatalizm),zbudował opowieść bardzo poglądową i pouczającą. Nie da się na każdym kroku pilnować i stosować rygorystycznie technik maksymalizujących poprawność sądów, warto jednak pamiętać o kilku przydatnych mądrościach:

„(…) że niektóre filmy będą się sprzedawać lepiej od innych nawet wtedy, gdy wszystkie będą identyczne.” (30)

„Uznanie, jakim cieszą się liczne teorie spiskowe, opiera się na niezrozumieniu tej różnicy, to znaczy na myleniu prawdopodobieństwa, że seria jakichś wydarzeń miałaby miejsce, gdyby krył się za nią wielki spisek, z prawdopodobieństwem, iż wielki spisek rzeczywiście istnieje, jeśli wiadomo, że zaszła pewna seria wydarzeń.” (163)

„Obraz rezonansowy wykazał, że obszar mózgu, który według naszej wiedzy odpowiada za odczuwanie przyjemności, rzeczywiście był bardziej pobudzony wtedy, gdy badani pili wino, które uważali za wyraźnie droższe.” (202)

„(…) znaczna część porządku, jaki obserwujemy w przyrodzie, skrywa pod sobą niewidzialny chaos i dlatego może być w pełni zrozumiana tylko poprzez odwołanie się do praw losowości.” (254)

„W istocie nakłonienie ludzi, żeby brali szczęście za umiejętność albo bezcelowe działania za kontrolę nad czymś, jest jednym z najłatwiejszych przedsięwzięć, jakie może podjąć psycholog zajmujący się badaniami naukowymi.” (282-283)

„Nawet przypadkowe wzorce potrafimy przeto interpretować jako argumenty nie do odparcia, o ile są zgodne z naszym z góry przyjętym poglądem.” (290)

„Chwiejnym krokiem” zdaje relację z niepokojącego faktu, że nie doceniamy powszechności praw losowości i przypadku. Ponieważ panowanie nad otoczeniem daje spokój, poczucie sprawczości, to dopowiadamy sobie świat, stając się czasem ofiarami błędów poznawczych. Mlodinow na podstawowym poziomie tłumaczy czasem powszechnie znane zasady społeczne, ale przy użyciu język wywodzącego się wprost z matematyki. Łudzimy się, pocieszamy, popadamy w odrętwienie beznadziejnością, dopingujemy czasem niezasłużonymi sukcesami – wszystko by nie zwariować. Fizyk proponuje jednak nieco sformalizowany namysł nad światem warunkującym nasze samopoczucie. Jeśli przy okazji pokazuje istotę fundamentalnych prawideł prawdopodobieństwa z kilkoma świetnymi przykładami zagadek z nieintuicyjnymi rozwiązaniami (*),to chyba tym lepiej dla czytelnika. Do tego, jednocześnie, gawędziarki styl pisania, w którym opowieść o życiu Cardano, cierpieniu Pascala czy szaleństwach Galtona służą ożywieniu kontekstualnemu dla ważnych ustaleń dla nauki, pozwala lekko czytelnikowi wchłaniać lekturę.

DOBRE PLUS – 7.5/10

/Numeracja stron na podstawie wydania Zysk i S-ka 2022. Istnieje wcześniejsze wdanie, z innym (mniej poprawmy) tłumaczeniem tytułu – „Matematyka niepewności”, Prószyński i S-ka 2009)/

=======

* Przykład z książki. W rodzinie jest dwoje dzieci. Jakie jest prawdopodobieństwo, że wybrana losowo jedna z takich rodzin ma dwie córki, przy założeniu że mamy pewność, iż w rodzinie jest co najmniej jedna córka? Wychodzi 1/3. A co jeśli ten warunek zmienimy, by córka miała baaaaaaaaardzo rzadkie imię? Paradoksalnie (bo co ma ‘piernik do wiatraka’),takie prawdopodobieństwo rośnie do 1/2! Dlaczego? Zapraszam do książki na strony 163-166 i 170-173.

Nieintuicyjne konsekwencje losowości

Lubię książki, które pozwalają otworzyć oczy i popatrzeć na coś z innej perspektywy. Jak przypadki wpływają na nasz los- to książka, która chciała ukazać, jak ogromna jest rola przypadku w naszym życiu i co to w ogóle jest przypadek, losowość i prawdopodobieństwo.

IG: Czytomanka

👉 W jaki sposób nasze życie jest głęboko ukształtowane przez przypadek? Czy to, co robimy jest wykonywane automatycznie, czy na poziomie świadomym?
Pokazując prawdziwą naturę przypadku i ujawniając psychologiczne złudzenia, które powodują, że źle oceniamy otaczający nas świat, Mlodinow daje nam narzędzia potrzebne do podejmowania bardziej świadomych decyzji.

👉 Niezwykle ciekawa w odbiorze książka, która pokazuje, jak przypadki wpływają na nasze życie i co o nich decyduje. Książka pozwala świadomie wybierać decyzje, jednak niektóre rozdziały były tak zawiłe i skomplikowane, że pogubiłam się w tych wyliczeniach prawdopodobieństwa. Całość jednak wypada naprawdę dobrze i spojrzałam na przypadki zupełnie inaczej... Polecam!

❗ Ocena: 7/10

IG: Czytomanka

więcej histori i biografi niż konkretów

więcej histori i biografi niż konkretów

• Rozwój
  • Audiobooki
  • 1. Książki
  • Oddane, sprzedane, poszło won
  • AUDIOBOOKI
  • Nie przebrnęłam, bo umarłam
  • 2 kategoria

Dodaj cytat z książki Chwiejnym krokiem. Jak przypadki wpływają na nasz los