Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie

Okładka książki Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie Leonard Mlodinow
Okładka książki Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie
Leonard Mlodinow Wydawnictwo: Zysk i S-ka nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Emotional: How Feelings Shape Our Thinking
Zysk i S-ka
2023-02-14
2023-02-14
9788382028164
Tomasz Lanczewski

Rzetelna, aktualna, napisana ciekawym językiem, jasno tłumacząca niekiedy dość złożone procesy, pozwalająca zrozumieć znaczenie i rolę emocji w naszym życiu i ich wartość w podejmowaniu decyzji. Wielbiciele testów do samodiagnozy będą usatysfakcjonowani, gdyż zawiera zestaw odpowiednich narzędzi. Bardzo poruszający epilog, w którym autor opisuje swoje pożegnanie z matką w trakcie pandemii covid -19 i analizuje targające nim wtedy emocje. Polecam.

Emocje towarzyszą nam od dziecka, od chwili narodzin aż po kres naszego życia. Emocje to wszystko to, co czujemy, nadają ton naszym rozmowom, pozwalają tworzyć relacje z innymi. To dzięki nim potrafimy zrozumieć potrzeby i dążenia czy ambicje drugiego człowieka.

"Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" to najnowsza książka niezwykle utalentowanego pisarza naukowego Leonarda Mlodinowa, którą miałam przyjemność przeczytać. Dzięki Mlodinowi mamy okazję bliżej przyjrzeć się emocjom, a także zgłębić naukę o nich. Książka podzielona jest na 3 części, z których każda porusza różne kwestie dotyczące emocji. Autor pomaga zrozumieć i wyjaśnia, czym są emocje, jak powstają w naszym mózgu i wpływają na nasze myśli oraz to, w jaki sposób można je kontrolować.

Podoba mi się to, jak Mlodinow wyjaśnia, iż emocje to dary. Dzięki nim szybko zrozumiemy okoliczności, w jakich się znajdziemy i dodatkowo będą informacją dla naszego "zdrowego myślenia" oraz to jak bardzo są pomocne w komunikacji z innymi ludźmi. Całą tę naukę o nich oraz to wszystko, co dowiadujemy się z książki, autor opiera na ogromnej ilości zgromadzonych faktów, badań i doświadczeń, przez co książka jest naprawdę bardzo ciekawa oraz nie jesteśmy w stanie się z nią nudzić.

Na każdym kroku uczymy się i odkrywamy coś nowego, podziwiając kolejne eksperymenty. Poruszające jest jednak to, jak autor nawiązuje do historii swoich rodziców, tego, co i jak czuli. Uważam, że szczególnie ważnym wątkiem jest opis ucieczki Szymona (ojca autora) z obozu koncentracyjnego Buchenwald w Niemczech, czy też nawiązanie do matki, której życie, jak i śmierć dała autorowi prawdziwego kopa, motywację oraz wiele lekcji i inspiracji w swoich książkach.

Dzięki lekturze możemy przyjrzeć się bliżej zagadnieniu motywacji oraz tak ważnej determinacji pomocnej w dążeniu do wyznaczonych sobie celów. Tutaj najlepiej Mlodinow daje przykład, nawiązując do walki bokserskiej Mike'a Tysona z Douglasem, a w szczególności chodzi o emocje, jakie towarzyszyły jednemu z nich po śmierci matki, wzbudzając w nim żelazną determinację do zwycięstwa, w które nikt wprawdzie nie wierzył oprócz właściwie jednej osoby - jak się domyślacie mowa o matce boksera. Takich ciekawych faktów, przykładów przedstawionych przez pisarza jest ogrom i to wielki plus, ponieważ są pomocne do lepszego zrozumienia emocji, jakie nam towarzyszą w naszym codziennym życiu. Co ciekawe możemy skorzystać również z testów zawartych w publikacji (test wstydu i poczucia winy, test lęku, test gniewu i agresji, test romantycznej miłości i przywiązania). Jeśli przy ich rozwiązywaniu będziemy szczerzy i uczciwi wobec siebie, możemy dowiedzieć się wielu rzeczy o sobie, o naszych emocjach. Ponadto każde zagadnienie z danego testu jest omawiane przez autora i tu kolejny pozytyw.

Więcej już Wam nic nie zdradzę, bo nie ma nic lepszego niż odkrywanie książki samemu. Mogę jedynie dodać, iż czytając „Emocje” Leonarda Mlodinowa, moje uczucia wobec tej lektury są w dużej mierze bardzo pozytywne. Jakie będą Wasze? Przekonajcie się sami.

👉 Jak lepiej komunikować się z innymi? Jak zrozumieć naszą frustrację, strach i niepokój? Co zrobić, aby uczynić nasze życie szczęśliwszym? Jak można siebie lepiej poznać?

IG: Czytomanka

👉Poruszająco głębokie spojrzenie na rolę uczuć w życiu codziennym, które podważa potoczny pogląd, że rozum i emocje są przeciwieństwami. Każdego dnia podejmujemy setki decyzji, począwszy od tego, co zjeść na śniadanie, a kończąc na sposobach inwestowania naszych pieniędzy, i żadna z tych decyzji nie byłaby możliwa bez udziału emocji. Od dawna mówi się, że myślenie i odczuwanie to oddzielne i przeciwstawne siły naszej osobowości. Jednak według autora niezwykłe postępy w psychologii i neurobiologii dowiodły, że emocje są tak samo ważne dla naszego powodzenia jak myślenie.

👉Książka, którą powinna przeczytać każda młoda osoba wchodząca w dorosłość, żeby poznać lepiej swoje emocje i uczucia. Poznanie siebie swoich mechanizmów bardzo pomaga w dorosłym życiu, bo nad złymi zachowaniami można pracować, a dobre pielęgnować. Książka zdecydowanie godna uwagi!

❗ Ocena: 10/10

IG: Czytomanka

Świetna książka, dużo lepsza niż się spodziewałem. Autor pisze w sposób niesamowicie interesujący, fakty naukowe przeplatane z historiami i sytuacjami z życia wziętymi zdecydowanie ułatwia przyswajanie informacji. Książka jest kopalnią wiedzy na temat emocji i ich wpływu na nasze życie, zachęca do dalszej lektury na ten temat.

"EMOCJE. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" LEONARD MLODINOW

To ważna i bardzo wartościowa lektura ukazująca co dzieje się w naszej głowie i w naszym ciele.
Zaintrygowała mnie swoją tematyką i pokazała jak ważne są emocje w naszym życiu.
Wiem, że czasem trudno jest nam je nazwać i wyrazić.
Dowiemy się jak lepiej zrozumieć siebie i jak łatwiej się komunikować.
Odkryjemy prosty i czytelny sposób mechanizmy, które sterują emocjami.

Dzięki neuronauce wiemy coraz więcej o naszym układzie nerwowym.
Biologia połączona z biochemią, biofizyką, informatyką i psychologią tworzy genialne wyniki o naszych emocjach.
Wiemy, że emocja biorą się z bodźców zewnętrznych, które uruchamiają w naszym mózgu myślenie.
Właśnie to myślenie powoduje jak się czujemy i jak zachowujemy.

Odniesienia do matki dają coś niesamowitego.

Lektura ta podważa teorię, że rozum i emocje wzajemnie się wykluczają.
Poznamy test romantycznej miłości, wstydu, lęku czy poczucia winy.
Przyznam, że były to da mnie bardzo ciekawe informacje i zaskakujące wnioski.

Całość podzielona jest na trzy części, będzie więc o tym czym są emocje i jak wpływają na nas - nasze ciało i nasz umysł.
Będzie też o tym jak i gdzie powstają emocje oraz jaki maja wpływ na przetwarzane przez nas informację.
Jak działa motywacja, inspiracja, determinacja czy przyjemność.
Trzecia część to profil emocjonalny w teorii i w praktyce. Ukaże jak możemy zarządzać swoimi emocjami.
Poznamy całą masę badań naukowych, przykładów z życia i liczne teorie.

Lektura absolutnie warta przeczytania. POLECAM :)

"EMOCJE. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" LEONARD MLODINOW

Wiem, że czasem trudno jest nam je nazwać i wyrazić.
Dowiemy się jak lepiej zrozumieć siebie i jak łatwiej się komunikować.
Odkryjemy...

Neuronauka od lat zajmuje się badaniem układu nerwowego. Łączy ona wiedzę z zakresu medycyny, biologii, biochemii, biofizyki, informatyki i psychologii. To w dużej mierze dzięki niej zmienił się sposób w jaki postrzegamy emocje. Tradycyjne teorie głosiły, że istnieje niewielki zestaw podstawowych emocji - strach, gniew, smutek, wstręt, szczęści i zaskoczenie, które są uniwersalne w każdej kulturze. Każda emocja jest powodowana przez bodźce pochodzące ze świata zewnętrznego, że powoduje konkretne zachowania i każda występuje w wyspecjalizowanych strukturach mózgu. Ostatnimi czasy jednak to dawna teoria emocji ustępuje miejsca nowemu poglądowi, który w swej książce "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" w przystępny i ciekawy sposób przedstawia Leonard Mlodinow, naukowiec i popularyzator nauki, autor licznych publikacji popularnonaukowych.

Pozycja ta nie jest dedykowana li tylko do studentów czy absolwentów psychologii. Sięgnąć po nią powinien każdy, gdyż decyzje, które podejmujemy na co dzień (te błahe jak wybór stroju w którym wyjdziemy z domu, jak te fundamentalne jak wybór partnera życiowego) są motywowane emocjami właśnie, choć do tej pory pokutował pogląd, że myślenie i odczuwanie to oddzielne siły. Autor w swojej publikacji stara się udowodnić, że emocje współrządzą naszym życiem i są dla nas tak samo istotnie jak racjonalne myślenie.
Książka podzielona jest na trzy części. Pierwsza wyjaśnia czym są emocje, jak jest ich cel i jak umysł i ciało współistnieją ze sobą. Część druga skupia się na tym gdzie powstają emocje, jak wpływają na przetwarzanie przez nas informacji i codzienne działania. Ostatnia dotyka tematu profilu emocjonalnego nie tylko w teorii ale i w praktyce gdyż Leonard Mlodinow w swej publikacji umieszcza szereg testów taki jak chociażby test wstydu i poczucia winy, test lęku czy test romantycznej miłości i przywiązania wraz z kluczem odpowiedzi które pozwolą nam odkryć nasz własny profil emocjonalny.

Autor w swej książce odwołuje się do najnowszych badań, podaje też mnóstwo przykładów "z życia", które sprawiają że książce daleko od nudnego podręcznika akademickiego. Niezwykle wzruszające są też fragmenty w których nawiązuje do historii swojej własnej rodziny. Postać matki, która przewija się na kartach tej publikacji sprawia, że czytelnik czuje z autorem jakiś rodzaj więzi i bliskości.
Polecam tę lekturę Waszej uwadze.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Na książkę "Emocje. Jak uczucia kształtują nasze myślenie" zdecydowałam się ze względu na poprzednie tytuły autora - Leonarda Mlodinowa, o których czytałam, ale jak dotąd nie miałam okazji osobiście się z nimi zapoznać. Najnowsza publikacja rozbudziła moją ciekawość i z pewnością sięgnę po inne tytuły twórcy, a to chociażby ze względu na dodatkowo polecaną literaturę, nawiązującą do opisywanych zagadnień.

Książka jest podzielona na trzy zasadnicze części. W pierwszej z nich autor przedstawia, czym w ogóle są emocje i jaki jest ich cel. Druga to nawiązanie do przyjemności, motywacji, inspiracji i determinacji. Ostatnia część natomiast pozwala ustalić nasz profil emocjonalny oraz przedstawia, jak możemy zarządzać swoimi emocjami (jak je regulować). Całość jest spięta pewnego rodzaju klamrą w postaci odniesień do matki pisarza.

Treści są przedstawione w przystępny, interesujący sposób. Liczne przykłady pozwalają na zrozumiały odbiór przekazywanych treści, a dodatkowa literatura umożliwia zgłębienie poszczególnych zagadnień. Autor w wyrazisty sposób dowodzi, jak lęk wpływa na podejmowane decyzje - szczególnie w naprawdę kryzysowych momentach, a uniknięcia błędów nie są w stanie wykluczyć nawet najlepsze szkolenia i lata doświadczeń. Dostajemy też dowody potwierdzające fakt, że lęk oprócz zgubnego działania (czasem wręcz katastrofalnego) może również ratować życie. Jak łatwo zauważyć, nie mamy tu do czynienia z jednostronnym spojrzeniem na sprawy, a raczej z dogłębną, chłodna analizą, która jest obrazowana jaskrawymi i zapadającymi w pamięci przykładami.

Jednym z ciekawszych fragmentów było dla mnie przytoczenie badań prowadzonych przez Thomasa Willisa, który przeprowadzał sekcje ciał przestępców (m.in. dokładnie analizował struktury występujące w ich mózgach). Innym, równie interesującym momentem był ten, w którym autor pisał o przeszczepach i różnych definicjach normalności.

Minusem, jaki zaobserwowałam podczas lektury jest odklejanie się stron sąsiadujących z okładką. Wprawdzie nie wygląda na to, by książka miała się rozpaść, ale jak na pierwsze przeczytanie to dla mnie dość niepokojący widok.

Słyszeliście kiedyś o czymś takim jak afekt rdzenny albo łaknienie spaczone? Jeśli nie, ale uważacie, że brzmi to interesująco - zachęcam do lektury.

Książka z Klubu Recenzenta serwisu nakanapie.pl.

Co nam w głowie siedzi?

Choć wydawać by się mogło, że emocje w życiu człowieka bardziej przeszkadzają niż pomagają (jakże dobrze żyłoby się bez stresu, poczucia wstydu i winy),to jednak nie ma wątpliwości, że odgrywają one ogromną rolę i wpływają na większość naszych decyzji. Leonard Mlodinow w krótki i przejrzysty sposób stara się wytłumaczyć mechanizmy, które nami sterują, a o których większość z nas nie ma pojęcia.

"Emocje" to nie tylko zbiór wyników różnych badań dotyczących źródła uczuć. To pozycja, która w bardzo lekki i przystępny sposób opowiada o rzeczach, nad którymi zwykle się nie zastanawiamy, bo reagujemy odruchowo. Mlodinow przekonuje, że emocje nie tylko nie przeszkadzają w życiu, ale w momencie, gdy poznajemy ich źródło, mogą być bardzo przydatne.

Czy wiedzieliście, że chcąc być szczęśliwym w jednakowym stopniu trzeba dbać nie tylko o głowę, ale również o jelita? Że emocje uważane za negatywne były niezwykle ważne, żeby ludzkość w ogóle mogła przetrwać? Że często jedne emocje maskują zupełnie inne – zwykle te trudniejsze? Mlodinow udowadnia, że tak naprawdę niewiele wiemy o tym, co dzieje się w naszych głowach, a świadome przeżywanie emocji mogłoby bardzo ułatwić codzienne funkcjonowanie i relacje z innymi ludźmi.

"Emocje" to książka, która idealnie równoważy aktualną wiedzę z zakresu badań nad ludzką psychiką z humorystycznym stylem i anegdotami. Ta niewielka pozycja jest świetnym punktem wyjścia, by zrozumieć, co się dzieje w naszych głowach, niejednokrotnie bawiąc i zaskakując czytelnika.

Co nam w głowie siedzi?

Emocje jakie odczuwamy, czyli nasze uczucia te dobre i złe są nieodłączanym elementem naszego życia. Wiemy o nich ale niewiele z nas wie, jak ważną rolę odgrywają w naszym życiu i jak bardzo kierują naszym myśleniem, zachowaniem czyli mózgiem :)
Autor Leonard Mlodinow w bardzo ciekawy i zrozumiały sposób wyjaśni nam czym są uczucia, jak ewoluowały na przestrzeni wieków, jak możemy je podzielić i jak bardzo wpływają na nasze myślenie i nasze decyzje.
Na co dzień odczuwamy całą gamę uczuć od gniewu, złości po radość, miłości i przyjemność. W książce znajdziemy przykłady i informacje jak uczucia te oddziaływają na nasze czyny i życie.
Podejmowane przez nas decyzje zależą od naszego nastroju, ten sam problem inaczej rozwiążemy gdy jesteśmy szczęśliwi a inaczej gdy targają nami złość i nienawiść.
Autor na przykładzie ciekawych historii obrazuje nam omawiane tematy co pozwala na ich lepsze zrozumienie i przemyślenia. Dzięki książce będziemy mogli bardziej świadomie liczyć się z naszymi emocjami. Naprawdę warto przeczytać.

To moje trzecie spotkanie z Leonardem Mlodinowem. Pierwsze było o przyjaźni ze Stephenem Hawkingiem, drugie CHWIEJNYM KROKIEM, o roli przypadku w naszym życiu. Biografia Hawkinga była okej, a CHWIEJNYM KROKIEM wymagało dużego skupienia - ostatnio nawet wróciłam do niej i muszę przyznać, że to ponowne czytanie było na korzyść. Jednak obecnie jestem świeżo po EMOCJACH JAK UCZUCIA KSZTAŁTUJĄ NASZE MYŚLENIE i muszę przyznać, że jest to numer jeden wśród książek Mlodinowa.
EMOCJE nie są tak wymagające, jak CHWIEJNYM KROKIEM i czyta się je łatwo i przyjemnie. To bardzo dobrze napisana opowieść o uczuciach i ich wpływie na nasze życie. Fascynująca podróż przez zwariowany świat gniewu, przyjemności, radości, smutku, miłości itp., itd. Leonard opisuje naukowe zagadnienia w bardzo zrozumiały sposób.
Na co dzień nie myślimy o tym, jak wielki wpływ na nasze zachowanie mają EMOCJE. One po prostu są a my albo im ulegamy, albo nie. Jednak, gdy zaczniemy się nad tym zastanawiać w naszej głowie może pojawić się pewien niepokój... bo niby jaki mamy wpływ na to, co i jak czujemy? I tu pojawia się Mlodinow ze swoją książką.
Po pierwsze dowiemy się, czym są emocje. Wbrew pozorom nie bardzo je poznaliśmy, choć codziennie nimi obdarowujemy siebie i otoczenie. Gdy je już trochę zrozumiemy, to będziemy mogli dowiedzieć się więcej o tym skąd pochodzą i jak kierują naszymi myślami i (co ważniejsze) zachowaniem. Etap końcowy będzie polegał na samoobserwacji - autor prezentuje rozmaite testy np. test lęku, które będziemy mogli wykonać i lepiej zrozumieć swoje EMOCJE.
Z jednym jednak się z Mlodinowem nie zgadzam - miłość, to nie emocja, to nie uczucie, tylko piękna, najwspanialsza, najtrudniejsza, świadoma decyzja o tym, że będę kochać tego/tę mężczyznę/kobietę. To, co Leonard nazywa w tej książce miłością, jest jedynie początkowym etapem miłości, a nazywa się pożądaniem.
Książkę bardzo polecam, jest ciekawa, łatwa w odbiorze, porusza ważne tematy i będzie rewelacyjnym tematem do rozmów i rozważań. Jeśli zastanawiacie się, od czego zacząć przygodę z Mlodinowem, to EMOCJE będą najlepszym wyborem.

boje się - cieszę się
Wydawnictwo Zysk i S-ka