Druga wojna światowa

Wydawnictwo: Znak
druga wojna światowa
historia
Ag2S

Gdybyś miał przeczytać w życiu tylko jedną książkę o II wojnie światowej, powinna to być książka Beevora. Przełomowa panorama II wojny światowej. Dzieło życia prekursora nowoczesnej historii wojskowości Pisząc swój niezapomniany Stalingrad, Antony Beevor stworzył podwaliny współczesnej historii wojskowości. W Berlinie 1945, Krecie i D-Day szokował spojrzeniem na wojnę z perspektywy...

Pisząc swój niezapomniany Stalingrad, Antony Beevor stworzył podwaliny współczesnej historii wojskowości. W Berlinie 1945, Krecie i D-Day szokował spojrzeniem na wojnę z perspektywy szeregowych żołnierzy. Teraz powraca z przełomową książką, która ukazuje pełną panoramę II wojny światowej. To błyskotliwa, poruszająca i dogłębna analiza największego konfliktu w dziejach ludzkości.

Od walk na granicy radziecko-chińskiej w sierpniu 1939 roku, przez kampanię wrześniową, podbój Francji i atak na Pearl Harbor, aż po D Day, upadek III Rzeszy oraz kapitulację Japonii. Beevor perfekcyjnie odmalowuje każdy kolejny etap wojny. Ukazuje jej okrucieństwo, uwydatnia ogrom i udowadnia, że globalny konflikt był przede wszystkim tragedią zwyczajnych ludzi. To kontrowersyjna i nowatorska praca historyczna oraz pasjonująca lektura, od której nie sposób się oderwać.

Dzieło życia jednego z najwybitniejszych historyków wojskowości, po którym historia XX wieku już nigdy nie będzie taka sama.

źródło opisu: Znak, 2013

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,3633,Druga-wojna-swiatowa

Oficjalna recenzja
Bartek książek: 64

Kompendium wiedzy

Antony Beevor to jeden z najlepiej znanych i najbardziej poczytnych historyków, którzy w swojej pisarskiej karierze skupili się na drugiej wojnie światowej. Jego „poczytność” wynika z prostego powodu – książki sygnowane nazwiskiem Beevor to nie tylko rzetelna literatura historyczna, ale przede wszystkim doskonała książka, która z przyjemnością przeczyta każdy – nawet laik w tym temacie. Autor bowiem nie sili się na tysiące tabelek, miliony nazwisk i mnóstwo danych statystycznych – w najnowszej książce stawia bowiem na realność, posługując się z niebywałą wprawą cytatami osób, które w opisywanych przezeń wydarzeniach brały udział. Dzięki temu „Druga wojna światowa” przypomina momentami książkę przygodową, której tempo jest naprawdę niesamowite. Nie oznacza to jednak, że elementy drastyczne lub godne potępienia zostały zeń wyeliminowane – wręcz przeciwnie – są one piętnowane, acz z wrodzoną Brytyjczykom flegmą. Ta „brytyjskość” pojawia się jeszcze w kilku momentach, szczególnie gdy dotyczy wojennych losów ziomków autora. Jednak to co naprawdę może zainteresować, a może nawet zachwycić (szczególnie pasjonatów historycznych), to zupełnie odmienne od znanego ze szkoły spojrzenie na wojnę, która dotknęła także nasz kraj. Jest ono zresztą bardzo podobne do tego, do którego przyzwyczaił nas Norman Davies – bez nadęcia i zbytniego rozpatrywania szczegółów, które często są mało znaczące i niewiele wnoszą do tzw. prawdy historycznej. Oczywiście Beevor, jak każdy człowiek ma swoje zdanie i zapatrywania, co dość łatwo wypatrzeć (od choćby lekko lewicowe odchylenie), ale któż ich nie ma?

Jest jeszcze coś, co sprawia, że ta książka czyta się praktycznie sama, mimo ogromnej (ok. 1000 stron) objętości – Beevor niesłychanie dynamicznie zmienia fronty wojny – z zachmurzonej Europy przenosząc nas na Czarny Ląd, by stamtąd szybko przeskoczyć do mroźnej Rosji lub parnej Azji. Dzięki temu czytelnik nie zdąży „zmęczyć” się jednym tematem i z ciekawością zajmie się kolejnym. Niestety wprowadza to też troszkę zamętu przestrzennego i czasowego, szczególnie dla tych, którzy słabiej orientują się w historii tego okresu. Ale zysk jest chyba jednak większy.

Książka, poza tekstem, oferuje też dwa „zestawy” fotografii, które doskonale uzupełniają to, co widzimy oczyma wyobraźni (czasem nieźle ją pobudzając). W jej wykorzystaniu pomaga niesłychanie przyjazny czytelnikowi styl autora – bardzo klarowny i niesłychanie bogaty. Niestety zawiodła trochę korekta – błędów bowiem jest sporo. Wielu odstraszy też format książki – wspomniana liczba stron swoje waży i wymaga dodatkowo sztywnej oprawy – a taka kombinacja już w rękach ciążyć potrafi. Jednak warto po „Drugą wojnę światową” sięgnąć, choćby jako uzupełnienie swoich wiadomości. Jak nie przed tegoroczną, to może przed przyszłoroczną maturą.

Bartek `barneej` Szpojda

edit3008 | 2015-08-31
Przeczytana: 30 sierpnia 2015

Dla mnie rewelacyjna.
Polecam miłośnikom historii II W.Ś.
Zgadzam się z niektórymi czytelnikami, że na początku lektury da się "odczuć" brytyjski punkt widzenia, ale później już to nie jest takie wyraźne.
Świetny rozdział o inwazji na Kretę, bardzo plastyczny opis bitwy na Łuku Kurskim ( majstesztyk !) i ogólnie wiele ciekawostek wplecionych w tekst opartych na wspomnieniach żołnierzy i anegdotek o "wielkich wodzach".
Wojna na wszystkich frontach i plus dla autora za pochlebne wzmianki o Polakach.
Trochę jak dla mnie za mało mapek, ale za to wspaniałe charakterystyki głównodowodzących.
Polecam raczej pasjonatom historii, bo książka jest pokaźnych gabarytów ale Warto przeczytać !

paweł | 2014-01-12

Obszerny opis konfliktu zbrojnego, jakim była II wojna światowa.Ja osobiście wolę opis, z pozycji zwykłego szarego człowieka.Jednakże wielki szacun dla autora.Jeśli kogoś interesują te klimaty, to polecam!

Adrian F | 2018-04-15
Przeczytana: 15 kwietnia 2018

Za samą swoją objętość ta książka powinna być wyróżniona jako niemal kompletny opis przebiegu II wojny światowej. Pomimo mnóstwa rozdziałów i ciągłej zmiany teatru działań z Europy na Azję, książka ani trochę się nie nudzi. Główny nacisk autor kładzie na działania militarne, trochę mniej na politykę. Sprawia to, że napięcie nie spada ani przez chwilę. Jest to prawdziwa uczta dla zainteresowanych historią. Przez chwilę myślałem, że pan Antoni pominął dosyć istotne kwestie dotyczące naszego kraju, jednak w późniejszych rozdziałach wszystko nadrobił. Dodatkowo autor znakomicie wybrnął z opisu wydarzeń pod względem chronologicznym. Front wschodni, afrykański, zachodni czy azjatycki przenikają się tutaj nawzajem i nieraz dla ułatwienia zorientowania się w sytuacji dostajemy krótką wstawkę np. "w tym czasie pod Stalingradem...". Poza tym po przeczytaniu tej książki nieco zmieniłem zdanie o premierze W.Churchillu. Naprawdę chciałbym zapamiętać chociaż 10% z treści tej pozycji.

Marcin | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, historia

Historia napisana z wielkim rozmachem. Nagromadzenie faktów robi spore wrażenie. Trzeba czytać z wielkim skupieniem, by nie stracić wątku. Autorowi udało się pokazać, że II Wojna Światowa nie była jednolitym teatrem działań. Było to w istocie kilka toczących się w zbliżonym czasie konfliktów, które z uwagi na układy interesów i sojuszy wzajemnie się zazębiały. Wydaje się, że pomimo nagromadzenia wielu danych z zakresu historii wojskowości, jest to również pouczająca lektura dla osób nie dysponujących w tym zakresie fachową wiedzą. Sporo tu błyskotliwych anegdot na temat postaci tak barwnych jak Churchill czy Chiang Kai- Shek, Monty, Patton, czy Rommel, by ograniczyć się do tych budzących mniejsze kontrowersje. Zastanawiam się też nad felietonem Rafała Ziemkiewicza w ostatnim numerze "Historia. Do Rzeczy", gdzie pod adresem książki pojawia się zarzut podania zbyt małej ilości informacji na temat polskiego ruchu oporu, w porównaniu do trzykrotnie większej ilości danych na temat na...

Heisenberg | 2016-04-03

"The Best Of" w kategorii książka popularno-naukowa o II WŚ. Dość pokaźnych rozmiarów, ale czyta się błyskawicznie. Dla miłośników tematu lektura nadobowiązkowa!

kind_of_alien | 2013-06-16
Przeczytana: 16 czerwca 2013

Ufffff, skończyłem!

Bardzo ciekawa książka. Szybko się czyta. Nie jest to stricte literatura faktu, która zanudza tysiącem szczegółów na temat dokumentów i dat.

Na początku raziło mnie, że za mocno widać, że autor jest Brytyjczykiem. Później jednak to wrażenie zniknęło. Polecam każdemu kto ma dłuższą chwilę i chęć na zrozumienie dlaczego walki toczyły się na pustyni w Afryce, gdzie właściwie jest Pearl Harbor, co to właściwie były wilcze stada, co jedli Japończycy na Nowej Gwinei i Borneo, dlaczego Polska stała się kolonią sowieckich komunistów. Książka też na pewno pomoże zrozumieć mechanizmy sterujące dzisiejszą polityką międzynarodową.

Teraz już wiem na pewno, że w najbliższym czasie przeczytam "Europę" i "Boże Igrzysko" Daviesa.

I ciągle sobie zadaję pytanie dlaczego lekcje historii w szkole stoją na tak żenująco niskim poziomie? Jak można nie potrafić zarazić uczniów tak ciekawym przedmiotem jak historia?

roth | 2013-03-25

Antony Beevor przyzwyczaił już swoich czytelników do drugowojennych wręcz monumentalnych monografii. Tym razem na warsztat wziął całą drugą wojnę światową, co było nie lada wyzwaniem. Opisanie wszystkich wydarzeń od początku (Beevor za początek II wś. uznaje konflikt sowiecko-japoński na Dalekim Wschodzie) do końca (kapitulacja Japonii) na tysiącu stronach wymagało od autora rezygnacji z mniej znaczących momentów, np. o obronie Westerplatte można znaleźć tylko parę zdań, a na inne ważne dla nas bitwy kampanii wrześniowej niestety zabrakło miejsca, ale jest to zrozumiałe z racji spojrzenia globalnego na całą wojnę. Mimo objętości „Drugą wojnę światową” czyta się jednym tchem, w czym jest oczywiście zasługa autora, który sprawnie prowadzi narrację, wprowadzając w nią liczne szczegóły, anegdotki i słowa nie tylko pierwszoplanowych uczestników konfliktu, ale także zwykłych żołnierzy. Książka może każdego czymś na temat II wś. zaskoczyć lub zaszokować.

Paweł | 2013-11-13
Przeczytana: 12 listopada 2013

Świetna, dobrze napisana synteza II Wojny Światowej i kolejna, bardzo dobra pozycja Beevor'a. Zawiera pełen przekrój wydarzeń na wszystkich frontach II WŚ i jest przepełniona faktami. Jedyny mankament tej pozycji to niewielka ilość mapek (zaledwie 23 na ok. 980 stron czystej treści), co trochę dziwi - przy tej objętości jedna czy dwie mapki na rozdział to niewielki wzrost "masy" książki, a poprawa komfortu czytania i zrozumienia opisywanych wydarzeń byłaby znaczna. Książkę czytało się w przeważającej części bardzo dobrze, wyjątek stanowiły jedynie opisy bardziej "egzotycznych" frontów (przede wszystkm Chiny, Pacyfik), gdzie gorsza zanjomość tamtejszej geografii i mapy politycznej, w połączeniu ze wspomnianą małą liczbą map utrudniały dobre zrozumienie wydarzeń. To jednak mały minus, który ostatecznie łatwo zniwelować mając pod reką atlas historyczny. Książka jest zdecydowania warta polecenia!

Łukasz | 2015-12-01
Przeczytana: 26 listopada 2015

Minęło wiele tygodni, w trakcie których, zdołałem m.in. przeczytać kilka innych książek, nim ostatecznie dobrnąłem do finału ogromnej syntezy II wojny światowej dzieła Antony'ego Beevora. Główną tego przyczyną był niełatwy temat czyli największy w dziejach naszego świata konflikt zbrojny.

Pierwsze co rzuca się w oczy to przede wszystkim mnogość, wykorzystanych przez autora źródeł, za czym idzie ogromna ilość informacji. Trzeba przyznać, że jak na syntezę dzieło to jest wyjątkowo szczegółowe. Mimo tej obfitości faktów, dat, nazwisk, nazw
i numerów frontów, grup armii, armii oraz dywizji Beevor podobnie jak w „Stalingradzie” pisze bardzo zręcznie. Oczywiście nie wszystkie rejony zbrojnych zmagań II wojny światowej są opisane równie wnikliwie, gdyż skutkowałoby to dodatkowym zwiększeniem objętości i tak już pokaźnej książki. Od tego są monografie konkretnych kampanii, które zresztą spod pióra Beevora sukcesywnie wychodzą. Jedyne do czego można by się nieco przyczepić to początek...

Arek | 2018-11-21
Przeczytana: 20 listopada 2018

To moje pierwsze spotkanie z pisarstwem Beevora i dzięki temu na pewno znajdę czas na przeczytanie tych wszystkich książek które opisują zmagania wojenne.
Trudno ocenia się książki przekrojowe zwłaszcza te opisujące zmagania wojenne gdyż naturalnie będą obarczone dużą ilością faktów. Taka jest również i ta książka, ale cały czas miałem wrażenie, że po tych faktach "płynąłem". Znalazłem w niej osobliwą plastyczność opisów. Może trochę trudne dla mnie były opisy kampanii na Pacyfiku i Dalekim Wschodzie, a to dlatego, że ten teatr wojny w naszym europocentrycznym myśleniu nie jest popularny, a ponadto nie jestem aż tak biegle zaznajomiony z geografią Pacyfiku, a książkę czytałem wyjątkowo bez mapy.
Raził mnie okrojony wywód autora dotyczący sprawy polskiej, co jest pewną normą u historyków anglosaskich, choć w wielu punktach byłem pod ogromnym wrażeniem celności uwag i spostrzeżeń.
Książka jest obszerna - ponad tysiąc stron, ale na pewno warta polecenia!