Cokolwiek się zdarzy – niech uderza we mnie

Wydawnictwo: Wolne Lektury
klasyka
olaf2009

źródło okładki: wolnelektury.pl

herodot83 | 2015-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2015

Wysiłek odnalezienia zrozumienia i własnej dumy w doznanym przez człowieka cierpieniu ma w sobie coś z heroicznej walki o własne człowieczeństwo.

Mimo swoistej chropowatości języka wynikającej z archaizacji tekstu noweli, sam tekst jest bezpardonowy dla odbiorcy. Bo i po co łudzić się, że będzie lepiej. Nadzieja to wielka nieobecna bohaterka tekstu Żeromskiego.

Nawiązanie do Sofoklesa jest genialne.

tivrusky | 2015-10-01
Na półkach: Przeczytane, 2015, Ebook
Przeczytana: 01 października 2015

Krótka a poruszająca nowelka o chłopie co to w życiu jedynie ziemniaki z pola wykopywał, a teraz sam, jak ten ziemniak z ziemi wyrwany, leży w łóżku szpitalnym i patrzy i myśli i przy okazji umiera. Gdy traci przytomność, w majakach trafia znów w miejsce sobie najbliższe, na swoje pole, gdzie czekają na niego żona i ziemniaki.
W końcu przychodzi jednak ulga. Czy to obojętność, błogosławieństwo, cud? Któż to wie. Język piękny, temat dobry - człowiek sam na sam ze sobą i cierpieniem i rzeczy w jego głowie. Dobre i owoce (a może lepiej - ziemniaki) z tego wypływają, porównania celne i dużo nadziei i pokoju. Czytajcie!

olaf2009 | 2015-07-03
Przeczytana: 03 lipca 2015

Poruszający opis przeżyć nieuleczalnie (w tych czasach) chorego człowieka