Wilhelm Tell
klasyka
Gryzelda

Dramat Friedricha Schillera z 1804 roku. Książka opowiada o legendarnym szwajcarskim strzelcu wyborowym, Wilhelmie Tellu i jego walce z habsburską monarchią we wczesnym okresie XIV wieku.

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

goskrzys | 2015-12-15
Przeczytana: 14 grudnia 2015

Ten dramat to, wbrew tytułowi, nie tyle historia o losach Wilhelma Tella, ile o niepodległościowym zrywie ludności szwajcarskiej, która zbuntowała się przeciw tyrańskiej okupacji władz austriackich. Jednakże Tell jest tu jedną z najbardziej charakterystycznych postaci, a jego sławny strzał z łuku i zestrzelenie jabłka z głowy własnego syna, stanowią tu kluczową rolę. Jest to bowiem nie tylko symbol niezwykłych umiejętności Wilhelma Tella oraz jego samozaparcia, ale przede wszystkim - wyraz okrucieństwa, do którego dopuścił się austriacki okupant, zmuszający ojca do podniesienia ręki na ukochane dziecko... Jest też Tell wzorcowym bohaterem romantycznym - patriotą, szlachetnym i dzielnym człowiekiem. Słowem, wymarzony typ dla romantycznego poety.

Cała historia jest ciekawa, choć dość zagmatwana ze względu na pokaźną ilość biorących udział w dramacie postaci. Dodatkowo bez znajomości historii tego okresu w dziejach Szwajcarii choćby w zarysie, dość trudno wyrobić sobie wystarczający...

Tinkerbelle | 2016-05-30
Przeczytana: 30 maja 2016

Na początku wydawało mi się, że po postu przemęczę ten utwór, ale od trzeciego aktu akcja się rozwija. No i teraz wiem jakie były okoliczności słynnego zestrzelenia jabłka z głowy własnego syna.

TeQuila | 2013-11-22

A oto kolejny z moich ulubionych dramatów. Wciąga od samego początku, intryguje i olśniewa szlachetnością, oraz odwagą bohatera.

Rafał | 2017-05-04
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Dramat