Cokolwiek się zdarzy – niech uderza we mnie

Okładka książki Cokolwiek się zdarzy – niech uderza we mnie
Stefan Żeromski Wydawnictwo: Wolne Lektury klasyka
4 str. 4 min.
klasyka
Wolne Lektury
2015-01-29
2015-01-29
4 min.

Wysiłek odnalezienia zrozumienia i własnej dumy w doznanym przez człowieka cierpieniu ma w sobie coś z heroicznej walki o własne człowieczeństwo.

Mimo swoistej chropowatości języka wynikającej z archaizacji tekstu noweli, sam tekst jest bezpardonowy dla odbiorcy. Bo i po co łudzić się, że będzie lepiej. Nadzieja to wielka nieobecna bohaterka tekstu Żeromskiego.

Nawiązanie do Sofoklesa jest genialne.

Nawiązanie...

Krótka a poruszająca nowelka o chłopie co to w życiu jedynie ziemniaki z pola wykopywał, a teraz sam, jak ten ziemniak z ziemi wyrwany, leży w łóżku szpitalnym i patrzy i myśli i przy okazji umiera. Gdy traci przytomność, w majakach trafia znów w miejsce sobie najbliższe, na swoje pole, gdzie czekają na niego żona i ziemniaki.
W końcu przychodzi jednak ulga. Czy to obojętność, błogosławieństwo, cud? Któż to wie. Język piękny, temat dobry - człowiek sam na sam ze sobą i cierpieniem i rzeczy w jego głowie. Dobre i owoce (a może lepiej - ziemniaki) z tego wypływają, porównania celne i dużo nadziei i pokoju. Czytajcie!

W końcu przychodzi jednak ulga. Czy to...

Poruszający opis przeżyć nieuleczalnie (w tych czasach) chorego człowieka

Poruszający opis przeżyć nieuleczalnie (w tych czasach) chorego człowieka