Tadeusz Kościuszko

sanzios

źródło okładki: http://hatteria.pl/jerzy-kowecki-tadeusz-kosciuszk...»

Radosław | 2016-11-05
Przeczytana: 02 listopada 2016

Książka, a może raczej broszurka jest dziełem mocno propagandowym. Pomijając fakt, iż na samym początku autor przypomina czytelnikowi jaka dywizja walczyła pod imieniem Tadeusza Kościuszki. To cały stosunek naczelnego wodza do chłopów jest nasączony socjalistyczną ideologią. Po za tym mankamentem książka jest skomoresowana do minimum, co jest zaletą, gdyż jest adresowana do dzieci. Moim zdaniem ocena 5/10 jest adekwatna to treści i formy.

sanzios | 2015-06-21
Na półkach: Przeczytane, Historia, 2015
Przeczytana: 21 czerwca 2015

Książkę przeczytałem w ramach wieczornej czytanki z Córeczką. Krótka, treściwa, zawiera najistotniejsze informacje na temat Tadeusza Kościuszki. Sporo wiedzy ze szkoły już mi uciekło i nie ukrywam, że lektura ta była dobrym przypomnieniem.

Zawiera cały przekrój biografii tego wielkiego Polaka: lata młodzieńcze, wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, powrót do kraju, walka z zaborcami.

Bardzo przypadł mi do gustu fragment opisujący rytuał przyjmowania do Szkoły Rycerskiej:
"- Przez co będziesz się Wać Pan starał stać się godnym zaszczytu być Ojczyzny wychowańcem?
- Przez staranne nabywanie wiadomości, które bym mógł na jej usługi poświęcić i wrażając sobie ustawicznie w umysł, że krwią, życiem i wszelkimi siłami służyć jej powinienem.".