Tadeusz Kościuszko

Okładka książki Tadeusz Kościuszko Jerzy Kowecki
Okładka książki Tadeusz Kościuszko
Jerzy Kowecki Wydawnictwo: Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych powieść historyczna
powieść historyczna
Państwowe Zakłady Wydawnictw Szkolnych
1960-01-01
1960-01-01

Okładka książki Dzieje kultury politycznej w Polsce Andrzej Ajnenkiel, Helena Brodowska, Józef Buszko, Władysław Czapliński, Józef Andrzej Gierowski, Irena Kaniewska, Stefan Kieniewicz, Jerzy Kowecki, Józef Leszczyński, Jarema Maciszewski, Leonard Ratajczyk, Stanisław Russocki, Jerzy Włodarczyk, Anna Żarnowska, Henryk Zieliński
Dzieje kultury... Andrzej Ajnenkiel, ...
Okładka książki Mały słownik historii Polski Maria Bogucka, Jerzy Gąssowski, Regina Godlewska, Jerzy Kowecki, Tadeusz Łepkowski, Stanisław Russocki
Mały słownik h... Maria Bogucka, Jerz...

Książka, a może raczej broszurka jest dziełem mocno propagandowym. Pomijając fakt, iż na samym początku autor przypomina czytelnikowi jaka dywizja walczyła pod imieniem Tadeusza Kościuszki. To cały stosunek naczelnego wodza do chłopów jest nasączony socjalistyczną ideologią. Po za tym mankamentem książka jest skomoresowana do minimum, co jest zaletą, gdyż jest adresowana do dzieci. Moim zdaniem ocena 5/10 jest adekwatna to treści i formy.

Książkę przeczytałem w ramach wieczornej czytanki z Córeczką. Krótka, treściwa, zawiera najistotniejsze informacje na temat Tadeusza Kościuszki. Sporo wiedzy ze szkoły już mi uciekło i nie ukrywam, że lektura ta była dobrym przypomnieniem.

Zawiera cały przekrój biografii tego wielkiego Polaka: lata młodzieńcze, wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, powrót do kraju, walka z zaborcami.

Bardzo przypadł mi do gustu fragment opisujący rytuał przyjmowania do Szkoły Rycerskiej:
"- Przez co będziesz się Wać Pan starał stać się godnym zaszczytu być Ojczyzny wychowańcem?
- Przez staranne nabywanie wiadomości, które bym mógł na jej usługi poświęcić i wrażając sobie ustawicznie w umysł, że krwią, życiem i wszelkimi siłami służyć jej powinienem.".

Bardzo mało informacji.

Bardzo mało informacji.