Zasada równowagi

Cykl: Guido Guerrieri (tom 5) | Seria: Mroczna Seria
Wydawnictwo: W.A.B.
La regola dell'equilibrio
Ag2S

Najnowsza bestsellerowa powieść z mecenasem Guerrierim! 200 000 sprzedanych egzemplarzy we Włoszech! Jest wiosna, dziwna i niezdecydowana jak nastrój Guida Guerrieriego. Odstawiony na boczny tor przez wydarzenie, które zmusza go do przemyślenia własnego życia, Guido zamyka się w sobie. Spokój zakłóca pojawienie się niezwykłego klienta: prokuratora u szczytu kariery, dawnego przyjaciela ze...

Jest wiosna, dziwna i niezdecydowana jak nastrój Guida Guerrieriego. Odstawiony na boczny tor przez wydarzenie, które zmusza go do przemyślenia własnego życia, Guido zamyka się w sobie. Spokój zakłóca pojawienie się niezwykłego klienta: prokuratora u szczytu kariery, dawnego przyjaciela ze studiów. Guerrieri zostaje jego obrońcą w sprawie o korupcję – najgorszą rzecz, o jaką może być oskarżony prokurator. Angażując się w sprawę, adwokat powoli zaczyna tracić jasność osądu, rozdarty między procedurami prawnymi a własnym sumieniem. W Zasadzie równowagi każdy pewnik podany jest w wątpliwość. Czy Guerrieri znajdzie sposób, aby odnaleźć prawdę i samego siebie?

źródło opisu: http://sklep.gwfoksal.pl/

źródło okładki: http://sklep.gwfoksal.pl/

maradiego | 2016-04-30
Przeczytana: 30 kwietnia 2016

Włoski kryminał bez mafii, oxymoron jakis mię się trafił? Niekoniecznie. Czyta się wolno, czasem akcja przyspiesz, ale bez przesady. Jak to zwykle w sądzie, a u adwokatów zazwyczaj. Długie tyrady o mechanizmach działania prawa we Włoszech. W Europie. W Polsce, chyba też. Niezbyt zawiłe, piszę w liczbie mnogiej gdyż łyknąlem taki dwupak i nie chce mię sie powtarzać, intrygi. W sam raz na jedno "czytanko". Poza wszystkim bohater "uwielbia"(cyt.)Szymborską i , w bardziej ogólnej skali, sam daje sie, jeżeli nie wielbić, bo to byłoby przesadą, to polubić po krótkim spotkaniu go można. No. Racze. Stwierdzam, że dobrze mieć takie książki na podorędziu, luzik i lajcik. A Pan Worek? A przeczytajcie i poszukajcie sobie . U siebie. W salonie. Albo w piwnicy jakieś. No. Raczej. Tam.

P.S...w dwupaku: ULOTNA DOSKONAŁOŚC; ZASADA RÓWNOWAGI.

nulla | 2017-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2017

Jak żyć? Jak być przyzwoitym? Czy nasze zasady wynikają z moralności czy z próżności? Czy w zawodzie polegającym m.in. na obronie winnych, moralnym jest odmawianie takiej obrony?
Mecenas Guerrieri jest uroczy, staroświecki, bardzo dobrze wykształcony i bardzo dużo myśli. O etyce, o moralności, o prawie, o przeszłości. Poza tymi poważnymi refleksjami włoskiego prawnika, książka zawiera próby interpretacji głupich piosenek, obrazki z życia włoskiego południa.
W sumie niewiele się dzieje, ale ja jestem urzeczona. Podobały mi się wszystkie dotychczasowe książki o Guerrierim, ale ta szczególnie. Jest ciepła, trochę smutna i bardzo prawdziwa. Nawet zawiłości procedury karnej i techniki przesłuchań świadków wydały mi się szalenie interesujące.
Taką tylko jedną mam gorzką refleksję, zupełnie nie na tematy poruszone w powieści. Czy konieczne jest udawanie, że mamy do czynienia z kryminałem? Żadna z dotychczasowych powieści z serii nie była typowym kryminałem, ale w tej nie ma nawet śladu...

Rita | 2016-02-20

Jak już wspominałam w recenzjach innych książek tej serii osobiście bardzo lubię Mecenasa Guerrieri, a w tej części chyba polubiłam go jeszcze bardziej, do tego stopnia że trudno mi było dokończyć lekturę bo żal było się z nim rozstawać. Ktoś napisał, że na początku wydaje się, że Carofiglio niej jest w formie, z czym nie mogę się zgodzić. W moim własnym rankingu ta książka autora ustępuje tylko tytułowi "Ponad wszelką wątpliwość", choć faktycznie różni się nieco od poprzednich. Więcej jest w niej samej osobowości Mecenasa Guido, jego szczerych i trafnych przemyśleń, dzięki którym czytelnik widzi go jako człowieka z krwi i kości, który zmaga się z własnym wyobrażeniem o sobie i świecie a nie rzuca receptami czy trikami procesowymi jak z rękawa - do tego świetny, precyzyjny język i pytanie o wymiar sprawiedliwości, w tym jego największą niewiadomą - czynnik ludzki.
Uwaga dla osób, które sięgając po tę książkę po raz pierwszy poznają Guido, przede wszystkim nie jest to typowy...

mercadoevy | 2017-07-10
Przeczytana: lipiec 2017

Mecenas Guido Guerrieri to adwokat zajmujący się sprawami karnymi, ale ma zasady nie broni oskarżonych o pedofilię, mafiosów a w przypadku zarzutów o korupcje ocenia każdy przypadek indywidualnie i dopiero wtedy decyduje. Jednak łamie te zasady bo pojawia się chłopak oskarżony o gwałt, ale Mecenas jest przekonany, iż jest on... niewinny. W dodatku zwraca się do niego jego były kolega ze studiów, który robi błyskotliwą karierę jako sędzia. Twierdzi, że został ostrzeżony, iż podobno toczy się przeciwko niemu dochodzenie, które go celem jest postawienie mu zarzutu przyjmowania pieniędzy za korzystne orzeczenia. Mecenas podejmuje się obrony, szukając odpowiedź na pytanie, dlaczego chcą fałszywie oskarżyć jego klienta.
W książce nie brakuje opisów włoskiej procedury i praktyki w sądach karnych, ale są one na tyle interesujące i obserwacje pełne ironii, że świetnie je się czyta nie będąc prawnikiem.
Książka nie jest klasycznym kryminałem, ale sposób dochodzenia do ujawniania prawdy o...

Piotr | 2015-09-04

Mnóstwo przemyśleń, trafnych spostrzeżeń, milczący Pan Worek i pewna pani detektyw składają się na bardzo dobrą lekturę.

Lily76 | 2016-08-20
Przeczytana: 20 sierpnia 2016

Jak dotąd ostatnia powieść o adwokacie Guido Guerrierim. Tym razem broni sędziego oskarżonego o korupcję, ale przychodzi w końcu moment, gdy zaczyna mieć wątpliwości i odczuwać duży dyskomfort w związku ze swoim zadaniem.
Poza tym wydaje się, że wreszcie coś zaczyna mu się układać w życiu osobistym. A ponieważ traktuję postacie literackie, które lubię, a tak jest w tym przypadku, trochę tak, jakby naprawdę istniały, to ucieszyłam się z tego bardzo.
PS Guido lubi Szymborską i Norwida. Miły akcent.

jeyspin | 2018-08-06
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Spokojna akcja. Poruszająca moralny problem etyki zawodowej. Całość wzbogaca poboczny wątek miłosny.

tesgaw | 2016-06-28

To 5 ostatnia część cyklu z mecenasem Guido Guerrieri ale mam nadzieję nie ostania.
Może nie jest to część najlepsza chociaż zdecydowanie najbardziej refleksyjna. Mecenas Guerrieri broni sędziego podejrzanego o sprzedawanie wyroków sądowych i sam staje się stopniowo sędzią w sprawie swojego klienta. Wątek prawniczy nie jest rozbudowany, to raczej historia korupcji ale nie jako systemu ale historia korupcji człowieka, który sam zaczyna tworzyć własną moralność, potrafi prawo
i zasady moralne przeinterpretować by uzasadnić swoje niegodne działania, nadając im przy tym charakter nieszkodliwego epizodu w imię prawa do niegroźnego jego przekraczania.
W tomie mamy też do czynienia z problemem etyki prawnika i sposobów radzenia sobie przez obrońców z własnymi przekonaniami i zasadami moralnymi, zwłaszcza kiedy bronią ludzi winnych najpoważniejszych zbrodni.
Guido Guerrieri to już nie 38-latek z pierwszej części cyklu ale 48-letni mężczyzna, zaczynający robić podsumowania swoich...

Palishman | 2016-03-29
Przeczytana: grudzień 2015

Jak zwykle jest to bardziej książka o życiu mecenasa Guerreri niż kryminał. Wątek kryminalny tutaj zresztą właściwie nie istnieje, chodzi o sprawę sędziego, znajomego mecenasa, który rzekomo dopuścił się korupcji i którego obrony Guerreri się podejmuje. Mimo że to już piąty tom cyklu, całość czyta się z niezmienną przyjemnością.

Elegant_Gypsy | 2016-07-09

niby mało akcji ale czyta się doskonale. Bardzo zwięzłe i konkretnie napisane, znakomite dialogi oraz znajomość rzeczy to mocne strony tej powieści. git książka!